
Aja Sofija
Uskoro počinju radovi na obnovi kupole Aje Sofije
Turska treba početi restauratorske radove i radove na ojačanju kupole Aje Sofije, što je jedan od najvećih projekata obnove na toj monumentalnoj građevini u Istanbulu, remek-djelu bizantske arhitekture. Aja Sofija bila je najveća katedrala na svijetu 900 godina sve dok je nije zauzeo osmanski sultan Mehmet II. 1453., nakon čega je pretvorena u džamiju, pri čemu su dograđeni i minareti.
Turska sekularna republika prije više od 70 godina pretvorila je zgradu u muzej, ali joj je predsjednik Tayyip Erdogan 2020. vratio funkciju džamije. Proces će biti težak i "otvorit će važnu stranicu u knjizi Aje Sofije", rekao je Asnu Bilban Yalcin, povjesničar umjetnosti Bizanta, dodajući da restauracija ostalih dijelova građevine traje već deset godina. "To je struktura puna iznenađenja jer se ponekad stvari razvijaju na način koji ne očekujemo", naglasio je. Kupola će prvo biti pokrivena kako bi se zaštitila tijekom procesa popravka, rekao je Ahmet Gulec, stručnjak za očuvanje i popravke kulturnih dobara, dodajući da će se postojeći pokrov zatim ukloniti kako bi se nastavio projekt obnove i ojačanja. Projekt ojačanja usredotočit će se na slabe strukturne točke utvrđene tijekom simulacija velikog potresa.
Aja Sofija trebala bi ostati otvorena vjernicima i posjetiteljima tijekom postupka restauracije, zbog čega je proces još zahtjevniji. Stručnjaci ne navode datum do kojega bi radovi na kupoli trebali biti završeni, uglavnom radi mogućeg produljenja radova zbog vremena ili neočekivanih dodatnih problema.