epa11990854 A handout photo made available by the Government of El Salvador shows U.S. Secretary of Homeland Security, Kristi Noem (C) touring the Center for Confinement of Terrorism (CECOT), in Tecoluca, El Salvador, 26 March 2025. Noem toured the Salvadoran maximum-security prison where more than 200 Venezuelan migrants are being held, expelled on a flight by US authorities after being accused of belonging to the transnational crime gang Tren de Aragua. EPA/Government of El Salvador/HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/ NO SALES/ ONLY AVAILABLE TO ILLUSTRATE THE ACCOMPANYING NEWS (MANDATORY CREDIT)HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
EPA
8.4.2025., 09:43
venezuelanske bande

Vrhovni sud omogućio Trumpu deportacije na temelju ratnog zakona

Američki vrhovni sud u ponedjeljak je omogućio predsjedniku Donaldu Trumpu da se za deportaciju navodnih pripadnika venezuelanskih bandi koristi zakonom iz 1798. dosad korištenom samo u ratna vremena. 

Podnositelji tužbe privedeni su u Teksasu i stoga su trebali podnijeti tužbu tamo, a ne u Washingtonu, presudili su suci najvišeg američkog suda. 

Vrhovni sud time je odbacio raniju presudu federalnog suca Jamesa Boasberga koji je odlučio da zakon o inozemnim neprijateljima iz 1798. ne pruža dovoljan pravni temelj za deportacije onih za koje se sumnja da su pripadnici kriminalnih bandi, blokirajući primjenu zakona.

Petero sudaca Vrhovnog suda odlučilo se za poništavanje Boasborgove presude, a četvero se tome usprotivilo, no naglašeno je da pritvoreni imaju priliku iznijeti svoj argument „primjereno prirodi slučaja”. 

Američki mediji pišu kako im to ostavlja mogućnost da ponovno iznesu svoj slučaj, ovaj put u Teksasu. 

"Neslaganje unutar suda nije oko toga hoće li pritvorenici dobiti sudsku reviziju svojih deportacija - svih devet članova slaže se da je ona dostupna. Jedino je pitanje gdje bi se ta sudska revizija trebala dogoditi", napisao je sudac Brett Kavanaugh u svom pravnom mišljenju.

Sjedinjene Države su u ožujku u El Salvador deportirale više od 200 navodnih članova kriminalne skupine Tren de Aragua, pozivajući se na mjeru iz 1798., posljednji put iskorištenu tijekom Drugog svjetskog rata. Vlasti su to pravdale time što se bande navodno koriste „neregularnim ratovanjem” protiv SAD-a, na zapovijed diktatora Venezuele Nicolasa Madura. 

Taj zakon omogućava predsjedniku da zaobiđe ustaljene procedure imigracije kako bi pritvorio i deportirao inozemne državljane iz neprijateljskih zemalja, no u pravilu SAD za to mora biti u ratu ili pod prijetnjom „invazije ili predatorskog napada”.