epa11058795 An aerial view shows an inundated area in the floodplains along the Rhine river, amidst high water levels, in Dusseldorf, Germany, 05 January 2024. The German Weather Service (DWD) warned that water levels remain high in some places in Germany after heavy rain during the Christmas period and warned of persistent rain in parts of Germany from 02 to 05 January that may increase the issue. EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF
EPA
15.4.2025., 23:50
KONTINENT SE SVE VIŠE ZAGRIJAVA

Poplave su ugrozile više od 400 tisuća Europljana

Rekordne temperature bile su u središnjim, istočnim i jugoistočnim regijama

Jugoistočna Europa imala je prošle godine najdulji zabilježeni toplinski val, ukupno 13 dana, skandinavski ledenjaci smanjivali su se po najvećim zabilježenim stopama, a toplinski stres povećao se diljem kontinenta. Veći dio istočne Europe bio je pogođen nedostatkom kiše i sušom, a poplave su poharale zapadnu Europu, objavili su u utorak služba Europske unije za klimatske promjene Copernicus (C3S) i Svjetska meteorološka organizacija (WMO) u zajedničkom izvješću o europskom stanju klime 2024. (ESOTC 2024).

Veliki kontrasti

Europa je kontinent koji se najbrže zagrijava, a utjecaji klimatskih promjena jasni su, ističu. Godina 2024. bila je najtoplija zabilježena godina za Europu, s rekordnim temperaturama u središnjim, istočnim i jugoistočnim regijama. Oluje su bile jake, a poplave raširene, odnijele su najmanje 335 života i procjenjuju kako su utjecale na 413.000 ljudi. Postojao je upečatljiv kontrast između istoka i zapada, s ekstremno suhim i često rekordno toplim uvjetima na istoku te toplim, ali vlažnim uvjetima na zapadu. Spomenuto izvješće uključuje stotinjak znanstvenih suradnika koji su dali holističke, ali sažete uvide u europsku klimu, uz dodatne resurse poput potpuno nove grafičke galerije sa 130 grafikona i infografika, a provodi se u ime Europske komisije.

ESOTC - detaljna analiza europske klime za prethodnu godinu, koja nadilazi godišnju temperature, s analizama širokog raspona klimatskih varijabli, od toplinskog i hladnog stresa do trajanja Sunčeve svjetlosti i naoblake, od požara na otvorenim prostorima do ledenjaka itd. prvi put je objavljena 2018. godine. Carlo Buontempo, direktor Copernicusa službe, ističe kako je 2024. bila najtoplija zabilježena za Europu. "No bila je i godina velikih klimatskih kontrasta između istočne i zapadne Europe. Europsko stanje klime prava je riznica kvalitetnih informacija o našoj promjenjivoj klimi. Učenje kako koristiti te podatke i informacije za odlučivanje treba nam postati prioritet", izjavio je.

Izvješće uključuje pregled poplava, s naglaskom na ekstremne događaje u središnjoj i istočnoj Europi povezane s olujom Boris i one u Valenciji u Španjolskoj, kao i na ekstremne vrućine i suše u jugoistočnoj Europi tijekom ljeta. Tako je čak 30 posto europske riječne mreže premašilo "visoki" prag poplava tijekom godine, dok je 12 posto premašilo prag "ozbiljnih" poplava. U rujnu je oluja Boris pogodila stotine tisuća ljudi, s poplavama, žrtvama i štetom u dijelovima Njemačke, Poljske, Austrije, Mađarske, Češke, Slovačke, Rumunjske i Italije. Krajem listopada Španjolska je doživjela ekstremne oborine i poplave koje su dovele do razornih posljedica i smrtnih slučajeva. Jugoistočna Europa doživjela je najdulji toplinski val u srpnju - 13 uzastopnih dana, i to u 55 posto regije. Izvješće ističe kako je Europa jedno od područja s najvećim predviđenim porastom rizika od poplava, a globalno zagrijavanje od 1,5 Celzijevih stupnjeva moglo bi rezultirati s 30.000 smrtnih slučajeva godišnje u Europi zbog ekstremnih vrućina.

Ističe se kako je 51 posto europskih gradova usvojilo posebne planove prilagodbe klimatskim promjenama. Ekstremni vremenski uvjeti sve su veći rizik za izgrađeni okoliš i infrastrukturu Europe te usluge koje podržavaju. Udio proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije u Europi dosegnuo je rekordnu visinu 2024., od 45 posto, odražavajući napore prema dekarboniziranom energetskom sustavu. Broj zemalja EU-a u kojima obnovljivi izvori proizvode više električne energije od fosilnih goriva od 2019. rastao je s 12 na 20. Proizvodnja obnovljive energije i potražnja za električnom energijom vrlo su osjetljive na vremenske uvjete, a klimatski uvjeti koji utječu na proizvodnju energije iz solarnih fotonaponskih sustava odražavali su kontrastne (istok-zapad) europske uvjete. U 2024. je u Europi zabilježen drugi najveći broj dana s toplinskim stresom (gotovo mjesec dana) i tropskih noći (12) u povijesti. Jugoistočna Europa zabilježila je rekorde oba fenomena.

Ekstremne promjene

“Pod vodstvom Europske komisije, ECMWF provodi Copernicus služba za klimatske promjene (C3S) više od 10 godina i predstavila je izvješće o europskom stanju klime 2018., što je ključni alat za praćenje klimatskih promjena. Zadovoljstvo nam je što od prošle godine objavljujemo ovo izvješće u suradnji s WMO-om. Izvješće za 2024. otkriva da je gotovo jedna trećina riječnih mreža premašila visok prag poplava, a toplinski stres nastavlja rasti u Europi, naglašavajući važnost izgradnje veće otpornosti jer 51 % europskih gradova sada ima namjenski plan za prilagodbu klimi. Navedeno upozorava na vrijednost naših informacija, koje su ukorijenjene u znanstvenoj izvrsnosti, za bolju podršku donošenju odluka o prilagodbi klimi", ističe Florence Rabier, glavna direktorica ECMWF-a.

“Ovo izvješće naglašava da je Europa kontinent koji se najbrže zagrijava i da doživljava ozbiljne utjecaje ekstremnih vremenskih i klimatskih promjena. Svaki dodatni djelić stupnja porasta temperature je važan jer naglašava rizike za naše živote, gospodarstva i planet. Prilagodba je nužna. WMO i njegovi partneri stoga intenziviraju napore za jačanje sustava ranog upozoravanja i klimatskih usluga kako bi pomogli donositeljima odluka i društvu u cjelini da budu bolji i otporni. Napredujemo, ali moramo ići dalje i moramo ići brže, i moramo ići zajedno", rekla je glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo.

Ujedinjeni narodi su 2025. proglasili Međunarodnom godinom očuvanja ledenjaka. Podaci pokazuju da su ledenjaci u svim europskim regijama doživjeli gubitak leda, a u središnjoj Europi se najbrže smanjuju. Ledenjaci u Skandinaviji i Svalbardu 2024. doživjeli su najveće stope gubitka mase dosad i najveći godišnji gubitak mase od svih ledenjačkih regija globalno, s prosječnim gubitkom debljine od 1,8 metara u Skandinaviji i 2,7 metara u Svalbardu.