Krov nad glavom važan za novi život bez ovisnosti
Mišetić: Trenutno je na smještaju u stambenoj zajednici pet korisnika, no ubrzo će se popuniti i ostatak kapaciteta
Stambena zajednica za organizirano stanovanje rehabilitiranih ovisnika osječke udruge Ne-Ovisnost pod vodstvom Tomislava Mišetića, otvorena polovinom travnja ove godine u Ilirskoj ulici 42, prije nekog vremena dobila je rješenje Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje kojim je utvrđeno da prostor odgovara svim mjerilima propisanim Pravilnikom o obavljanju djelatnosti u domeni socijalne skrbi.
Stigmatizirana skupina
- Ostvareni su svi preduvjeti za prijem novih korisnika. U ovom trenutku na smještaju imamo pet korisnika, no ubrzo će se popuniti i ostatak kapaciteta - zadovoljno je najavio predsjednik udruge Ne-Ovisnost Tomislav Mišetić za Glas Slavonije.
Projekt "Unapređivanje infrastrukture organiziranog stanovanja" vrijedan je 1,7 milijuna eura, a udruga ga je u stopostotnom iznosu provela sredstvima Europske unije. To znači da je u protekle četiri godine izgradila i opremila objekt ukupne površine 650 četvornih metara u kojemu se nalaze tri nova ureda, konferencijske dvorane opremljene multimedijom, čajne kuhinje te sanitarni čvor. Namijenjen je vođenju administrativnih poslova vezanih uz rad udruge, savjetodavni rad s osobama ovisnim o drogama, alkoholu i kockanju te provođenju različitih edukacijskih i terapijskih aktivnosti za korisnike nove stambene zajednice koja se nalazi na drugoj i trećoj etaži novonastale zgrade. Osim tih troškova, odobrenim su sredstvima financirane plaće djelatnika i nabavljeno je novo putničko kombi-vozilo za potrebe prijevoza korisnika organiziranog stanovanja.
- Kroz projekt je izgrađen i opremljen objekt koji pruža smještaj za 16 rehabilitiranih ovisnika o drogama, alkoholu i kockanju. Radi se o projektu koji je usmjeren k resocijalizaciji osoba koje su prošle tretmane liječenja i odvikavanja. Ovisnici se ubrajaju u izrazito stigmatiziranu skupinu i nakon odvikavanja i liječenja teško stječu povjerenje okoline - upozorava Mišetić.
Također, napominje kako su ovisnici u nepovoljnom položaju na tržištu rada, a nailaze i na niz resocijalizacijskih problema koji ponekad mogu biti okidač za recidiv.
- Sve te probleme u stambenoj zajednici prolaze zajedno naši korisnici i članovi stručnog tima koji su im na raspolaganju. Na taj se način znatno povećavaju šanse za njihov potpuni oporavak i konstruktivni povratak u primarne socijalne sredine - naglašava Mišetić.
Mišetić podsjeća na to da se korisnici u pravilu u ovakvoj sredini zadržavaju od šest do 12 mjeseci, a da dolasku u nju prethodi intenzivan tretman u terapijskoj zajednici koji traje oko godinu dana, po potrebi i dulje.
Zadruga Neos
- U stambenoj se zajednici život provodi prema određenim pravilima, postoji, naime, kućni red, kojeg se svi korisnici moraju pridržavati. Osim aktivnosti udruge, osnovali smo i socijalnu zadrugu Neos, koja se bavi upravo zapošljavanjem rehabilitiranih ovisnika i daje im mogućnost da sami svojim radom zarađuju za kruh kako bi im to bila i odskočna daska za povratak u svoje socijalne sredine - poručuje Mišetić.
Prema njegovoj procjeni stagnira broj korisnika koji traže pomoć u terapijskim zajednicama te smatra da je i situacija na razini Hrvatske u tom pogledu stabilna.
- Rezultat je to kvalitetnih preventivnih i represivnih programa, tako da možemo biti zadovoljni rezultatima koji su sada na terenu. U ovom trenutku imamo 34 korisnika u terapijskoj zajednici. Kapaciteti Neosa ovise o tržištu i o tome koliko financijskih sredstava mogu priskrbiti jer kompletan profit investiraju u otvaranje novih radnih mjesta, ulažu u poboljšanje uvjeta rada korisnika i cilj im je da što više korisnika bude uključeno u rad, što bi im omogućilo da samostalno zarađuju za svoj život - zaključuje Mišetić.