Zdrav život u osječkom “Hrvatskom radiši” i učeničkim domovima u Slavoniji
Zdravim doručkom, ali i mjerenjem šećera u krvi, počele su u srijedu ujutro uobičajene aktivnosti učenika u Domu “Hrvatski radiša”, na projektnom danu Doživjeti stotu, tijekom kojeg su, kako je rekla ravnateljica Nataša Šimić, upozorili na važnost zdrave prehrane i zdravog načina života. Zanimljiv je dan završen kada je djeci, nakon sportskih aktivnosti u Sokolu s trenerima, ponovno izmjerena razina šećera u krvi kako bi i sama na vlastitom primjeru uvidjela da im je razina šećera na normalnim razinama. Pokazuje to kako trebaju izabrati aktivan način života umjesto sjedilačkog i držati se toga od mladosti, pa će i zdravlja biti tijekom dugog života.
- Duže od deset godina obilježavamo Svjetski dan šećerne bolesti tako da djecu upozoravamo na to i na zdrav način života, na pravilne prehrambene navike, sportske aktivnosti kojima se trebaju baviti da bi sačuvala svoje zdravlje. Uvijek pozovemo goste - učenike i odgojitelje iz svih osam slavonskih domova - iz Pakraca, Požege, Vukovara i Osijeka, koji također sudjeluju na našim aktivnostima. Ove smo godine u Sokolskom domu organizirali vježbanje pod nadzorom trenera jer na taj način pokazujemo važnost gibanja u mladih koji inače puno vremena provode za računalima i u sjedećem položaju. Nakon toga održano je predavanje nutricionistice Ivane Sović iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Utječu li naše prehrambene navike na razvoj šećerne bolesti tipa 1 i 2”. Mi smo djeci druga kuća, mijenjamo im roditelje i odlučili smo se na to predavanje zbog načina prehrane kakav preferiraju učenici, a to je brza prehrana - kaže Šimić, napominjući kako njihovi učenici imaju kontrolirani unos pojedinih sastojaka i namirnica kroz obroke.
Međutim, što se tiče njihova samoinicijativnog konzumiranja hrane kad su vani u gradu i u dostavama, to su uglavnom obroci prepuni ugljikohidrata. Mladež konzumira hamburgere i pržene krumpire, a to je šok za gušteraču.
- Ujutro smo im mjerili šećer u krvi i upozorili na referentne vrijednosti. Vidjeli smo da većina djece ima referentne vrijednosti natašte i pokazali im kako se vježbanjem, hodanjem, gibanjem, sportom smanjuje šećer zbog velike potrošnje energije, a čega njima nedostaje jer su najčešće za računalom i sjede. Nakon predavanja provjerili smo preko kviza koliko su usvojili informacije, pa smo najbolju ekipu iz domova nagradili primjerenim poklonom. Želimo ih osvijestiti da navike koje imaju nisu dobre te da ih trebaju promijeniti, a to mogu učiniti jedino oni - pojašnjava Nataša Šimić. Dodaje kako će ustrajati na educiranju djece, nadajući se da će ona prihvatiti dobre savjete.