Električnim romobilima maloljetnici nalijeću na nas pješake i smiju nam se u lice
Osječanka: Romobilom se zabio između mene i supruga na nogostupu u Županijskoj
Električne romobile danas voze svi, od djece, koja se uopće ne bi smjela koristiti tim prijevoznim sredstvom, do osoba starije dobi. U ljetno je vrijeme velik broj mladih Osječana koji ne poštuju ni prometne propise ni građane s kojima se svakodnevno susreću u središtu Osijeka. Kako nam je ispričala čitateljica, gotovo svako poslijepodne i večer maloljetnici na e-romobilima okupiraju središte grada, te pješaci često moraju bježati od njih.
Svaki dan isto
“Svaki se dan susrećem s vozačima elekričnih romobila, i to ne onih koji se mogu unajmiti, nego privatnih. Radi se o mladima, u dobi od 14, 15 ili 16 godina, koji toliko suludo voze u pješačkoj zoni da bar jednom dnevno moram skočiti kako bih ih izbjegla. Prije dva dana jedan od njih zabio se između mene i supruga na nogostupu u Županijskoj ulici i još nam se pritom smijao u lice. Meni uopće nije bilo do smijeha, jer je netko mogao nastradati. Dan poslije hodala sam kroz prolaz uz gradilište pokraj Supera. Uopće se ne vidi tko s druge strane dolazi i morala sam skočiti ustranu da me ne sruši pet klinaca koji su se tim prolazom zajurili na e-romobilima iz smjera Trga slobode. Najgore je što im ne možeš ništa reći jer će te još netko prijaviti da vičeš na tuđu djecu. Ovo je postalo totalno ludilo, pješaci više nisu sigurni ni u pješačkim zonama", požalila nam se Osječanka.
Druga čitateljica upozorava na isti problem i kaže kako već dugo u središtu grada nije vidjela pješačku policijsku patrolu, koja bi kontrolirala što se događa. Iz policije kažu da građani odmah trebaju nazvati na besplatan broj telefona 192 ako imaju bilo kakvih problema, pa i s vozačima e-romobila.
Iz Policijske uprave osječko-baranjske doznajemo kako su policajci u prvih šest mjeseci ove godine evidentirali 127 prekršaja koje su počinili vozači osobnih prijevoznih sredstava, ali za utvrđene prekršaje nije evidentiran ni jedan maloljetni počinitelj.
“Električni romobili mogu razvijati veće brzine, pri kojima njihovi vozači vrlo često nisu u mogućnosti predvidjeti neke prepreke ili situacije da mogu pravovremeno reagirati, te zbog toga mogu ugroziti sebe ili druge osobe, stoga apeliramo na sve građane, vlasnike i korisnike, da budu vrlo odgovorni i oprezni kada upravljaju električnim romobilima", upozoravaju iz policije.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koji je na snagu stupio 30. srpnja 2022., prvi je put regulirao sudjelovanje osobnih prijevoznih sredstava, u koja se ubrajaju i električni romobili, u prometu.
Iz policije podsjećaju kako se "osobno prijevozno sredstvo" odnosi na vozilo koje nije razvrstano ni u jednu kategoriju vozila prema posebnim propisima, bez sjedećeg je mjesta, a radni mu obujam motora nije veći od 25 cm³ ili mu trajna snaga elektromotora nije jača od 0,6 kW i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 25 km/h, odnosno čija najveća konstrukcijska brzina ne prelazi 25 km/h (vozilo koje se može samo uravnotežiti, monocikl s motornim ili električnim pogonom, romobil s motornim ili električnim pogonom i sl.).
Nije rijetkost vidjeti kako se na e-romobilu voze dvije osobe ili kako vozači prelaze preko pješačkog prijelaza vozeći se. Također, voze slalom između pješaka, imaju slušalice na ili u ušima. Upravo zbog toga iz policije podsjećaju na zakonske odredbe.
Vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni su kretati se biciklističkom stazom ili biciklističkim trakom u smjeru kretanja, a u slučajevima da biciklistička staza ili trak ne postoje, mogu se kretati površinama namijenjenim za kretanje pješaka i zonama smirenog prometa pod uvjetom da vode računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu. Kada ne postoji mogućnost kretanja osobnih prijevoznih sredstava biciklističkom stazom ili biciklističkim trakom, površinama namijenjenim za kretanje pješaka i zonama smirenog prometa (ako navedene površine nisu izgrađene, označene ili se ne mogu koristiti i sl.), osobna prijevozna sredstva mogu se kretati dionicama županijskih, lokalnih i nerazvrstanih cesta na kojima je brzina kretanja ograničena na 50 km/h ili manje i gdje je to dopušteno postavljenim prometnim znakom, i to što bliže desnom rubu kolnika. Osobna prijevozna sredstva ne smiju se kretati autocestom, brzom cestom i cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila.
- Dobna je granica za upravljanje osobnim prijevoznim sredstvom 14 godina. Kada se kreću biciklističkom stazom, vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni su pri prelasku kolnika obratiti pozornost na udaljenost i brzinu vozila koja im se približavaju te kolnik prelaziti nakon što se uvjere da to mogu učiniti na siguran način. Ako pak biciklistička staza nije označena preko kolnika, dužni su zaustaviti osobno prijevozno sredstvo i gurati ga preko obilježenog pješačkog prijelaza ili kolnika. Također, vozači su dužni noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Uz to, od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti na osobnom prijevoznom sredstvu mora biti upaljeno jedno svjetlo (na prednjoj strani bijele boje, a na stražnjoj strani crvene). Također, osobnim prijevoznim sredstvom smije se prevoziti samo osoba koja upravlja tim vozilom - dodaju iz Policijske uprave osječko-baranjske.
Kazne za prekršitelje
Također, vozilom se ne smije upravljati imajući slušalice u ili na oba uha, čime bi se smanjila mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom. Vozač osobnog prijevoznog sredstava mora upravljati vozilom na način kojim se ne smanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
Nadalje, ne smije ostaviti osobno prijevozno sredstvo bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka, osim na za to posebno uređenim i označenim mjestima.
Kazne za prekršitelje koji voze osobna prijevozna sredstva, uglavnom električne romobile, i nisu visoke, osim ako ne izazovu nesreću. Tako je za nenošenje kacige, vožnju "bez ruku" i nepropisnu upotrebu slušalica tijekom vožnje predviđena novčana kazna od 30 eura. Kazna od 60 eura očekuje one koji se nepropisno kreću osobnim prijevoznim sredstvom, nemaju upaljena svjetla noću ili danju u slučaju smanjene vidljivosti. Ako netko ostavi osobno prijevozno sredstvo bez nadzora ili njime nepropisno prelazi kolnik, očekuje ga kazna od 130 eura.