Jozanović: Cilj podizanje razine istraživačkog rada kroz zajedničko djelovanje
Ostvarivanje vrhunskih rezultata kroz međusobnu suradnju i povezivanje moto je i šestog Dana mladih istraživača, znastvenog skupa kojemu je ovogodišnji domaćin Odjel za kemiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, u kojem sudjeluje osam sveučilišnih sastavnica koje pripadaju tzv. STEM područjima znanosti: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Medicinski fakultet Osijek, Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, Fakultet za primijenjenu matematiku i informatiku, Odjel za biologiju, Odjel za fiziku i Odjel za kemiju.
Skup je održan u četvrtak u prostorijama Odjela za kemiju, a prije njegova početka izv. prof. dr. sc. Marija Jozanović, zamjenica pročelnice za znanstvenoistraživačku djelatnost Odjela za kemiju, rekla nam je kako mu je cilj umrežavanje sveučilišnih sastavnica i njihovih mladih istraživača kroz međusobno predstavljanje istraživačkih radova, doktorskih disertacija i sl.
“Riječ je o integraciji mladih istraživača s naglaskom na STEM područja znanosti, s ciljem podizanja razine našeg istraživačkog rada kroz zajedničko djelovanje", rekla je Jozanović.
Prof. dr. sc. Sonja Vila, prorektorica za znanost, tehnologije i projekte i međunarodnu suradnju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, kazala je kako danas bez interdisciplinanosti nema znanosti, stoga je vrlo važno organizirati što više ovakvih događanja jer mladi znanstvenici jezgra su za budućnost istraživanja i razvoja Sveučilišta.
“Dan mladih istraživača izuzetno je važan za mlade istraživače jer na početku karijere znate čime biste se željeli baviti, imate puno ideja i želja, međutim, gotovo uvijek nailazite i na neke prepreke, a povezivanje i razmjena iskustava izvrstan je način da se te prepreke lakše zaobiđu ili posve uklone", rekla je prorektorica Vila.
Među mladim znanstvenicima koji su u četvrtak na Odjelu za kemiju predstavili svoje radove bila je i Jelena Brdarić Kosanović, viša asistentica na Odjelu za kemiju, koja je krajem prošle godine doktorirala u suradnji s Građeviskim i arhitektonskim fakultetom Osijek o temi Zaštita od prodora mikrovalova dodatkom nanočestica u glinene opeke.
“Ovo mi je prvo sudjelovanje, međutim, u komunikaciji s kolegama koji su sudjelovali prethodnih godina, doznala sam da su imali jako pozitivno iskustvo, jer su se povezali s kolegama iz drugih sastavnica sveučilišta, što je i meni cilj", rekla je ova znanstvenica.