Slijepim su Osječanima sve veći problem vozači romobila
Prema podacima iz Registra osoba s invaliditetom, u RH živi 21.387 osoba s oštećenjem vida
Uz sve probleme koje im donosi sama priroda njihova invaliditeta, našim slijepim sugrađanima danas svakodnevicu otežavaju i vozači romobila koji to sve popularnije prijevozno sredstvo nemarno ostavljaju na nogostupima.
Pohvale Gradu
Srećom, puno je i pohvala na račun onih koji imaju razumijevanja prema slijepim osobama, a sve to mogli smo čuti u utorak na Trgu Ante Starčevića, gdje je, uz sudjelovanje učenika osnovnih i srednjih škola te volontera udruge studenata Psihos Filozofskog fakulteta u Osijeku, prigodnom šetnjom pod nazivom Prošetajmo zajedno obilježen Međunarodni dan bijelog štapa.
Šetnju koja je imala za cilj djeci i ostalima približiti izazove s kojima se susreću osobe s oštećenim vidom organizirala je Športska udruga slijepih “Svjetlost Osijek” pod pokroviteljstvom gradonačelnika Osijeka Ivana Radića, a svi su sudionici imali priliku prošetati se središtem Osijeka s povezom na očima, koristeći se bijelim štapom ili uz pomoć pratitelja.
- Zahvaljujemo gradonačelniku Ivanu Radiću na pokroviteljstvu, kao i svim drugim institucijama koje nas podupiru. Istaknuo bih kako je riječ o 60. Međunarodnom danu bijelog štapa, a službeno održavanje Međunarodnog dana slijepih počelo je davne 1964. godine u SAD-u. Mi smo obilježavanje u Osijeku prihvatili prije 15 godina, uz potporu gradonačelnika. Hvala svim mladim snagama, učenicima koji su nas došli podržati - rekao je predsjednik Športske udruge slijepih “Svjetlost Osijek” Stojan Bjelajac, koji se osvrnuo na sve veći problem s kojim se susreću ne samo slijepe osobe nego i osobe s drugim oblicima invaliditeta, pa u konačnici i svi ostali građani.
- Veliki problem na koji danas želimo upozoriti čine nam romobili koje njihovi vozači nemarno ostavljaju na nogostupima. To nije problem samo osobama s invaliditetom nego i svim drugim našim sugrađanima. Upravo je ova akcija prilika da upozorimo na ono što možemo bolje. Grad Osijek uistinu puno čini za nas i postignuti su veliki pomaci - napomenuo je Bjelajac, koji se rado osvrće na sugrađane koji imaju razumijevanja i empatije prema osobama s invaliditetom.
Suosjećanje Osječana
- Tijekom prethodnih 14 godina kroz ovaj je program prošlo više od 6000 učenika. To je veliki pokazatelj da Osječani itekako imaju suosjećanja prema svojim sugrađanima s invaliditetom, pa tako i prema nama slijepima - poručio je.
Događaju su nazočili i predstavnici Grada Osijeka, s kojim, kako je rečeno, udruge koje okupljaju osobe s invaliditetom i brinu se o njihovim problemima imaju dobru suradnju.
- Grad Osijek poduzima sve aktivnosti u uklanjanju onih barijera koje priječe ravnopravan položaj slijepih osoba, kao što je uklanjanje rubnjaka i postavljanje zvučne signalizacije, a jako dobar odnos imamo i s drugim udrugama čije su ciljane skupine osobe s invaliditetom - rekla je Romana Kovačević, pročelnica Upravnog odjela za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo.
U Hrvatskoj se prati broj osoba oštećena vida, ali samo onih kod kojih postoji invaliditet na temelju tog oštećenja. Prema podacima iz Registra osoba s invaliditetom (iz rujna 2024. godini), u našoj zemlji živi 21.387 osoba s oštećenjem vida.