
Odgoda carina nije umirila tržišta: Svijet je suočen s 90 dana neizvjesnosti, Kina uzvraća
Sindikati su pozvali EU da se opremi alatima za zaštitu radnih mjesta
Unatoč tromjesečnoj odgodi primjene pojačanih carina za brojne zemlje, mnoge "Trumpove carine" i dalje su na snazi te imaju ozbiljne posljedice. Sama neizvjesnost dodatni je problem, jer 90 dana, kolika je odgoda, neće trajati vječno. Ben Farrell, direktor britanskog Instituta za nabavu i opskrbu, rekao je za BBC Business Today da je trenutačno okruženje priča o složenim poremećajima koji stvaraju "stalno stanje nesigurnosti i potrebu za neprekidnim prilagođavanjem planova".
Budućnost proizvodnje
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica porasle, drugi dan zaredom, no blago jer su ulagači bili oprezni nakon velikih oscilacija indeksa tijekom tjedna. Neizvjesnost je nastavila vladati - azijski indeksi slijedili su pad Wall Streeta, a nakon što je Kina najavila nove protumjere na carine SAD-a od subote, i europska burzovna tržišta potonula su u crveno. Pad upućuje na to da investitori očekuju pad profita u većini tvrtki jer vjeruju kako će carine koje su uveli i SAD i Kina smanjiti potražnju za robom te podići cijene, što će negativno utjecati na poslovanje brojnih kompanija.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron poručio je da je stanka u uvođenju carina "i dalje krhka", te istaknuo da su "carine od 25 posto na čelik, aluminij i automobile, kao i one od 10 posto na druge proizvode, još uvijek na snazi". "To čini 52 milijarde eura carina na Europsku uniju", ističe te dodaje da ta 90-dnevna pauza "znači 90 dana neizvjesnosti za naše tvrtke, s obje strane Atlantika, ali i šire".
Europska konfederacija sindikata (ETUC) pozvala je Europsku uniju da se opremi alatima za zaštitu radnih mjesta i čvrsto se suprotstavi bilo kakvom odustajanju od europskih standarda i prava u pregovorima s američkom administracijom. Osiguravanje tih poslova i ulaganje u širenje znanja i iskustva europske radne snage bit će presudno za uspjeh industrijske strategije EU-a, kažu, dodajući kako se 31 milijun ljudi koji rade u proizvodnji diljem EU-a oslanja na trenutnu akciju EU-a. ETUC se zauzima za sveobuhvatan plan o budućnosti proizvodnje u Europi.
Kina je pak u petak objavila kako od subote podiže svoje carine na uvoz iz SAD-a s 84 na 125 posto, uzvrativši udarac na Trumpovu odluku da povisi carine na kinesku robu na 145 posto, podignuvši uloge u trgovinskom ratu koji prijeti uništiti globalne opskrbne lance.
Učinak na BDP
To povećanje dolazi nakon što je Bijela kuća zadržala pritisak na drugo po veličini svjetsko gospodarstvo, jedino njega izdvojivši za rapidno podizanje carina, a većina je "recipročnih" carina prema drugima odgođena. "Američko nametanje neuobičajeno visokih carina Kini ozbiljno krši međunarodna i gospodarska trgovinska pravila, temeljne ekonomske zakone i zdrav razum, te je potpuno jednostrano maltretiranje i prisila", ističe Ministarstvo financija Kine. Trump je u Bijeloj kući rekao kako misli da Sjedinjene Države mogu sklopiti dogovor s Kinom, ali je ponovio svoj stav da je Peking "stvarno iskorištavao" SAD dugo vremena. "Siguran sam da ćemo se jako dobro slagati", zaključio je, dodavši da poštuje kineskog predsjednika Xi Jinpinga. "On je moj prijatelj dugo vremena i mislim da ćemo na kraju razraditi nešto što je jako dobro za obje zemlje."
Carinska stanka SAD-a također se ne odnosi na carine koje plaćaju Kanada i Meksiko, čija roba još uvijek podliježe carinama od 25 posto vezanim uz fentanil, osim ako nije u skladu s pravilima o podrijetlu, obuhvaćenim trgovinskim sporazumom. Čak i uz pauziranje dijela carina ukupna prosječna stopa uvoznih carina koje je uveo SAD najviša je u više od jednog stoljeća, tvrde sa Sveučilišta Yale.
Ministri financija EU-a sastali su se pak u Varšavi da bi razmijenili mišljenja kako iskoristiti ovu stanku za postizanje trgovinskog sporazuma sa SAD-om i koordinirati svoje napore u rješavanju carina ako to ne postignu. Europske države procjenjuju da bi učinak carina SAD-a na njihovo gospodarstvo iznosio od 0,5 do 1 posto BDP-a. S obzirom na to da se predviđa rast gospodarstva EU-a u cjelini od 0,9 posto ove godine, prema Europskoj središnjoj banci, carine SAD-a mogle bi gurnuti EU u recesiju.