Na tržištu nedostaje stručnjaka - samo je 7 % onih koji se bave mainframe tehnologijama mlađe od 30 godina
Još jedno priznanje stiglo je osječkoj IT sceni, i to onoj znanstvenoj i onoj koja je okrenuta realnom sektoru.
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta Josipa mogao bi postati centar u obrazovanju stručnjaka za tzv. mainframe tehnologiju, i to uz podršku jednog od najvećih svjetskih tehnoloških lidera, kompanije IBM. Objavljeno je to u petak za trajanja prve FERIT Mainframe Academy, održane na ovom osječkom fakultetu.
Kada se kaže mainframe tehnologija, misli se na centralna računala koje koristi gotovo tri četvrtine najvećih kompanija i preko kojih prolazi 90 posto kartičnih transakcija. No na tržištu nedostaje stručnjaka za ovo područje, tek nešto više od pet posto onih koji se bave mainframe tehnologijama mlađe je od 30 godina. Cilj je FERIT Mainframe Academy učiniti FERIT vodećom institucijom u području mainframe tehnologije u regiji s obzirom na to da slično obrazovanja za ovu tehnologiju na ovom području Europe ne pruža nitko.
Ideja za ovim nastala je početkom godine, kada je FERIT, u suradnji s IBM-om, organizirao CODE-a-thon natjecanje, koje je pokazalo izniman uspjeh. Sada pak dolazi do uvođenja fakultativnog kolegija Uvod u mainframe tehnologiju za studente studijskih programa u području računarstva i informacijske tehnologije.
- U prvom nam je koraku fokus ponajprije na uključivanju naših studenata, kako bismo im pružili priliku za stjecanje novih znanja i vještina. U sljedećem koraku planiramo privući i studente drugih fakulteta, ali i one izvan Hrvatske. Dugoročno, planiramo obogatiti svoj portfelj kolegija novim fakultativnim kolegijima i programima cjeloživotnog obrazovanja u području mainframe tehnologije - rekao je Tomislav Matić, dekan FERIT-a, na početku rada Akademije.
- Na ovaj način želimo uključiti sve zainteresirane tvrtke i korisnike u Hrvatskoj te kroz strukturiran i napredan program privući mlade talente i otvoriti tvrtkama prostor za rast i razvoj - naglasio je Tomislav Balun, country manager IBM-a. Uz njega, u Osijeku je bio i tim IBM-ovih stručnjaka iz Nizozemske.
Zasluga za ovakav razvoj situacije pripada i CROZ-u, hrvatskoj biz-tech tvrtki, koja je od svog osnivanja razvija "mainframe ekspertizu" i tako postala jedan od vodećih pružatelja te usluge. Njihovo iskustvo u stvaranju sinergije između industrije i akademske zajednice rezultiralo je time da su i ovaj put CROZ stručnjaci postali most između IBM-a i osječkog fakulteta.
- Navodno smo poznati i po tome što imamo mladu ekipu. Naime, dio je mainframe tima i troje bivših studenata FERIT-a koje posebno pozdravljam, dva Filipa i najnoviju zaposlenicu Miju. Inače, upravo je naša Mia napisala i diplomski rad o temi mainframea. Nadam se da je ova Akademija samo početak te da ćemo, osim edukacije studenata, pokrenuti projekte istraživanja i razvoja na mainframe tehnologiji - istaknuo je Vjekoslav Jadrešić, predsjednik uprave tvrtke Croz.
Akademiji su nazočili i predstavnici niza hrvatskih kompanija kojima je ovo bila prilika za upoznavanja sa stručnjacima iz tvrtki koje se koriste mainframe tehnologijom. Akademija je zaključena okruglim stolom na kojemu su se mogla čuti iskustva studenata FERIT-a koji su odabrali karijeru u ovom "main" segmentu.