/Foto/ Bakrena "Posljednja večera" iz francuskog Metza za 120 eura
Posljednji ovogodišnji Sajam antikviteta kojega tradicionalno prve subote u mjesecu organizira gradska tvrtka Tržnica Osijek protekao je u pravom blagdanskom, adventskom, ugođaju. Premda vrijeme uz laganu rominjavu kišicu i samo jedan stupanj celzij nije išlo na ruku niti izlagačima niti posjetiteljima veliki broj Osječanki i Osječana nije niti ove subote želio propustiti dolazak u Park kralja Držislava (kod Školjke), i užitak u šarmantnoj atmosferi i brojnim zanimljivim predmetima koji posjetiteljima često omogućuju i upoznavanje s dugom i bogatom poviješću grada Osijeka ali i drugih europskih destinacija.
Ovoga je puta raspored klupa i mjesta za izlaganje zbog panoramskog kotača i dječjeg lunaparka bio nešto izmijenjen no niti to nije moglo promijeniti šaroliku sliku brojnih štandovima na kojima se mogla vidjeti prava umjetnička riznica predmeta iz prošlosti ali i sadašnjosti te rukotvorina naših vrijednih sugrađana i sugrađanki.
Mnogi su se ove subote zaustavljali kod štanda Antonia i s divljenjem se raspitivali o "Posljednjoj večeri" izrađenoj u bakru čija je početna cijena bila 120 eura.
-Živim u Njemačkoj, u blizini granice s Francuskom, tako da obilazim slične sajmove u ove dvije države jer mi to hobi i sakupljam takve stvari. Ovu "Posljednju večeru" kupio sam u Metzu na sjeveru Francuske. Kupujem samo ono što mi se sviđa i kada to izgustiram prodajem jer imam jako puno sličnih starina i umjetnina, kaže Antonio.
Najskuplji predmet na njegovu štandu je drveni globus čija je cijena 200 eura dok za 150 godina staru originalnu kuburu Antonio traži 150 eura. Ima tu i replika kubura koje se prodaju od 60 do 100 eura, stolna lampa također porijeklom iz Francuske je 120 eura a drveni zidni satovi s klatnom od 100 do 150 eura.
Žali se Antonio kako se prije korone moglo puno više takvih stvari prodati dok je sada to puno teže.
Vera Tabori iz Tenja izložila je mnoštvo ručno rađenih, heklanih, štrikanih i vezenih stolnjaka, nadstolnjaka i svatovskih ručnika.
-Dio je ponude moj ručni rad, a dio i žena, pa i muškaraca, za koje prodajem. Da, ne bi vjerovali ali ima jako puno muškaraca koji heklaju, štrikaju u našoj okolici, rekla je Vera vidjevši moj začuđeni izraz lica.
Najveći i "najbogatiji" heklani stolnjak izrađen drap koncem s mnoštvom mustri prodaje za 40 eura dok su ostali nešto jeftiniji ali ne ispod 15 eura.
Na jednom štandu stajale su i dvije medalje, jedan Orden rada iz bivše države čija je cijena 20 eura i drugi Spomenica Domovinskog rata koja se prodaje za 10 eura.
U ponudi je posljednjeg ovogodišnjeg Sajma antikviteta bilo stvarno za svakoga ponešto pa i kvalitetnih domaćih prehrambenih proizvoda naših OPG-ovaca a kako završiti izvješće sa Sajma a ne reći da bilo i langošica običnih po cijeni od dva eura dok su punjene sa šunkom bile euro skuplje.