
Snažan šok i udarac međunarodnoj trgovini. Trumpova politika zatvaranja će gotovo sigurno doživjeti debakl
Ekonomski stručnjak Damir Novotny smatra da su američke carine zasigurno donijele snažan šok i udarac međunarodnoj trgovini, koja je u protekla tri desetljeća bila velik pokretač ekonomskog rasta u mnogim zemljama u razvoju, poput azijskih zemalja.
Naime, gospodarstva azijskih zemalja rasla su zbog potražnje za njihovim robama s europskog i američkog tržišta. Stoga ističe da će postavljanje carinskih barijera zasigurno smanjiti potražnju za njihovim robama na tržištu SAD-a i zbog toga su financijska tržišta azijskih zemalja burno reagirala - dogodio se nagli pad burzovnih indeksa. Istina, i u SAD-u su opali burzovni indeksi, dakle investitori nisu sigurni hoće li mjere Donalda Trumpa uspjeti, hoće li se američka ekonomija, odnosno industrijska proizvodnja revitalizirati. I zbog toga su investitori u SAD-u počeli prodavati dionice američkih kompanija, pa im je indeks pao za dva posto, na azijskim tržištima to je bilo čak četiri posto, a europska financijska tržišta nisu tako burno reagirala jer su investitori uvjereni kako će pad potražnje s američkog tržišta biti manji nego što se sada može pretpostaviti, rekao nam je Novotny.
Udarac autoindustriji
- Naime, Europa izvozi skupe proizvode na američko tržište. Kupci skupih proizvoda ne reagiraju na cijene. Hoće li cijene biti 20 ili 30 posto više, pogotovo u kontekstu inflacije, nije im osobito važno. Ono što možemo očekivati jest da će najviše biti pogođena njemačka, odnosno cijela europska, automobilska industrija. Tu će doći do pada, a to naravno onda može imati svoje refleksije i na hrvatske dobavljače - one koji su uključeni u proizvodnju automobila. Farmaceutska industrija također će biti dosta pogođena jer su američke kompanije koje proizvode u Europi, pogotovo Pfizer, vraćale dio proizvodnje na tržište SAD-a i tu se stvarao taj deficit o kojemu Trump govori. S druge strane, Europa ne može kupovati američke proizvode ne zbog toga što su oni nekonkurentni, nego što nisu prihvatljivi potrošačima. Američka automobilska industrija ne može prodavati u Europi jer jednostavno tako velike automobile s tom potrošnjom i ispušnim plinovima europski potrošači ne žele. Kao ni, recimo, proizvode prehrambene industrije. Trump govori o tome da Europa ne kupuje piliće, no europski potrošači davno su se odrekli te niske kvalitete pilećeg mesa - smatra Novotny.
Stoga dodaje kako se na robnoj razini nikada ne može uspostaviti takva ravnoteža, ni da će ove mjere natjerati svjetske globalne proizvođače da proizvode u SAD-u. To je, ističe, potpuno pogrešan model i to se sigurno neće dogoditi. Time je zapravo preduhitrio naš upit bi li i on, kada bi bio na Trumpovu mjestu, povlačio takve poteze. Ne, nikada, odmah nam je odgovorio. To su politike kakve su se vodile prije 400 godina, a ne danas, kada je nemoguće zaustaviti globalnu raspodjelu rada. Zašto bi, pita Novotny.
- Ono gdje su Sjedinjene Države superiorne digitalne su usluge i to je ono što Trump uopće ne spominje. To je spomenula predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekavši kako je bilanca uravnotežena ako se zbroje i usluge. Jer američke digitalne kompanije, dakle one koje stižu iz Silicon Valleya, prodaju digitalne usluge velikih vrijednosti na europskom tržištu, pa onda i na hrvatskom. Pogledajte sve streaming platforme, one ne plaćaju nikakve poreze u Europi, i nikakve carine. Dakle, te digitalne usluge su značajan prihod američkih kompanija, u Europi osobito. Mi se koristimo američkim proizvodima poput Netflixa ili pak Googlea, koji je ogromna kompanija i tu najbolji primjer, jer dominira europskim tržištem, što, recimo, nije slučaj u Kini i azijskim zemljama općenito - ističe Novotny.
Zatvorena tržišta
Stoga kaže kako je ovakva Trumpova politika okrenuta domaćem, američkom biračkom tijelu, no ona će gotovo sigurno završiti debaklom. Trump neće moći vratiti radna mjesta u SAD-u onim ljudima koji su glasali za njega, a to je - vrlo zanimljivo - radnička klasa, i ti će ljudi biti jako razočarani. Jednostavno, ta radna mjesta, takve kvalitete i tako dobro plaćena kako su bila ta politika neće moći stvoriti, ističe. Dakle, gotovo je siguran debakl ovakve politike zatvaranja, a onda ćemo u srednjem roku vidijeti kako će se to dalje razvijati - hoće li doći do nekog popuštanja.
- No ono u što sam siguran jest da je Europska unija dovoljno veliko, ogromno unutarnje tržište, da može preživjeti takve šokove, ali to nije dobro za globalni rast - globalnu ekonomiju, jer se na taj način vraćamo stotinu godina unatrag, na zatvorena regionalna tržišta. Europa će to preživjeti, no pitanje je hoće li taj rat donijeti koristi azijskim državama i SAD-u. Gotovo je sigurno da neće - zaključuje Novotny.