Daj obuci levisice i stare bijele tenisice... U jednu ruku čašu, u drugu kist - i uživaj!
Dan je u idiličnom baranjskom krajoliku bio drukčiji od svih onih dana užurbane svakodnevice. Pustolovina za sva osjetila
Treća Vinska šetnja muzejima, održana krajem listopada, osmišljena je drukčijom nego prethodne dvije. Odluka je bila "obući levisice i stare bijele tenisice" i prošetati. Vedro nebo iznad suncem okupane Baranje, živopisan krajolik i pogled koji seže u vinograde vrijednih vinara dali su posebnu dimenziju ovoj, sad već možemo reći, tradicionalnoj manifestaciji.
Povijest i sadašnjost
Putovanje je počelo u jutarnjim satima i trajalo je sve do zalaska sunca. Okupljanje je bilo na parkiralištu Posjetiteljskog centra Tvrđa, uz doček organiziranog autobusa. Posjetitelji su degustirali domaću rakiju, liker od višnje i oraha te se zaputili prema Zmajevcu, zdravicom za sretan put. Vinarium Borarium bilo je prvo odredište. Ondje je posjetitelje dočekao domaćin Juhas Sandor održavši kratko predavanje o razvoju vinogradarstva i proizvodnji vina. Pokazao im je podrum koji je ukopan 30 metara u visokoj lesnoj stijeni u kojoj je vidljiva morfogeneza postanka Banova brda. Zbirka koju obitelj posjeduje dio je edukacijske stanice Baranja - dravski trokut te su se posjetitelji mogu upoznati s prirodno-geografskim osobinama Baranje i njezinom bogatom povijesti. Posjetiteljima je posluženo vrhunsko domaće crveno vino iz vlastite proizvodnje, uz plate finih sirova i voća. Nakon ove edukativne stanice krenulo se dalje surdukom i prtenim putem do arheološkog lokaliteta Zmajevac - Varhegy, koji se nalazi na mjestu nekadašnje kasnoantičke utvrde i naselja. Znanstveni je suradnik Tino Leleković (HAZU), uime Arheološkog muzeja Osijek, posjetiteljima govorio o utvrđenoj granici Rimskog Carstva (limes) na području Baranje. Uz ugodan razgovor i degustaciju mlade sorte vina krenulo se k idućoj lokaciji - vinariji Gerštmajer. Domaćin i vlasnik Mihalj Gertšmajer ugostio je putnike na obiteljskom gospodarstvu koje se, uz proizvodnju vina, bavi i ruralnim turizmom.
Svima je godio svjež zrak, vrijeme je bilo idealno za boravak u prirodi uz vatricu, pečenje domaće slanine i kobasice, u čemu su se posjetitelji također okušali. Ugođaj za pamćenje kako bi dan bio potpun i drukčiji od svih onih dana užurbane svakodnevice. Fina i pomno odabrana vina okrijepila su nepca. No, kako je program bio osmišljen tako da se uistinu za svakoga ponešto pronađe, kao šećer na kraju, a da pri tome ne mislimo na tradicionalnu gužvaru posluženu za desert, viša kustosica pedagoginja Kristina Delalić Vetengl predstavila je reprezentativno djelo Josipa Alebića iz bogatog fundusa Muzeja likovnih umjetnosti. Uz inspiraciju iz prirode ta je slika motivirala sudionike Vinske šetnje na izradu vlastite slike. Bili su oduševljeni uspješnim radovima! Muzej Slavonije za kraj se ovog predivnog druženja predstavio tradicionalnim baranjskim šokačkim vezom. Eva Balatinac demonstrirala je vez okupljenima te ih pozvala da i sami pokušaju izraditi određeni oblik na platnu.
Nakon toga svi smo zajedno krenuli prema autobusu, uputivši se, zadovoljni i veseli, prema Osijeku. Osječki taxi pobrinuo se da sretno stignemo kućama. Veselimo se planiranju iduće Vinske šetnje muzejima i s nestrpljenjem iščekujemo iduće druženje.
Nova iskustva posjeta muzejima
Podsjetimo da je manifestacija Vinska šetnja muzejima pokrenuta u studenom prošle godine, kao projekt u kojem su se udružile snage triju osječkih muzeja - Muzeja likovnih umjetnosti, Muzeja Slavonije i Arheološkog muzeja - spojivši umjetnost, enogastronomiju i tradicijsku kulturu. Posjetiteljima smo pružili nova iskustva posjeta muzejima. Osim obilazaka izložbi i kreativnih radionica, manifestaciju smo namijenili svim ljubiteljima umjetnosti, hrane i vina. Tada aktualna izložba Andrija Medulić Schiavone - grafički genij manirizma bila je postavljena u Muzeju likovnih umjetnosti, izložba Retrospektiva umjetničkog obrazovanja - 25 godina Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Arheološkom muzeju i izložbena poslastica Molovanje i farbanje u Muzeju Slavonije, uz kreativne radionice u kojima su se okušali posjetitelji. Uaznice su munjevito rasprodane i već je tada priča o drugoj Vinskoj šetnji bila u povojima.
I doista, u svibnju ove godine organizirana je druga Vinska šetnja muzejima. Krenulo se iz Muzeja Slavonije obilaskom izložbe Čovjek iza glazbe - stvaralački opus Julija Njikoša. Kako je Muzej likovnih umjetnosti zatvoren zbog energetske obnove, koja se provodi u sljedećem razdoblju, Arheološki muzej ugostio ga je u svom prostoru. Uz razgled Stalnog postava Arheološkog muzeja predstavio je radionicu "Kako bi izgledao nogomet u prapovijesno vrijeme". Posjetitelji se nisu uznojili, nego su u svakome od muzeja kušali slijed jela uz koje je posluženo pomno birano vino vinara s osječkom adresom.
Cilj je organizacije ove manifestacije pretvaranje u prepoznatljivu kulturnu enogastronomsku manifestaciju za privlačenje nove publike u muzeje te pozicioniranje Osječko-baranjske županije i grada Osijeka na kulturno-turističku kartu uz povećanje sudjelovanja lokalnog stanovništva u ponudi baštinskih ustanova kroz posjete.
Partneri u projektu Vinska šetnja muzejima su Osječko-baranjska županija, UO za turizam, kulturu i sport OBŽ-a, TZ Osječko-baranjske županije, TZ grada Osijeka, Ugostiteljsko-turistička škola u Osijeku, Regionalni centar kompetentnosti, Općina Kneževi Vinogradi, Sin Ravnice d.o.o., Vinarija Gerštmajer, Vinarium Borarium i Osječki taxi.