Potpisan sporazum: Studentima osječkog Sveučilišta Kopački rit bit će otvoren za sport, edukaciju i rekreaciju
Međunarodni simpozij Kopački rit jučer, danas, sutra i ove je godine, trinaesti put zaredom, donio mnoštvo zanimljivih tema i više od 600 sudionika. Dvodnevni skup počeo je jučer, potpisivanjem sporazuma između Osječko-baranjske županije, Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i JU Park prirode Kopački rit za projekt Budi u prirodi. Domaćin skupa je Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (FAZOS).
Kopački rit otvoren je za sport, edukaciju i rekreaciju studenata osječkog sveučilišta, istaknuli su potpisnici sporazma, te najavili početak projekta Budi u prirodi. Riječ je o jedinstvenom projektu čiji je cilj osvijestiti i potaknuti studente na sportske aktivnosti u prirodi. U okviru projekta će se provoditi i tematske edukativne radionice u Parku prirode Kopački rit poput promatranja ptica, snalaženja u prostoru, edukacije o zaštiti prirode i druge.
Očuvanje Rita
Sporazum je potpisan u sklopu simpozija o Kopačkom ritu, jer taj je skup usmjeren na bioraznolikost, ekologiju i očuvanju Parka prirode Kopački rit te promiče multidisciplinarni pristup u obradi tema iz različitih područja.
- Naša je županija u sklopu programa Europske regije sporta potpisala sporazum sa Sveučilištem u Osijeku i JU Park prirode Kopački rit kojim ćemo u projektu Budi u prirodi svim studentima našeg sveučilišta, njih oko 16.000, osigurati ulaz u Kopački rit. Tamo će sudjelovati u edukativnim radionicama, organizirano dolaziti u Kopački rit, boraviti u prirodi, baviti se sportom i sudjelovati u radionicama koji će organizirati JU Park prirode. Važno nam je potaknuti mlade na boravak u prirodi i bavljenje sportom, a Kopački rit kao naša Amazona je i turistički najprivlačniji dio naše županije. Na taj način želimo upoznati mlade s Kopačkim ritom - rekao je župan Mato Lukić.
Ravnatelj JU Park prirode Kopački rit Ivo Bašić dodao je kako je riječ o hvalevrijednom projektu te zahvalio čelnicima Osječko-baranjske županije i Sveučilišta što su prepoznali tu ideju.
- Ideja je da za osnovnu ulaznicu od dva eura svi studenti Sveučilišta mogu cijele akademske godine dolaziti u Park prirode Kopački rit, biciklirati, šetati, trčati. JU se obvezuje da će u sporazumom određenoj vrijednosti od 30.000 eura cijele akademske godine organizirati radionice vezane uz mentalno zdravlje, zaštitu prirode i druge teme - poručio je Bašić.
Prof. dr. sc. Damir Matanović, prorektor Sveučilišta J. J. Strossmayera, naglasio je kako je ovaj projekt nastojanje Sveučilišta da studentima pruži nešto više osim kvalitetne nastave.
Povezanost
- Studenti su tu ponajprije da studiraju, ali uz to postoji niz znanja, vještina i emocija koje trebaju prigrliti. Jedna od bitnih je razumijevanje svoga okoliša, shvaćanje da je priroda nešto što nudi zdravlje, a istovremeno je i najvažniji resurs RH. Kopački rit je u blizini Osijeka, neponovljiva je priroda na globalnoj razini i bilo bi šteta da ga studenti ne upoznaju. Sretni smo što imamo dobre partnere, OBŽ, koji je inicirao ovaj projekt koji skupa provodimo - istaknuo je prorektor Matanović.
Ovaj simpozij aktivno se održava od 2012. godine, a uime Grada Osijeka sudionike simpozija pozdravio je Tihomir Florijančić: "Uz ovaj skup, Osijek je i domaćin susreta međunarodnog Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, kao i promocije projekta LIFE, kojemu je cilj zaštita područja uz velike rijeke.
- Ministarstvo zdušno podržava ideju da Hrvatska trajno preuzme predsjedanje, odnosno da u Kopačkom ritu bude sjedište Upravljačkog odbora Prekograničnog rezervata - rekao je Željko Vuković, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, te naglasio da je posebnost simpozija povezanost s UNESCO-ovim petodržavnim Prekograničnim rezervatom biosfere Mura–Drava–Dunav (Austrija, Hrvatska, Mađarska, Srbija, Slovenija).