Rijeka,11.11.2024.- u organizaciji Sindikata Zajedno u ponedjelkak je u rije?kom KBC-u odr?an po?etak ?trajka zbog nezadovoljstva urdbom o koeficijentima.
HINA/ Miljenko KLEPAC
13.11.2024., 19:38
Tako se to, gospodo, ne radi

Osvrt na štrajk zdravstvenih djelatnika: Sindikat šuti, Osječani ostali bez informacija

Štrajk dijela zdravstvenih djelatnika, kojim traže povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima, u srijedu je ušao u treći dan, a da osječka javnost od organizatora, odnosno Sindikata Zajedno i njegove povjerenice u Kliničkom bolničkom centru Osijek, nije uspjela dobiti baš nikakvu informaciju. Čak ni o tome koliko se članova tog sindikata i zaposlenika KBC-a Osijek priključilo štrajku, s kojih odjela ni kako uopće protječe štrajk u četvrtom po veličini gradu u Hrvatskoj.

Ovdje nije riječ o štrajku NBA zvijezda, pa da ćemo zbog toga biti zakinuti za praćenje nekoliko vrhunskih utakmica, već se radi o štrajku zdravstvenih djelatnika čiji izostanak s posla može imati velike posljedice na zdravlje i život pacijenata.

Poznato je da Sindikat Zajedno nije velik i da na razini cijele Hrvatske nema brojno članstvo, posebno je to slučaj u Osijeku, no isto je tako činjenica da im kao organizatorima štrajka mora biti u interesu pravodobno i točno informirati javnost i medije. To je potrebno prije svega zbog pacijenata i svih ostalih građana koji su najavom štrajka dovedeni u vrlo nezgodan položaj jer nisu znali hoće li moći odraditi svoje naručene pretrage ili doći do svojih liječnika.

Koliko god neki neistomišljenici ovog sindikata napominju kako nije utjecajan ili da je štrajk protuzakonit, valja naglasiti kako je ipak uspio zainteresirati i okupiti javnost oko svojih zahtjeva. Prema javno objavljenim anketama hrvatski građani podržavaju zdravstvene djelatnike u štrajku i zahtjeve koje su uputili nadležnom ministarstvu, odnosno Vladi, i to u vrijeme kada nam predstoji predizborna predsjednička kampanja, ali i pripreme za lokalne izbore, na što su političari posebno osjetljivi.

Čudi stoga ponašanje osječke povjerenice Sindikata Zajedno, koja se u ovom slučaju ponaša kao da im nije stalo izvijestiti javnost o tome što rade i tako dodatno pridobiti naklonost građana, ali i promovirati sebe i sam sindikat. Naime, na svojoj službenoj mrežnoj stranici Sindikat nema istaknut ni jedan jedini kontakt-broj na koji se može razgovarati s vodstvom ili od njih dobiti neku informaciju. Jedina je mogućnost komunikacije mailom, i tu smo mogućnost morali iskoristili kako bismo došli do telefonskog broja sindikalne povjerenice u KBC-u Osijek. Broj smo dobili, ali ne i mogućnost da s njom stupimo u kontakt jer odgovora na pozive nije bilo. Kontakt je profunkcionirao tek nakon slanja SMS-a, ali su odgovori bili kratki i uglavnom bez ikakvih korisnih informacija. Čak se i najava okupljanja štrajkaša u utorak ispred ulaza u osječki KBC pokazala netočnom informacijom iako ju je poslala baš povjerenica.

Svaki pokušaj da razgovaramo bar telefonski ostajao je bez odgovora, tako da je osječka javnost ostala zakinuta za informacije vezane uz protek štrajka u ovoj najvećoj slavonskoj zdravstvenoj ustanovi. Jedine informacije o događanjima u KBC-u Osijek građani su protekla dva dana štrajka dobili od Ravnateljstva bolnice, koje je svojim, istina šturim, ali pravovremenim priopćenjima izvijestilo javnost da "odjeli onkologije, radioterapije, radiologije i medicinsko-biokemijskog laboratorija rade u punom opsegu i da su mogući kraći zastoji na Kliničkom zavodu za kliničku citologiju, Kliničkom zavodu za patologiju i sudsku medicinu, Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu te Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije". Također su dodali da se sve djelatnosti na tim ustrojstvenim jedinicama odvijaju u skladu sa sporazumom Ministarstva zdravstva i Sindikata Zajedno. Dovoljno da se građani i javnost umire dok od onih od kojih smo, kao organizatora štrajka, očekivali aktivniji pristup i točne informacije ni slova ni riječi.

Tako se to, gospodo, ne radi. Ako se netko želi baviti sindikalnim radom, a to svede na skupljanje članarine i podjelu blagdanskih bonova, onda bolje da se ostavi tog posla. Nažalost, danas su se sindikalni povjerenici, u strahu od svojih nadležnih, sveli upravo na ekonome i zbog straha za svoje radno mjesto, koje je, uzgred rečeno, sindikalnim povjerenicima dodatno zaštićeno, za razliku od ostalih zaposlenika, spremni su ignorirati ono što im je zapravo osnova postojanja, a to je borba za prava i dostojanstvo radnika. Nije Sindikat Zajedno iznimka, tako je, to znamo jako dobro, u mnogim tvrtkama u našem gradu, ali i diljem zemlje. Možda je baš ovo bila prilika Sindikatu Zajedno da privuče veći broj članova da ojača i bude respektabilan na sindikalnoj sceni, no ovakvim će pristupom pojedinih povjerenika to vrlo teško postići.