epa05435081 A general view Yeni Mosque (L) and Hagia Sophia (R) Eminonu district in Istanbul, Turkey, 21 July 2016. Turkish President Recep Tayyip Erdogan has declared a three-month state of emergency and caused the dismissal of 50,000 workers and the arrest of 8,000 people after the 15 July failed coup attempt. At least 290 people were killed and almost 1,500 injured amid violent clashes on 15 July as certain military factions attempted to stage a coup d'etat. The UN and various governments and organizations have urged Turkey to uphold the rule of law and to defend human rights. EPA/SEDAT SUNA
EPA
23.4.2025., 12:47
GRAĐANI EVAKUIRANI

Potres magnitude 6,2 pogodio Istanbul, nema štete na infrastrukturi

Snažan potres magnitude 6,2 u srijedu je pogodio Istanbul, objavila je turska agencija za izvanredne situacije AFAD. 

Zasad nema izvješća o razmjerima štete, no građani najvećeg turskog grada evakuirani su iz zgrada. 

Epicentar potresa koji se dogodio u 12:49 po lokalnom vremenu je u području Silivrija, okrugu smještenom oko 80 kilometara zapadno od Istanbula. Potres je udario na dubini od 6,92 kilometara, priopćio je AFAD. 

Turska televizija TGRT prenosi da je ozlijeđena jedna osoba koja je tijekom potresa skočila s balkona. 

AFAD je upozorio stanovnike regije da ne ulaze u oštećene zgrade.

Istanbul je smješten na nestabilnom sjevernoanadolijskom rasjedu te seizmolozi stoga upozoravaju da su potresi u gradu sa 16 milijuna stanovnika neizbježni.

Bivša prijestolnica Osmanskog Carstva u povijesti je bila pogođena nizom potresa. Onaj 1509. bio je toliko razoran da su ga osmanske vlasti prozvale "malom apokalipsom". 

U Istanbulu je od tada osnovana agencija za upravljanje katastrofama, izgrađene su bolnice otporne na potrese i stvoreni sustavi kojima se može prekinuti opskrba plinom. 

Stručnjaci, međutim, govore kako su najveći problem deseci tisuća loše izgrađenih zgrada koje su bez velikog nadzora nikle tijekom građevinskog buma prošlih desetljeća.

U potresu koji je zatresao Istanbul zasad nema štete na infrastrukturi

U potresu magnitude 6,2 koji je u srijedu pogodio Istanbul, zasad nije utvrđena šteta na infrastrukturi, objavio je turski ministar prometa. 

Epicentar potresa koji se dogodio u 12:49 po lokalnom vremenu bio je u području Silivrija, okruga smještenog oko 80 kilometara zapadno od Istanbula. Potres je udario na dubini od 6,92 kilometara, priopćio je AFAD, turska agencija za izvanredne situacije.  Potres magnitude 6,2 stupnja dogodio se nakon slabijeg od 3,9, a najsnažniji naknadni potres bio je magnitude 5,9, priopćio je AFAD. 

Turski ministar prometa Abdulkadir Uraloglu rekao je da prve provjere pokazuju da nije bilo štete na autocestama, zračnim lukama, željeznicama i metrou. 

Turska televizija TGRT prenosi da je ozlijeđena jedna osoba koja je tijekom potresa skočila s balkona. AFAD je upozorio stanovnike regije da ne ulaze u oštećene zgrade.

Mnogi stanovnici okupljaju se u parkovima, a neki čekaju na ulazima u zgrade u središtu Istanbula, dok se osjete naknadni potresi. Zatvoren je dio trgovina. 

Tursku je prije dvije godine pogodio najsmrtonosniji i najrazorniji potres u suvremenoj povijesti. U veljači 2023. potres magnitude 7,8 stupnjeva ubio je više od 55 tisuća i ozlijedio njih još 107 tisuća na jugu Turske i sjeveru Sirije. 

Stotine tisuća ljudi i dalje je bez domova, a mnogi od njih žive u privremenom smještaju. 

Potres u srijedu oživio je sjećanja na onaj iz 1999. godine u blizini Istanbula, koji je odnio 17 tisuća života. 

Istanbul je smješten na nestabilnom sjevernoanadolijskom rasjedu te seizmolozi stoga upozoravaju da su potresi u gradu sa 16 milijuna stanovnika neizbježni.

Ta bivša prijestolnica Osmanskog Carstva u povijesti je bila pogođena nizom potresa. Onaj 1509. bio je toliko razoran da su ga osmanske vlasti prozvale "malom apokalipsom". 

U Istanbulu je od tada osnovana agencija za upravljanje katastrofama, izgrađene su bolnice otporne na potrese i stvoreni sustavi kojima se može prekinuti opskrba plinom. 

Stručnjaci, međutim, govore kako su najveći problem deseci tisuća loše izgrađenih zgrada koje su bez velikog nadzora nikle tijekom građevinskog buma prošlih desetljeća, navodi agencija France Presse.