ž

ž

BRUNO JOBST
14.11.2024., 18:25
NOVA SVRHA PROSTORA

Etnografski se odjel MSO-a seli u Centar za posjetitelje

Saznajemo da će Muzej Slavonije taj prostor iskoristiti za stalni postav i skladište

Jedno od vijećničkih pitanja koje je oporba kroz dosadašnji mandat gradonačelnika Ivana Radića s vremena na vrijeme postavljala je ono "što se planira s prostorom Centra za posjetitelje", na koje on nije mogao ponuditi odgovarajući odgovor, ne bez razloga.

Centar za posjetitelje, na samom početku Hadrijanove, osmišljen je i započet u mandatu Radićeva prethodnika. Riječ je o projektu kojim je obuhvaćena rekonstrukcija stare austrougarske konjušnice u prostor koji će biti namijenjen turistima i turističkim djelatnicima. Od ukupnog iznosa od 18,8 milijuna kuna, projekt je u okviru ITU mehanizma 85 posto sufinanciran sredstvima Europske unije. No problem s kojim se nova gradska administracija susrela je taj što je ovako osiguranim sredstvima predviđena "samo" izgradnja objekta, ne i opremanje njegove unutrašnjosti, njegova interijera. Radić je tako naslijedio nesumnjivo lijep prostor, ali posve ogoljene unutrašnjosti, koji se dosada tek nekoliko puta godišnje koristio za okupljanja i protokole s više od pedesetak sudionika. Cijelu je priču dodatno zakompliciralo i to što je riječ o EU projektu, pa se taj prostor, kao uostalom ni prostor Stare pekare u Tvrđi, ne može koristiti u izrazito komercijalne svrhe.

Baranjski vez - radionice -- Muzej Slavonije

Baranjski vez

Ustupljeno

Preseljenje središnjeg ureda Turističke zajednice Grada Osijeka u taj prostor, a što je ovih dana i realizirano, bio je očekivan i logičan potez, ali oni su zauzeli samo manji dio od ukupno tisuću četvornih metara.

Međutim, aktualna gradska administracija nije sjedila prekriženih ruku. Odlukom Gradskoga vijeća o određivanju djelatnosti koje će se obavljati u dijelu poslovne zgrade u Ulici cara Hadrijana 2, dakle u Centru za posjetitelje Tvrđa, od ljetos, propisano je da se u dijelu zgrade, na površini od 500 četvornih metara, dakle polovini raspoloživog prostora, može obavljati djelatnost muzeja.

Posljedično tome u Službenom glasniku Grada Osijeka objavljeno je kako su Grad Osijek, kao zakupodavac, i Muzej Slavonije, kao zakupnik, sklopili ugovor o zakupu poslovnog prostora u sklopu Centra za posjetitelje, a za obavljanje djelatnosti muzeja. Ugovor o zakupu sklapa se na određeno vrijeme od deset godina, uz obvezu plaćanja mjesečne zakupnine u iznosu od 100,83 eura, uvećane za pripadajući porez na dodanu vrijednost.

Kapa - Ljelje - iz zbirke Muzeja Slavonije u Osijeku

Kapa - Ljelje

Ustupljeno

Saznajemo kako će Muzej Slavonije taj prostor iskoristiti za stalni postav te kao skladište svoga Etnografskog odjela. Prema informacijama dostupnim na mrežnim stranicama Muzeja Slavonije Etnografski odjel djelovao je na više lokacija, ali nikada nije imao stalni postav.

Kako se doseljavaju u Centar za posjetitelje, koji i dalje ostaje u funkciji ugošćavanja turista, bit će sjajno odmah im prezentirati vrijedan dio baštine. 

22 ZBIRKE

Dok je u prvim godinama djelovanja Etnografskog odjela naglasak bio na narodnim nošnjama, danas je cjelokupna građa znatno povećana, te je fundus Etnografskog odjela razvrstan u dvadeset dvije zbirke. One obuhvaćaju predmete vezane uz različita očitovanja tradicijskog materijalnog i duhovnog života na ovim prostorima. To su gospodarstvo, graditeljstvo i stanovanje, obrti i alati, razne vrste rukotvorstva, od kojih se ističe tekstilno. Prepoznatljivost Odjelu daju narodno ruho, oglavlja i nakit Slavonije i Baranje te cjelina ruha uglavnom Hrvata izvan Hrvatske doseljenih ponajviše iz Vojvodine. Osim upotpunjavanja zbirki zbog cjelovitijeg prikaza tradicijske baštine, Etnografski odjel u kontinuitetu prati i prikuplja građu iz novijih slojeva i utjecaja. Dakle, novi mu je prostor itekako potreban.