Programi kojima jačaju kapacitete i vještine neophodne za rad i život
OSI svoje polaznike mogu slati u inozemstvo kako bi stekli dodatna znanja i vještine koje će onda primijeniti u radu ustanova
U organizaciji pravobranitelja za osobe s invaliditetom u srijedu su u Osijeku predstavljene mogućnosti programa Erasmus+ za osobe s invaliditetom, u kojemu su sudjelovali predstavnici 40 udruga i organizacija osoba s invaliditetom i teškoćama u razvoju.
Očekuje se da će sljedeći rok za prijave projektnih prijedloga u sklopu Erasmus+ programa biti u veljači 2025., te su predstavnici pravobranitelja za OSI u suradnji s Agencijom za mobilnost i programe Europske unije i Erasmus ambasadorom pružili zanimljive i korisne informacije o prednostima i mogućnostima programa Erasmus+ za udruge, saveze i organizacije osoba s invaliditetom.
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić ocijenio je da s tim program i novcem Europske unije udruge financiraju aktivnosti uz znatno manje zahtjevan administrativni postupak. "Realizacija ovakvih aktivnosti od velike je pomoći za lokalne udruge, koje u urbanim i manje urbanim sredinama mogu doći do prilike za razmjenu iskustava, ali i poboljšati svoju vidljivost", kazao je Jurišić, dodavši kako je Hrvatska u ovom trenutku preko Agencije za mobilnost dobila puno veći iznos nego u prethodnim razdobljima. Tvrdi da ima dovoljno sredstava i da će sigurno svi programi koji budu prijavljeni na objavljeni natječaj moći pronaći svoje financiranje. "Program Erasmus+ je manje administrativno zahtjevan i time se stavlja naglasak na sadržaj, aktivnosti, korisnike i na ljude", zaključio je Jurišić.
Danijela Jagušt Šumljak, iz Agencije za mobilnost i programe EU-a, poručuje da su udruge i ustanove koje rade s osobama s invaliditetom u svom radu usmjerene na jačanje vještina svojih članova. "Oni mogu slati svoje osoblje i polaznike u inozemstvo kako bi stekli dodatna znanja i vještine koje će onda primijeniti u radu ustanova i jačanju svojih kapaciteta te će biti opremljeniji za rad i život", smatra Jagušt Šumljak.
Ističe također da organizacije mogu sudjelovati i u projektima partnerstava s organizacijama iz drugih zemalja, mogu zajednički razvijati programe edukacije za OSI i raditi na ciljevima koji su im bitni kako bi jačali vještine i kompetencije osoba s invaliditetom te im omogućili lakše i bolje uključivanje na tržište rada i u svakodnevni život.
Erasmus ambasador Tihomir Žiljak upozorava da je riječ o potencijalu koji do sada nije dovoljno iskorišten. "Potencijal je to za udruge OSI da iskoriste novac osiguran za učenje i stjecanje iskustva u različitim obrazovnim programima ili učenje izvan Hrvatske a da to njih ništa ne stoji. Prijava se relativno lako ispiše i relativno se brzo realizira te koristi da negdje izvan Hrvatske možemo nešto naučiti što nas zanima", pojašnjava Žiljak, dodajući kako svaka udruga ima neki program u kojem nekog poučava o nečemu, članove ili ciljanu skupinu.
Upozorava da vremena nema puno i novac neće uvijek biti dostupan. “Stoga je naš cilj da ovaj momentalno dostupan novac bude iskorišten. Ako ga mi sada ne iskoristimo, netko će u budućnosti reći da nam nije ni potreban kada ga ne znamo iskoristiti”, ocijenio je Erasmus ambasador, rekavši kako se radi o milijunima eura. Najavio je da će natječaji biti objavljeni u veljači sljedeće godine, te da zato potiču sve zainteresirane da se pripreme i na vrijeme prijave.