Studenti medicine: Važno je imati osnovna znanja i vještine u pružanju prve pomoći
Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatske – CroMSIC organizirala je na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek treći Simpozij zdravstva (SIZOS), koji se ove godine održava pod nazivom "Tvoj dodir, njihov puls".
Ovaj dvodnevni događaj otvoren je u petak, 15. studenoga, a namijenjen je edukaciji šire osječke javnosti. Studenti Medicinskog fakulteta Osijek, profesori i doktori KBC-a Osijek, kao i udruge poput Crvenog križa, jednostavno će i pristupačno prenijeti znanja o spašavanju ljudskih života, a neke od tema uključuju prepoznavanje i postupanje u slučaju infarkta, pravilnu reakciju kod stranog tijela u oku te najčešće prijelome i načine pružanja prve pomoći u tim situacijama.
Sudionici imaju priliku stručnjacima postavljati pitanja na teme kao što su anestezija i intenzivna medicina te hitna medicina, kao i stjecati praktično znanje kroz radionice, uključujući osnove održavanja života, održavanje života u pedijatrijskoj populaciji i mnoge druge.
Marija Magdalena Purgar, studentica četvrte godine Medicinskog fakulteta i voditeljica Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatske – CroMSIC, otkrila nam je u razgovoru uoči početka simpozija kako je njegov cilj studentima i široj javnosti pružiti osnovna znanja i vještine u prepoznavanju i pravilnom postupanju u hitnim stanjima.
- Ove ćemo se godine baviti pitanjima pružanja hitne pomoći, kako ju pružiti, kada je potrebno zvati hitnu pomoć i sl., a cilj nam je doprijeti do šire populacije, s obzirom da je riječ o ključnim koracima u spašavanju života, a mnogi ne znaju na adekvatan način pružiti prvu pomoć - rekla je ova studentica.
Podršku studentima došao je pružiti dr. sc. Krunoslav Šporčić, dr. med., ravnatelj Opće županijske bolnice Vinkovci koja dugi niz godina surađuje s Medicinskim fakultetom Osijek.
- Kao anesteziolog i subspecijalist intenzivne medicine mogu potvrditi da sve počinje od osnovnog i naprednog tečaja oživljavanja. Za sve što dolazi poslije imate vremena, no za prvu pomoć nemate, i zato je jako važno steći potrebna znanja i vještine kako biste mogli kvalitetno i u kratkom roku pružiti sve što je potrebno - rekao je dr. Šporčić.
Na otvaranju simpozija nazočila je i ravnateljica Zavoda za hitnu medicina OBŽ-a Silvana Sabo sa suradnicima.
- Simpozij smo prepoznali kao priliku da studentima i široj javnosti predstavimo naša dostignuća i pokažemo kako smo organizirani, opremljeni i educirani, te da u našem procesu rada ostvarujemo jako lijepe rezultate u zbrinjavanju životno ugroženih pacijenata - rekla je Sabo.
Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatske (CroMSIC) na Medicijskom fakultetu Osijek djeluje od 1998. godine kroz šest odbora. Simpozij zdravstva zajednički je projekt svih odbora, a polazi od ideje da se znanje o medicinskim i zdravstvenim temama prenese široj populaciji.