Jedna od posljednjih preventivnih mjera Nacionalnog stožera civilne zaštite ukidanje je javnog autobusnog i željezničkog prometa, što je uz zabranu napuštanja mjesta prebivališta neizbježno otežalo dolazak na posao i povratak kući radnicima tvrtki čiji proizvodni pogoni i dalje rade.
Kada je riječ o gradskom prijevozu u Osijeku, GPP je osigurao jutarnje, poslijepodnevne i večernje linije koje mogu koristiti isključivo radnici koji odlaze na posao ili dolaze s posla, uz posebne propusnice kojima to dokazuju. Uz iste propusnice na posao je moguće putovati i osobnim automobilima, no ostaje činjenica da je onima koji žive izvan Osijeka, a ne posjeduju automobil, dolazak na posao nakon ukidanja autobusnog i željezničkog prijevoza sada kompliciraniji. Kako čitava stvar funkcionira na terenu, upitali smo u nekoliko velikih osječkih tvornica. Sve su, doznajemo, osigurale propusnice za svoje radnike, a dobra je vijesti i da za sada ne trpi proizvodnja, jer isporuka potrebnih sirovina uredno funkcionira.Iako je proizvodnja u Karolini obustavljena do Uskrsa, nakon čega će u Upravi te tvrtke odlučiti kako dalje, dobra je vijest da se građani ne moraju bojati nestašice njihovih proizvoda.
- Poslali smo radnike na kolektivni godišnji odmor, imamo velike zalihe svih artikala, no u slučaju da se ukaže potreba za nekim našim najvažnijim artiklima, možemo ponovno pokrenuti proizvodnju. Međutim, ako se to i dogodi, pokrenut ćemo samo pojedine linije. Inače, distribucija nam funkcionira normalno, robe ima na skladištu, vodimo računa o tome da, s jedne strane, ne dođe do nedostatka robe na tržištu, a s druge da zaštitimo naše radnike. Što se tiče dolazaka na posao, svim smo radnicima osigurali propusnice te vjerujem da neće biti problema – poručuje direktor Karoline Miroslav Šimić.
Dezinfekcijska sredstva
Proizvodnja u Saponiji i Kanditu, dvije pravne osobe, ali s istom Upravom, i dalje teče neprekinuto, uz poštovanje i pridržavanje svih propisanih javnozdravstvenih mjera zaštite sudionika proizvodnje. Onoga trenutka kada je riješeno i pitanje modela dolaska radnika na radna mjesta (zbog ukidanja redovnih linija gradskog prijevoza), bilo je riješeno jedino preostalo pitanje koje je moglo dovesti u ugrozu organizaciju proizvodnje. Posebice u Saponiji koja ima organiziranu proizvodnju u tri smjene te posljednjih tjedana maksimalno angažira kapacitete kako bi osigurala proizvode za dezinfekciju ruku i površina.- Iako se situacija vrlo brzo mijenja, maksimalno smo angažirali kapacitete za proizvodnju sredstava za dezinfekciju, prvenstveno se fokusirajući na proizvodnju za ustanove koje su nam i inače kupci tih proizvoda, ali i na sve koji u ovom trenutku šalju upite za kupnju naših proizvoda. Trenutno su nam najtraženiji proizvodi BIS Handysept (za dezinfekciju ruku) i Akval dezinid (antibakterijski sapun) te Bis dezi-clean (alkoholno sredstvo za čišćenje i dezinfekciju površina) - kazuju u ovoj osječkoj tvornici.
I zaliha i sirovina
I Kandit radi punim kapacitetom kako bi potrošačima i tržištu osigurao dovoljno proizvoda iz konditorskog programa. Zanimljivo je istaknuti kako je proizvodnja uskrsnog programa završena prošli tjedan i isporučena prema kupcima, tako da ih neće nedostajati na tržištu.- Ako dođe do problema s isporukom sirovina za proizvodnju, fokusirat ćemo se na proizvode koji su najtraženiji na tržištu jer nam je odgovornost kao domaćeg proizvođača da popunjenost polica bude na zadovoljavajućoj razini - oprezni su u Kanditu.
Za obje tvrtke još uvijek je dotok potrebnih sirovina iz inozemstva redovan, jednako tako i plasman gotovih artikala iz tvornice, odnosno do krajnjih kupaca. U obje ove osječke tvrtke proizvodnja se, bez dotoka novih sirovina, može nesmetano odvijati u iduća dva mjeseca.
I u tvrtki Meggle Hrvatska, koja zapošljava više od 180 djelatnika, odolijevaju novonastalim okolnostima te se proizvodnja odvija nesmetano, uz sve potrebne mjere zaštite zdravlja djelatnika.
- Tijekom posljednjih nekoliko tjedana osigurali smo dodatne zalihe gotove robe i repromaterijala tako da smo u mogućnosti opskrbiti tržište našim proizvodima kako bismo premostili ovo krizno razdoblje te smatramo da nema razloga za bojazan od nestašice proizvoda - kaže Marjan Vučak, glavni direktor (CEO) Meggle jugoistočna Europa.