Dvadesetak je posto djece i adolescenata anksiozno
"Mentalno je zdravlje učenika narušeno ne samo u Osijeku nego i u cijeloj Hrvatskoj, pa su izazovi s kojima se susreću prosvjetni djelatnici sve veći i zahtjevniji. Cilj je ove edukacije olakšati im svakodnevni rad", istaknula je Marija Kribl, dr. med., voditeljica Centra za mentalno zdravlje i bolesti ovisnosti NZJZ-a Osječko-baranjske županije, na edukaciji za učitelje i stručne službe koju je županijski NZJZ održao u utorak u Vikarijatu.
Predavanja su, osim dr. Kribl, održale i Tihana Gorjanac Midžić, psihologinja koja je govorila o anksioznosti, te Ivana Janković, psihologinja koja je govorila o primjeni tzv. asocijativnih karata.
"Tema mog predavanja su stupovi mentalnog zdravlja, posebice adekvatno rješavanje emocionalnog statusa. Znači, kompletna regulacija emocija i preuzimanje osobne odgovornosti za ono kako reagiramo prema van. Vrlo je često to agresivno i ne uvažavajući druge ljude i njihova mišljenja", rekla je Kribl dodajući da je drugi važan stup adekvatno nošenje sa stresom. Hoćemo li se povlačiti, postaviti u poziciju žrtve ili agresivno reagirati, sve je do pojedinca.
Gorjanac Midžić naglasila je kako je prevalencija anksioznosti u djece i adolescenata čak 20-ak posto. Stoga ističe kako je važno da stručnjaci u školama prepoznaju kod djece teškoće anksioznosti te im pomognu u njihovu prevladavanju.
U edukaciji je sudjelovalo 160 stručnih suradnika iz osnovnih i srednjih škola.