Raduje nas što se mladi vraćaju u sela, pokupovali su sve kuće
Možda ovo (još) nije velika demografska priča, ali je za nas jako važna. Stvorit ćemo uvjete da to postane u budućnosti
Ponovno je pred nama Dan općine Erdut, 12. studenoga, što je obljetnica potpisivanja Erdutskog sporazuma. Rekao bih da je taj datum bitan samo za nas jer, nažalost, jedino ga mi obilježavamo. Godinama radimo na tome i smatramo da je to najvažniji datum za sve građane naše općine, ali možemo reći i kompletnog istoka Hrvatske, pa i cijele Republike Hrvatske i regije. Na taj dan pozivamo sve naše prijatelje, partnere, ljude koji rade s nama dugi niz godina i pritom im kažemo što smo sve učinili u posljednjih godinu dana, a imamo se čime pohvaliti. To su dobri i konkretni projekti koje smo provodili u svim segmentima, kroz poboljšanje kvalitete života, komunalno gospodarstvo, obrazovanje i brigu o djeci, socijalnu skrb, kulturu, sport, organizacije civilnog društva, vjerske zajednice, gospodarenje otpadom i unaprjeđenja prirodnog okoliša, gospodarski razvoj… Prigoda je da na Dan općine damo i pogled na budućnost - kaže Jugoslav Vesić, načelnik općine Erdut.
Bolji život
Vesić naglašava kako su pokrivene sve sfere društva, što i jest, smatra, posao jedinice lokalne samouprave, a u malim zajednicama to ima i svoje posebnosti. Naime, dodaje načelnik, zapravo se svi poznaju i vezani su međusobno. Stoga im je važna briga o ljudima, posebno stavka svakodnevnog života, nastoje biti što pristupačniji, ponajprije Općina prema stanovnicima, a važna im je, samim time, i povezanost ljudi.
- Poboljšanje kvalitete života i komunalno gospodarstvo glavna su poglavlja općinske priče. Primjerice, kroz razne smo projekte i određene radove napravili i uredili, poboljšali i dopunili dio dječjih igrališta u svim našim naseljima. Parkovna arhitektura, koja je dosta zastupljena u općini, i dalje se forsira, na njoj radimo koliko god možemo. Nadalje, pješačke staze i ceste aktualne su dugi niz godina i nastavljamo raditi na tome. Uza sve što mi radimo, tu su još i rekonstruirane državne ceste - riječ je o uređenju vezanom uz cestu Osijek - granični prijelaz Erdut i, vrlo uskoro, državnu cestu koja prolazi kroz Dalj te državnu cestu prema granici do Vukovarsko-srijemske županije. Ozbiljni su to radovi koji se događaju na našem području, a usporedno s tim ulazimo u poslove održavanja cesta u općini kojih ima jako puno kilometara - navodi Vesić.
Površinom smo jako velika općina, veliki atari, velik broj vikend-naselja… Radili smo na infrastrukturi, javnoj rasvjeti, poboljšanju i dizanju kvalitete koliko možemo, uz ubacivanje ekoloških standarda u ta nastojanja. Popunjavali smo solarnom rasvjetom određene dijelove naselja, poljski su nam putevi uvijek aktualni jer, kako smo spomenuli, veliki smo površinom, pa uvijek imamo tih poljskih puteva koji su dio svakodnevnog života i moramo se s tim izboriti. Vodi se briga o uređivanju groblja, imamo ih čak sedam. Na području općine Erdut uvijek je živjelo mnogo ljudi, naša su sela bila dobro nastanjena, a groblja pričaju priču o obiteljskim povijestima i našoj zajedničkoj povijesti - kaže Vesić.
Od kolijevke do radnog mjesta
Općina Erdut godinama pridonosi i domovima kulture. Kroz određene projekte financirane uz potporu - od Zajedničkog vijeća općina do resornih ministarstava - ti su domovi dovedeni u red i organizacijski posloženi. Tako su danas puni događanja, i za javne potrebe i za privatne potrebe stanovnika.
- Fokusirali smo se na odgoj i obrazovanje. Oduvijek se brinemo o najmlađima i uvijek ponosno ističemo kako smo među prvima počeli davati velike iznose za poklone pri rođenju djeteta, pa za sufinanciranje boravka u vrtiću, za radne bilježnice i ostali školski pribor. Ide se i na financiranje svih naših učenika i subvencioniranje prijevoza. Mi smo doista slijepo crijevo, pa imamo golem problem s prijevozom, imamo tri prijevoznika, a kada bismo uključili i HŽ, onda i četiri. Naši učenici i studenti gravitiraju i prema Osijeku i prema Vukovaru, dosta su važni ti iznosi subvencija, ali želimo im omogućiti da imaju uvjete za školovanje i za druge svoje potrebe u gradovima. Ne samo učenicima nego i drugim našim građanima koji se koriste javnim linijskim prijevozom također moramo osigurati subvencije kako bismo uopće imali te linije. Nadalje, tu su potpore kroz stipendije učenicima Srednje škole u Dalju, pa nagrade studentima… Uz njih smo od rođenja do završetka školovanja, no i nakon toga ulažemo veliki trud da ih nastavimo obrazovati i educirati kako bi mogli započeti svoj posao. Dosta je to uspješna priča, mislim da imaju veliku potporu, zbog toga smo, uostalom, i uspostavili Poduzetničko-razvojni centar općine Erdut lokalnu razvojnu agenciju. Nama i mještanima to je uistinu bitno, da ih osnažimo kako bi se uspješno osamostali u privatnom poslu - odlučan je Vesić.
Što se tiče obrazovanja, i u tom su segmentu u općini Erdut aktivni razni projekti.
- Ulažemo u školstvo kroz velike projekte STEM aktivnosti, KOZMOS je, primjerice, veliki i krasan projekt koji provodimo s Osnovnom školom Dalj, važan za sve učenike. Projekt Rastemo, koji provodimo s Hrvatskom udrugom inovatora i poduzetništva iz Osijeka, također je bitan za naše područje. U obrazovanje smo uključili i naš Kulturno-znanstveni centar 'Milutin Milanković' i dosta drugih stvari - napominje Vesić.
Pokretači razvoja
Kada se govori o razvoju te o unaprjeđenju života, Vesić ističe Poduzetnički centar i Turističku zajednicu općine Erdut, Kulturno-znanstveni centar "Milutin Milanković" i Knjižnicu.
- To su pokretači razvoja! Kroz PORC želimo napravit što kvalitetnije projekte da pomognemo mladim ljudima, ali i ostalima koji se žele samostalno baviti poslom, da ih educiramo i omogućimo da napreduju i unaprjeđuju svoje poslovanje. Kroz Turističku zajednicu i veliki broj priredbi prezentiramo sebe, bogatstvo i raznolikost našeg područja, da pomognemo privući goste onima koji se bave turizmom. KZC "Milutin Milanković" brend je naše općine kroz koji prolaze sve najviše institucije i svi najvažniji događaji za našu općinu. Naravno da je i Knižnica Dalj dio naše redovite brige o kulturi i kulturnoj baštini. O PORC-u i njihovim rezultatima govore brojke koje kažu kako je stotinjak projekata koje su do sada napisali poduzetnicima s našeg područja do sada donijelo dva milijuna eura - nabraja Vesić.
- Društveni život, kultura, sport i organizacije civilnog društva su uspješni. Opet se vraćamo na KZC i Knjižnicu, vatrogasna društva, sportska društva, imamo više od 60 raznih udruga koje su 95 posto na proračunu općine Erdut. Ne žalimo sredstva za njihovo financiranje baš zbog toga što je društveni život i zbog njihova djelovanja podignut na višu razinu. Među najaktivnijima sam već spomenuo Centar za mlade, koji definitvno puno radi u posljednje vrijeme. Spomenuli smo dva projekta i treći Zaželi, dosta rade s Udrugom penzionera i žena Dalj, tako ne daju da se izgube tradicionalne vrijednosti, vještine i znanja, nego se oni prenose preko edukacija, radionica i druženja, sa starijih na mlade. Sportske udruge i KUD-ovi doista su uspješni i zaslužni su za velik broj javnih priredbi, događaja i manifestacija. Kajak kanu klub Aljmaš u nekoliko je godina djelovanja doista sve podignuo na visoku razinu, organiziraju kupove i natjecanja, dovode sportaše u Aljmaš. Uspješan je u tome i Karate klub Bijelo Brdo. Već tradicionalno, velika je suradnja i s nogometnim klubovima koji su dosta aktivni i koji su najzastupljeniji u smislu masovnosti. Imamo veliki broj aktivnih naših mališana, samo u dva naša najviše rangirana kluba - BSK-u Bijelo Brdo i NK-u Radnički Dalj - trenira od 250 do 300 djece. Također, naši KUD-ovi organiziraju razne priredbe, šarolik nam je život zajednice i želimo da svako naselje ima neku prepoznatljivu priredbu. Od Sajma cvijeća u Dalj Planini, koji je prvi, pa onda poslije i Sajma u Bijelom Brdu, puno se toga održava u svako doba godine - ističe Vesić te nastavlja:
- Što se tiče vjerskih zajednica, znate da je na našem području više konfesija, tako da imamo veliko događanje za Gospu u Aljmašu, kao najvećem marijanskom svetištu na ovom području, a u Dalj Planini je Manastir Uznesenja Presvete Bogorodice. Veliki je broj crkvi, suradnja je doista na vrlo visokoj razini i održavamo kontakte s pripadnicima svih vjerskih zajednica te radimo na uređenju i na poboljšanju uvjeta u crkvama. Spomenuo sam ranije i groblja, što je u njihovoj i našoj nadležnosti, te izvrsno surađujemo u brizi za njih.
Čuvanje okoliša
U gospodarenju otpadom, poboljšanju i očuvanju prirodnog okoliša mnogo se radi svake godine. Jedan je od najvećih partnera Općine u tom poslu Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Sve poslove u tom segmentu provodi općinsko komunalno poduzeće Čvorkovac.
- Bazirali smo se na tome da gospodarimo otpadom na našem području, rješavamo veliki broj divljih deponija koje nam se pojavljuju. Naravno, seosko smo područje gdje nam otpad dolazi ne samo s našeg područja nego i iz Osijeka i Vukovarsko-srijemske županije, borimo se s tim. Što se tiče naših mještana, mogu reći da dosta radimo s njima, educiramo ih, kroz programe i samog Fonda pripremamo edukativne letke i radionice s najmlađima, sa školama, nastojimo doprijeti do svijesti građana da krenu s razdvajanjem otpada i ostalim, što su nam bitne stvari jer moramo naučiti živjeti prema drukčijim, boljim standardima. Kad spominjem naš Čvorkovac, treba reći da ima 42 radnika te devet odobrenih projekata za zaštitu okoliša, opremanje i uređenje komunalne infrastrukture. Uložili smo velike iznose u opremanje i spremni smo i za najzahtjevnije poslove - ponosan je načelnik.
Pandemija je bila prekinula dobar trend dolaska turista u erdutsku općinu, ali ponovno postaju sve atraktivnija destinacija u koju dolazi sve veći broj ljudi.
- Sve više dolaze i ljudi da bi se relaksirali u vikendicama i odmorištima, da se sklone od vreve grada, a s druge strane postali smo atraktivni i u smislu da se polako na području naših planina, a govorim o našim vikend-naseljima od Bijelog Brda do Erduta, sve se više ljudi uključuje u ruralni turizam i iznajmljivanje prostora. Povećana je takva aktivacija, sve više imamo vikendica s bazenima koje su dostupne turistima, imamo sve više atraktivnih lokacija s ponudama raznih oblika turizma, od onog robinzonskog, gdje imate samo prirodu i ništa drugo, do onih koji imaju uvjete poput vrhunskih vila i hotela na Jadranu. To je i više nego dobro - ocjenjuje Vesić.
Povratak iz
zapadnih zemalja
Erdutski načelnik kaže kako ga najviše veseli što dječji vrtići izvrsno rade.
- To nam je najdraža stavka što je vrtić stalno u proširenjima i što u vrtićima u Bijelom Brdu i Dalju imamo više od 140 mališana. Broj se djece povećava, kao i broj mladih obitelji. Možda ovo (još) nije velika demografska priča, ali je za nas jako važna. Naime, u posljednjih se nekoliko godina dosta naših mladih vraća iz zapadnih zemalja. Jesu li shvatili da je kod kuće najbolje ili ih je nešto drugo vratilo u sela, u zavičaj, manje je važno, ali došli su, kupili su kuće, dobili djecu... Sada na području općine Erdut ne možete naći praznu kuću na prodaju a da je zdrava i prava, da se u nju može useliti. Sve su takve kuće pokupovali mladi ljudi. Ima, nažalost napuštenih kuća, koje su više ruševine nego dom, no to je druga priča. Drago nam je da se ljudi s ovog našeg područja vraćaju u sela, zbog njih ćemo se potruditi još više podići standarde življenja kako bismo i dalje bili mjesto za ugodan život, rad i podizanje obitelji. Vjerujem da na temelju dosadašnjih rezultata imamo puno pravo biti optimistični - zaključuje načelnik Jugoslav Vesić.