Diplomatsko viđenje ključnih detalja u stvaranju Hrvatske
Niz knjiga "Sjećanja i prilozi za povijest diplomacije Republike Hrvatske - Prvo desetljeće" i posebice završna "Knjiga šesta" predstavljeni su u prostorijama osječkog Kulturnog centra, u organizaciji Grada Osijeka i Hrvatskog diplomatskog kluba.
Riječ je o zapisanim iskustvima ljudi koji su pokretali našu diplomaciju u ključnim vremenima uspostavljanja hrvatske državnosti i odigrali važnu ulogu u pozicioniranju Hrvatske u međunarodnom okruženju i kreiranju pozitivne slike o Hrvatskoj u svijetu. Knjigu su predstavili Vladimir Ham, intendant Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku i predsjednik Njemačke zajednice u Hrvatskoj, Ivan Šimek, zamjenik ministra iseljeništva u počecima stvaranja hrvatske države, generalni konzul i član Upravnog vijeća Hrvatskog diplomatskog kluba i prof.emerit. Emilio Marin, predsjednik Hrvatskog diplomatskog kluba i bivši veleposlanik RH pri Svetoj Stolici.
Marin je rekao je bilo važno potaknuti njihove kolege, starije po stažu u Hrvatskom diplomatskom zboru, da malo razmišljaju, pogledaju svoju dokumentaciju i na osnovu toga napišu neki kraće, a neki duže, tekstove o 90-im godinama. Kaže kako su neki od njih tu iznijeli i posve nepoznate podatke, ističući da to štivo pripada memoarskom izričaju, jednoj vrlo zahtjevnoj književnoj vrsti. Naglasio je da je u stvaranju tih knjiga sudjelovalo 70 autora. U 6. knjizi, o kojoj je najviše govorio, između ostalih pišu Branko Salaj, Jerko Vukas, Drago Štambuk, Hido Biščević, Ivica Tomić i Vera Tadić.
Ham je naglasio kako je paleta diplomatskog djelovanja puno šira od onoga što se naziva dipomacija. "Svjesni smo toga da se ona događa na puno važnih razina", rekao je, dodajući da je i HNK u Osijeku svojim aktivnostima sudjelovao u krucijalnim vremenima za nastanak i opstanak ideje o hrvatskoj suverenosti te u senzibiliziranju europske javnosti.
Šimek je dao kratak pregled zbivanja u procesu priznanja RH, naglasivši važnost odluke Badinterove komisije koja je procijenila kako su republičke granice osnova za stvaranje države i otvorila put za stvaranje Hrvatske. Ocijenio je kako nam Engleska, Francuska i SAD u početku nisu bile sklone priznanju, ali su se stvari poslije promijenile. "Oduševljen sam time što je ravnica danas obrađena, 'Osijek cvate' i dobija nove konture, u čemu se osjeća austro-ugarska profinjenost i široka slavonska duša", zaključio je svoje izlaganje.
Nazočni su bili i izaslanik predsjednika Sabora - zamjenik osječko-baranjskog župana Josip Miletić, predsjednik osječkog Gradskog vijeća Tihomir Florijančić te generali Ivan Kapular i Mladen Mikolčević.