epa12020791 (L-R) State Premier of Bavaria Markus Soeder, Chairman of the Christian Democratic Union (CDU) party and faction Friedrich Merz, Social Democratic Party (SPD) co-chairman Lars Klingbeil and SPD co-chairwoman Saskia Esken attend a press conference to present the joint coalition agreement in the German Bundestag, in Berlin, Germany, 09 April 2025. The CDU, the Christian Social Union (CSU) and the SPD have successfully concluded coalition negotiations. EPA/HANNIBAL HANSCHKE
EPA
10.4.2025., 14:48
prepolovit će broj

Nova njemačka vlada smanjuje kvote useljenika sa zapadnog Balkana

Njemačka će prepoloviti broj useljenika koji u sklopu tzv. Pravila za zapadni Balkan u svrhu zaposlenja od 2016. useljavaju u Njemačku, stoji u koalicijskom ugovoru nove demokršćansko-socijaldemokratske vlade.

"Redovnu migraciju u Njemačku u okviru takozvanog Pravila za zapadni Balkan ograničit ćemo na 25.000 osoba godišnje", stoji u koalicijskom sporazumu koji su Unija CDU/CSU i Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) u četvrtak predstavile u Berlinu.

Pravilo koje zaposlenima sa zapadnog Balkana omogućuje useljavanje u svrhu rada je uvedeno početkom 2016. nakon što su zemlje te regije proglašene sigurnim zemljama čime je praktički isključeno stjecanje prava na azil u Njemačkoj za građane tih zemalja.

Ovim pravilom se htjelo onim osobama koje u Njemačkoj pronađu zaposlenje omogućiti da regularnim putem usele u Njemačku.

Za razliku od ostalih pravila za radne useljenike koji ne dolaze iz neke od zemalja Europske unije, za useljavanje po Pravilu o zapadnom Balkanu nije potrebna kvalifikacija nego isključivo radni ugovor s poslodavcem u Njemačkoj.

Posljednja socijaldemokratsko-zeleno-liberalna vlada je prije nepunih godinu dana udvostručila kvotu u sklopu ovog pravila na 50.000 radnih dozvola godišnje.

Krajem prošle godine na temelju useljavanja u sklopu Pravila o zapadnom Balkanu u Njemačkoj je bilo prijavljeno 79.500 osoba. Najveći broj dolazi s Kosova iza kojeg slijede državljani Bosne i Hercegovine.

Građani šest zemalja zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija) legalno u Njemačku mogu useliti i preko drugih programa o useljavanju kvalificirane radne snage.

Najveći problem prilikom izdavanja radnih viza predstavljali su ograničeni kapaciteti njemačkih konzularnih predstavništava gdje se na termin u početnoj fazi čekalo i više od godinu dana.