Osječki obrtnici predstavili svoj unikatni nakit i čaroliju ručne izrade
S ciljem da osječkoj publici približe čaroliju ručne izrade (u čemu su prema našem sudu u potpunosti uspjeli) te stvore prostor za dijalog, druženje i razmjenu ideja, skupina osječkih rukotvoraca organizirala je u subotu u ugodnom ambijentu caffe bara Trica "Crafts Pop-up Showroom", događaj posvećen prezentaciji i prodaji lokalnih proizvoda i rukotvorina.
Posjetitelji su imati priliku uživati u unikatnim proizvodima i saznati više o procesu izrade svakog predmeta izravno od autora, a oni su: Clea Design (ručno izrađen nakit od polimerne gline), Knot Woodworks (umjetnički proizvodi od drveta), Laridae Design (ručno izrađen nakit od metala i poludragog kamenja), Rivaceramics (keramički proizvodi), Babaseka (tradicionalne rukotvorine s modernim prizvukom), Velescrafts (ručno izrađen nakit od metala i poludragog kamenja), Lejlin nakit (ručno izrađen nakit od metala i poludragog kamenja) i Verbena handmades (ručno izrađen nakit od metala i poludragog kamenja).
- U nedostatku prilike i prostora za promociju naših radova, nadošli smo na ideju organizacije showrooma u ugodnom ambijentu gdje će se posjetitelji moći upoznavanja s našim proizvodima, a oni su raznioliku, od prevladavajućeg nakita do drvenih i keramičkih rukotvorina - rekla nam je Viktorija Križanović, suorganizatorica ovog događaja i vlasnica obrta Verbena handmades, koja se bavi izradom nakita od srebra, mjedi, poludragog kamenja, a u planu joj je u dogledno vrijeme i rad sa zlatom.
Vlasnica obrta Laridae Design Dorotea Ratić otkrila nam je kako se izradom nakita bavi čitav život, a obrt ima poljednjih šest godina.
- Tijekom godina prolazila sam kroz razne tehnike, no nekako sam se zadržala na metalu. Volim svjetlucavost mesinga koji je vrlo pristupačan, a inspiraciju crpim posvuda, ponajviše iz prirode - otkrila nam je Dorotea.
Vinka Brzica, neslužbena službenica za odnose s javnošću ove grupe obrtnika i studentica ekonomije, nakit od bakra, srebra, mesinga i poludragog kamenja izrađuje od prve godine studija.
- Bilo mi je malo dosadno na faksu pa sam se okrenula kreativi i upisala tečaj u Zagrebu nakon kojeg sam službeno postala oblikovateljica suvremenog nakita, a neslužbeno lupam čekićem. Za svoj nakit volim reći da je domaći nakit s pričom jer se izražavam kroz simboliku, poput, recimo, naušnica koje simboliziraju ekipatski ankh i zmiju kao simbol transformacije. Volim nakit prilagoditi osobi koja će ga nositi, zato mi se javljaju ljudi sa svojim pričama, pa im napravim nakit koji odražava njihovu osobnost - rekla nam je Vinka, koja je na showroom ponijela i svoju radionicu kako bi posjetitelji mogli vidjeti kako nastaje njezin nakit.
- Tu su pila, čekić, polirka i drugi alat, sve ono što nije vidljivo kupcima. Proizvodni proces je prljav, ali i opasan, zato ovdje imam i set za prvu pomoć - otrkila je Vinka.
Osim samog materijala, cijelu Vinkinog i konačnog proizvoda ostalih obrtnika koji su u subotu izložili svoje proizvode u Trici, definira i činjenica da je riječ o ručno rađenim proizvodima na koje se primjenjuje veća marža. Materijali su skupi, a dugotrajno vrijeme izrade zahtjeva veliku vještinu iza koje nerijetko stoje i skupi tečajevi.
- Proizvod koji u konačnici stoji 40-50 eura unikatan je i ne može se pronaći u zlatarnama i nekim high street trgovinama. Riječ je o nečem kreativnom i posebnom što zahtjeva vještinu, pa su i cijene takve - zaključila je Vinka.
Prozivode svih navedenih obrtnika možete pronaći na društvenim mrežama, no njihov je najbolji marketing usmena predaja zadovoljnih kupaca.