Milanović obećao da neće ponoviti 2024. godinu, Plenković ne vjeruje
Iako se već događalo da je Zoran Milanović odustajao od izjava koje je ranije davao, za ovu bi ga mediji i javnost mogli dugo držati - on je, naime, u svojoj izjavi sa samita NATO-a u Ankari jasno i glasno rekao da se na budućim parlamentarnim izborima ne planira kandirati. Odnosno, točnije, da je "nemoguće da kao predsjednik izađe na parlamentarne izbore".
Dio medija shvatio je to kao njegovu odluku da ne ide na parlamentarne izbore, dok je možda realniji uvid kako to potencijalno znači da neće ponoviti situaciju iz 2024. kad se želio kandidirati za Sabor prije nego odstupi s Pantovčaka. Zato ga je najbolje citirati: "Neću ponoviti ono što je bilo zadnji put, građani su mi sada dali povjerenje da budem predsjednik Republike." Milanović je tako otklonio - zasad - dileme o svojoj kandidaturi. Učinio je to opet donekle dvosmisleno, jer je rekao da neće biti ono što je bilo zadnji put - a tada nije dao ostavku na funkciju predsjednika. Možda je sada da pa ode izravno u utrku za premijera. No, zasad to zvuči kao da planira odraditi predsjednički mandat do kraja, to jest do kraja 2029. godine.
Sve je to komentirao jučer i premijer Andrej Plenković, koji se pozvao na stari vic i rekao "dvaput je dvaput".
- Jedanput je kršio Ustav, nije to tako davno. Ali, kao u vicu, dvaput je dvaput. Može raditi što god hoće, što se mene tiče - rekao je Plenković.
Premijer je rekao da je, po njegovu mišljenju, stvar jasna kada je riječ o zastupanju Hrvatske na europskim skupovima. "Stvar je tu kristalno jasna. On je poznat da je nosio na naramku Josipovića i skupa su sjedili na Europskom vijeću godinama", rekao je.
Na pitanje je li vrijeme za promjenu Ustava, Plenković je novinare pitao gdje im je smisao za realnost. "S kim da mijenjam Ustav? Ustav se mijenja dvotrećinskom većinom. Ustav i zakoni su pisani za relativno pristojne, kulturne, normalne, razumne ljude", rekao je Plenković. Dodao je da se u raspravi, kako kaže, zaboravlja ključni problem.
- Nije problem promijeniti Ustav, samo se moraš moći dogovoriti s nekime tko to hoće - poručio je premijer.
Na pitanje znači li to da ipak postoji neki dogovor s obzirom na to da je Milanović u Ankari, a on u Zagrebu, Plenković je odgovorio: "Pa jasno, kad smo mi džentelmeni. Ja sam to svojom odlukom galantno prepustio njegovoj prethodnici. On je prvi koji se tu prpoši da bi išao na Europsko vijeće, a 2010. nije imao pojma kako izgledaju sastanci Europskog vijeća. On to govori meni, koji sam doajen i tamo više od deset godina. Pa što je to? Smiješno", rekao je premijer.