1.6.2021., 00:00
PITANJE HEP-U
Zašto se još očitavaju digitalna brojila?

Još uvijek se u pretežitom dijelu osječkih kućanstava dva puta godišnje fizički očitavaju brojila za potrošenu električnu energiju. Dobar dio kućanstava još uvijek ima "stara" mehanička brojila koja dolazi očitati, odnosno popisati stanje, ovlašteni popisivač. U manjem je dijelu riječ o digitalnim brojilima, no i njih dolazi očitati "ljudsko oko". Dio je naših čitatelje uočio kako je tijekom svibnja fizičko očitavanje upravo digitalnih brojila trajalo nešto duže no uobičajeno. Popisivači su, k tome, temeljito pregledali sve podatke pohranjene u brojilu.

- Je li to u redu, uostalom, zar nije rečeno da se digitalna brojila neće više ovako očitavati? - pitaju nas naši čitatelji, a mi smo njihovo pitanje proslijedili u središnjicu HEP-a.

Iz njihove Službe za odnose s javnošću odgovaraju kako se za redovnu zamjenu i ugradnju naprednih brojila kod korisnika mreže kategorije kućanstvo koriste napredna brojila koja imaju mogućnost međusobne komunikacije preko energetskih vodova (PLC- Power Line Communication). Takva brojila komuniciraju preko energetskih vodova međusobno i prema koncentratoru podataka koji se nalazi u transformatorskoj stanici.

- Da bi ovakav način komunikacije imao najbolje rezultate, potrebno je ugraditi napredna brojila na sva obračunska mjerna mjesta koja se napajaju iz jedne transformatorske stanice. Koncentrator podataka komunicira prema centralom sustavu za očitavanje i upravljanje brojilima zaštićenom vezom preko javne mobilne mreže.

Vrijeme da bi se opremilo cijelo područje jedne transformatorske stanice ovisi o više parametara te napredna brojila odmah nakon ugradnje nemaju nužno funkciju daljinskog očitanja. Nakon ugradnje naprednih brojila na većinu obračunskih mjernih mjesta koja se napajaju iz pojedine transformatorske stanice te ugradnje koncentratora podataka, brojila dobivaju mogućnost daljinskog očitanja. Do tada je potrebno fizički očitavati brojila - odgovaraju iz HEP-a.

HEP je u zamjenu brojila krenuo prije tri godine, uvođenje pametnih brojila prvi je korak u uspostavljanju pametne energetske mreže na razini Europske unije. Cilj je postići racionalniji pristup proizvodnji, potrošnji i distribuciji električne energije.

Prema HEP-ovu planu, do 2030. godine pametna brojila dobit će sva kućanstva. D. Kuštro