Osijek, 26. 11. 2024, Ekonomski fakultet Osijek, EFOS. 7. susret znanosti i gospodarstva. Razvoj karijere kroz cjeloživotno učenje.snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
26.11.2024., 15:24
7. SUSRET ZNANOSTI I GOSPODARSTVA

Digitalizacija će ukidati, ali i stvoriti nova radna mjesta

U sljedećih 15 godina čak 14 posto radnih mjesta bit će potpuno ukinuto

Razvoj karijere kroz cjeloživotno učenje tema je 7. Susreta znanosti i gospodarstva, koji se u utorak održao na Ekonomskom fakultetu u zajedničkoj organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Ekonomskog fakulteta. Cjeloživotno učenje postalo je ključni čimbenik uspjeha u današnjem dinamičnom poslovnom svijetu i kontinuirano stjecanje novih znanja i vještina omogućuje pojedincima da se prilagode promjenama na tržištu rada, ostanu konkurentni i odgovore na globalne izazove i tehnološke trendove.

Prema riječima Aleksandra Zemunića, managing partnera u tvrtki Selectio, za opstanak kompanija na tržištu ključno je da organizacije potiču razvoj i da potiču zaposlenike u razvoju svoje kompetentnosti.

Umjetna inteligencija

- Osnovna je misao vodilja projekcija OECD-a još iz 2019. godine, koji je prognozirao da će u sljedećih 15 godina 14 posto radnih mjesta biti potpuno ukinuto, a 30 posto čak i potpuno nestati s tržišta. Najveća je promjena utjecaj digitalizacije novih tehnologija i ono na što se svi klade je više IT kompetencija, od programiranja do upravljanja ljudima koje će biti potpuno drukčijih stilova nego što su bile generacije do sada - kazao je Zemunić. Dodao je da nove generacije koje dolaze očekuju bitno drukčiji način rada nego što smo mi očekivali prije 20 ili 50 godina, imaju drukčija očekivanja u pitanju rada, kvalitete života, utjecaja na strateške odluke kompanije i drukčije se upravlja nego što se to činilo desetljećima prije.

Osijek, 26. 11. 2024, Ekonomski fakultet Osijek, EFOS. 7. susret znanosti i gospodarstva. Razvoj karijere kroz cjeloživotno učenje.snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ

Smatra da će umjetna inteligencija utjecati na ukidanje velikog broja radnih mjesta, ali će se zbog nje stvoriti i znatan postotak novih radnih mjesta. Na upit koliko školstvo može pratiti te zahtjeve, Zemunić kaže da je ono ključna karika.

- Želimo vidjeti i želimo poticati, pa i kroz ove skupove, sinergiju grupe kompanija, obrazovnih institucija, vladina sektora kroz porezne subvencije i nevladinih udruga. Bez sinergije svih ovih sudionika efekt će biti bitno manji - uvjeren je Zemunić. Veseli ga, kaže, vidjeti dolazak sve više poslodavaca u Osijek i Slavoniju.

- Vidjeli smo veliku investiciju koja je došla u Osijek i radimo s još nekoliko kompanija koje također planiraju ovdje uspostaviti svoje poslovanje. Prednost je zapravo što je do sada ovdje bilo dosta kvalitetnog kadra koji je tražio svoje mjesto, a zaposlenost nije bila toliko visoka kao u nekim drugim dijelovima Hrvatske. Ovdje će nastati izazov kada velike kompanije zaposle i nekoliko tisuća ljudi, ali to su sve slatke muke - poručuje Zemunić.

DEKAN: UČENJE LJUDE ČINI SRETNIJIMA

Da je znanje potrebno osvježavati zbog neprestanih promjena tehnologija i akumuliranja novog znanja, smatra i dekan EFOS-a Boris Crnković.

- Vrlo je važno potaknuti ljude da kada završe školovanje znaju kako će im na radnom mjestu ili pri traženju posla svaki oblik životnog obrazovanja pomoći u razvoju njihove karijere. Studentima kažem da istraživanja pokazuju kako svako učenje, bez obzira na to koje vrste, ljude čini sretnijima. Učenje pokreće kreativnost, inovativnost i kritičko razmišljanje, tako da je i opća korist od učenja važna ne samo za razvoj karijera nego i za razvoj pojedinca kao osobe - poručuje Crnković.

Savjetnik za strateški menadžment Nikola Nikšić ocjenjuje da organizacije rastu koliko rastu njihovi ljudi iz perspektive kompetencija i koliko ih primjenjuju u praksi.

- To je ključ uspjeha organizacija. Intelektualni kapital i povećanje vrijednosti jednostavno su temelj uspjeha izvrsnosti organizacija. U ovom trenutku to je daleko broj jedan u odnosu prema svim drugim elementima vezanim uz poslovanje biznisa - naglašava napominjući da je bitno da se čovjek updatea od ranog jutra do kraja dana i svakoga dana stječe nova znanja i informacije koje se primjenjuju u praksi. Zaključuje da je izuzetno važno da se taj proces doživi ne kampanjski, nego u kontinuitetu kao način života ako želimo biti izvrsni, znači ne prosječni, standardni, onda je to temelj.

650 radionica

Direktor Regionalnog ureda HUP-a Osijek, Ivan Sarić, podsjetio je da ove godine slave 20 godina od početka provođenja PUMA programa u Osijeku te da ih je sve ove godine pratila Osječko-baranjska županija.

- PUMA program bio je okidač za suradnju ne samo s EFOS-om nego i s ostalim sastavnicama kada se krenulo s praksama i ostalim aktivnostima poput ovih susreta znanosti i gospodarstva. U proteklih 20 godina bilo je oko 650 radionica i seminara kroz koje je prošlo više od 15.000 polaznika. Sve su teme bile aktualne i tražene od naših članova - objasnio je najavljujući za 3. prosinca organizaciju radionice vezane uz porezne aktualnosti na koju se prijavilo već oko 50 zainteresiranih osoba.

Da je koncept cjeloživotnog učenja prošao svoju razvojnu fazu od ideje do jednog dominantnog načela, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ-a Ivana Katavić Milardović, kazavši da smo danas, više nego ikada prije, svjesni da je učenje proces koji nas prati kroz cijeli naš život, i poslovni i privatni, i da nismo nikada prestari za učenje.

- Posebnu pozornost OBŽ poklanja projektima mentoriranja i savjetovanja poduzetnika kako bismo im pružili mogućnost stjecanja informacija i znanja što će im omogućiti konkurentnost na tržištu, da unaprjeđuju svoje poslovanje i ostvaruju izuzetne rezultate - zaključila je Katavić Milardović.

Osijek, 26. 11. 2024, Ekonomski fakultet Osijek, EFOS. 7. susret znanosti i gospodarstva. Razvoj karijere kroz cjeloživotno učenje.snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ