epa06256911 A Rohingya woman tries to cross a barb wire fence with her son to get into the queue to get relief goods in Ukhiya, Coxsbazar, Bangladesh, 10 October 2017. According to the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), more than 525 thousand Rohingya refugees have fled Myanmar from violence over the last few weeks with most of them trying to reach Bangladesh. International organizations have reported claims of human rights violations and summary executions allegedly carried out by the Myanmar army. Minister for the Office of the State Counsellor of Myanmar Kyaw Tint Swe visited Bangladesh and agreed to take back the Rohingyas after mutual understanding with the Bangladesh government. EPA/ABIR ABDULLAH
EPA
8.4.2025., 12:11
Amnesty International:

Broj egzekucija prošle godine bio najviši od 2015.

Prošle je godine u svijetu izvršeno više od 1,5 tisuća smaknuća, što je najviši broj od 2015., stoji u izvješću koje je u utorak objavio Amnesty International. 

Rast je zabilježen većinom zbog Irana, Iraka i Saudijske Arabije na koje zajedno otpada 91 svjetskih egzekucija. 

Iran ih je izvršio najmanje 972, Saudijska Arabija najmanje 345 a Irak najmanje 63, stoji u izvješću o smrtnoj kazni. 

Amnesty upozorava da je taj broj zasigurno viši zbog tajnosti smaknuća u nekim zemljama, posebno u Kini, koju je ta organizacija prozvala „vodećim krvnikom svijeta”. Smrtne kazne u toj azijskoj zemlji državna su tajna, piše agencija dpa. 

Mediji tamo objavljuju informacije o smaknućima visokog profila kako bi vlasti poslale političku poruku. U siječnju 2024. tako su prenijeli vijest o smrtnoj kazni para koji je bacio svoje dvoje djece sa zgrade u Chongqingu. 

U SAD-u, gdje je bilo 25 smrtnih kazni, predsjednik Donald Trump najavljuje da će nastaviti s tom praksom kako bi zaštitio američke građane od „nasilnih silovatelja, ubojica i čudovišta”, što je Amnesty kritizirao. 

„Te dehumanizirajuće izjave promiču lažni narativ da smrtna kazna ima jedinstven utjecaj zaustavljanja zločina”, priopćila je organizacija. 

Osudila je općenito korištenje smrtne kazne kao političkog alata, posebno u zemljama Bliskog istoka poput Irana i Saudijske Arabije.