Za prodaju božićnih drvaca zakup 500 eura na glavnoj tržnici te po 165,90 eura na Bosutskom i u Svačićevoj
Domaći proizvođači prirodnih božićnih drvaca već su počeli prodaju i rezervaciju smreka, jela i borova za blagdanski ugođaj koji nam slijedi, i to uglavnom u posudama i s korijenjem ili pak za presađivanje u vlastitim vrtovima. Budući da je za jedno takvo prirodno stablo visine od metar i pol do dva, koje se najčešće koristi tijekom božićnih blagdana, potrebno od pet do osam godina brižnog i vrijednog rada i pažnje, to su i njihove cijene nešto više od drvaca proizvedenih od neprirodnih materijala, odnosno kako bi rekli plastičnih.
U veleprodaji se trenutačno smreka na plantaži prodaje po cijeni od 7 do 10 eura, ovisno o veličini, srebrna smreka od 10 do 15 eura, a noridijana od 20 do 30 eura ovisno, naravno, također o veličini. Na veće količine, šlepere, kupci su najčešće preprodavači, a pojedinačno ili na nekoliko komada kupuju ugostiteljski objekti, institucije, fakulteti, škole, crkve i svi drugi koji uoči paljenja prve adventske svijeće žele imati spremno božićno drvce. No svi oni koji Božić i Novu godinu žele provesti uz prirodno božićne drvce najčešće će pričekati prodaju rezanih stabala na tržnicama.
Svake godine tijekom prosinca na tržnicama na malo te na otvorenim prostorima javnih i privatnih površina obavlja se prodaja božićnih drvaca koje mogu proizvoditi i/ili stavljati na tržište samo osobe upisane u Upisnik dobavljača božićnih drvaca.
Prema Pravilniku o Upisniku dobavljača božićnih drvaca koje je izdalo Ministarstvo poljoprivrede proizvodnja božićnih drvaca je proizvodnja stabalaca koja se stavljaju na tržište u vremenskom razdoblju od 1. studenoga do 7. siječnja. Pravilnik određuje da se proizvodnjom, stavljanjem na tržište, premještanjem, uvozom i izvozom božićnih drvaca mogu baviti pravne ili fizičke osobe upisane u Upisnik dobavljača božićnih drvaca te da pravo na upis u Upisnik ima fizička i pravna osoba s prebivalištem/sjedištem na teritoriju Europske unije čije se zemljište nalazi na području Republike Hrvatske.
Iz Tržnice d.o.o. Osijek kažu nam kako je prodaja božićnih drvaca regulirana Odlukom o načinu izdavanja u zakup prodajnih mjesta za sezonsku prodaju božićnih drvaca. Raspisivanje natječaja očekuje se već ovih dana, a dobili smo i cjenike zakupa prostora za prodaju borova na osječkim tržnicama, kao i broj mjesta za zakup po pojedinoj gradskoj tržnici.
Tako će najviše mjesta za prodaju božićnih drvaca, čak osam, biti na središnjoj gradskoj tržnici Gornji grad. Pojedinačni zakup za svako mjesto iznosit će 398,17 eura + PDV, odnosno ukupno je to 497,71 euro. Na tržnici Donji grad za zakup će biti rezervirano jedno mjesto i to po cijeni od 265,45 eura + PDV, ukupno 331,81 euro. I na tržnici Retfala bit će osigurano jedno mjesto za prodaju božićnih drvaca po cijeni zakupa od 132,72 eura + PDV, ukupno 165,90 eura.
Po jedno mjesto bit će osigurano i na prostoru u Ulici kralja Petra Svačića po cijeni od 132,72 eura + PDV, ukupno 165,90 eura i na prostoru Bosutsko naselje u visini zakupa od 132,72 eura +PDV, odnosno ukupno 165,90 eura.
Iz Upravnog odjela za komunalnu djelatnost Grada Osijeka doznajemo da je prodaja božićnih drvaca regulirana i Pravilnikom o zakupu površina javne namjene, člankom 18., stavkom 9., koji propisuje da se prodaja borova obavlja neposrednom pogodbom. Zahtjev za privremeno korištenje i zakup javne površine neposrednom pogodbom podnosi se u pisanom obliku najranije 30, a najkasnije 15 dana prije početka korištenja površine.
Cijena zakupa za prodaju borova iznosi 10 eura po kvadratnom metru dnevno, s time da površina predviđena za zakup ne može biti manja od 10 četvornih metara. Detaljni uvjeti i postupci navedeni su u Pravilniku, koji je objavljen u Službenom glasniku Grada Osijeka broj 8, od 29. svibnja 2024., poručuju iz Upravnog odjela Grada Osijeka.