epa12187748 Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu (L) delivers a statement to the press next to Professor Alon Chen (R), President of the Weizmann Institute of Science during a visit to the site of the Weizmann Institute of Science, which was hit by Iranian missiles in the central city of Rehovot, Israel, 20 June 2025. Iran and Israel have been exchanging fire since Israel carried out missile strikes on Iran on 13 June 2025. EPA/JACK GUEZ/POOL
EPA
22.8.2025., 0:02
Netanyahu:

Izrael kreće u pregovore o primirju u Gazi i puštanju talaca

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u četvrtak da će Izrael odmah početi pregovore o oslobađanju talaca iz Gaze i kraju gotovo dvogodišnjeg rata po uvjetima prihvatljivim Izraelu.

Obraćajući se vojnicima raspoređenima u Gazi, Netanyahu je rekao da se sreo sa zapovjednicima i odobrio planove za zauzimanje grada Gaze i uništenje Hamasa.

"Istovremeno, dao sam upute da se odmah krene u pregovore o puštanju svih naših talaca i okončanju rata po uvjetima koji su prihvatljivi Izraelu", rekao je. "U fazi smo donošenja odluka".

Izraelska vojska je u četvrtak nastavila s pritiskom na grad Gazu. U srijedu je pozvala 60.000 rezervista, što ukazuje na to da vlada nastavlja s planom unatoč međunarodnim osudama.

Mobilizacija desetaka tisuća vojnika vjerojatno će potrajati tjednima, što posrednicima daje vremena da pokušaju premostiti razlike u vezi novog prijedloga primirja koji je Hamas prihvatio, a Izrael na njega tek treba odgovoriti.

Plan predviđa 60-dnevno primirje, puštanje desetero živih talaca koje Hamas drži u Gazi i 18 tijela. Izrael bi zauzvrat oslobodio 200 palestinskih zatvorenika.

Izrael je ranije tražio da Hamas odjednom pusti svih 50 talaca. Izraelski dužnosnici vjeruju da ih je 20 živo.