epa12006376 Ships unload cargo containers at the Port of Los Angeles in Los Angeles, California, USA, 02 April 2025. US President Donald Trump announced new tariffs on all US trading partners as Trump declared a national economic emergency to levy the tariffs. Trump stated that 'Taxpayers have been ripped off for more than 50 years, but it is not going to happen anymore.' EPA/ALLISON DINNER
EPA
3.4.2025., 21:17
ANALITIČARI O AMERIČKIM CARINAMA

Snažan šok i udarac međunarodnoj trgovini. Trumpova politika zatvaranja će gotovo sigurno doživjeti debakl

Ekonomski stručnjak Damir Novotny smatra da su američke carine zasigurno donijele snažan šok i udarac međunarodnoj trgovini, koja je u protekla tri desetljeća bila velik pokretač ekonomskog rasta u mnogim zemljama u razvoju, poput azijskih zemalja.

Naime, gospodarstva azijskih zemalja rasla su zbog potražnje za njihovim robama s europskog i američkog tržišta. Stoga ističe da će postavljanje carinskih barijera zasigurno smanjiti potražnju za njihovim robama na tržištu SAD-a i zbog toga su financijska tržišta azijskih zemalja burno reagirala - dogodio se nagli pad burzovnih indeksa. Istina, i u SAD-u su opali burzovni indeksi, dakle investitori nisu sigurni hoće li mjere Donalda Trumpa uspjeti, hoće li se američka ekonomija, odnosno industrijska proizvodnja revitalizirati. I zbog toga su investitori u SAD-u počeli prodavati dionice američkih kompanija, pa im je indeks pao za dva posto, na azijskim tržištima to je bilo čak četiri posto, a europska financijska tržišta nisu tako burno reagirala jer su investitori uvjereni kako će pad potražnje s američkog tržišta biti manji nego što se sada može pretpostaviti, rekao nam je Novotny.

NOVOTNY: INDUSTRIJA IZGUBILA BITKU

Trump ima biračko tijelo koje od njega očekuje povratak “zlatnog doba” američke industrije, kada su zapravo, u potpunoj suprotnosti s njegovim tezama “da ga drugi pljačkaju”, oni prodavali vrlo skupe proizvode američke industrije koji nisu vrijedili tog novca, i njihovi radnici su mogli imati visoke plaće, kaže Novotny. Međutim, zašto bi američki radnik imao satnicu 20 dolara, a meksički, recimo, tri? To je danas ipak nemoguće. Tako ogromne razlike za isti posao, za isti tip znanja i vještina više ne mogu proći. Zato je američka industrija izgubila bitku na globalnim tržištima. Pogledajmo industriju putničkih aviona - europski Airbus je superiorniji od američkog Boeinga. Pa nije kriva Europa što proizvodi bolje avione od SAD-a, smatra ovaj ekonomski analitičar.

Udarac autoindustriji

- Naime, Europa izvozi skupe proizvode na američko tržište. Kupci skupih proizvoda ne reagiraju na cijene. Hoće li cijene biti 20 ili 30 posto više, pogotovo u kontekstu inflacije, nije im osobito važno. Ono što možemo očekivati jest da će najviše biti pogođena njemačka, odnosno cijela europska, automobilska industrija. Tu će doći do pada, a to naravno onda može imati svoje refleksije i na hrvatske dobavljače - one koji su uključeni u proizvodnju automobila. Farmaceutska industrija također će biti dosta pogođena jer su američke kompanije koje proizvode u Europi, pogotovo Pfizer, vraćale dio proizvodnje na tržište SAD-a i tu se stvarao taj deficit o kojemu Trump govori. S druge strane, Europa ne može kupovati američke proizvode ne zbog toga što su oni nekonkurentni, nego što nisu prihvatljivi potrošačima. Američka automobilska industrija ne može prodavati u Europi jer jednostavno tako velike automobile s tom potrošnjom i ispušnim plinovima europski potrošači ne žele. Kao ni, recimo, proizvode prehrambene industrije. Trump govori o tome da Europa ne kupuje piliće, no europski potrošači davno su se odrekli te niske kvalitete pilećeg mesa - smatra Novotny.

Stoga dodaje kako se na robnoj razini nikada ne može uspostaviti takva ravnoteža, ni da će ove mjere natjerati svjetske globalne proizvođače da proizvode u SAD-u. To je, ističe, potpuno pogrešan model i to se sigurno neće dogoditi. Time je zapravo preduhitrio naš upit bi li i on, kada bi bio na Trumpovu mjestu, povlačio takve poteze. Ne, nikada, odmah nam je odgovorio. To su politike kakve su se vodile prije 400 godina, a ne danas, kada je nemoguće zaustaviti globalnu raspodjelu rada. Zašto bi, pita Novotny.

- Ono gdje su Sjedinjene Države superiorne digitalne su usluge i to je ono što Trump uopće ne spominje. To je spomenula predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekavši kako je bilanca uravnotežena ako se zbroje i usluge. Jer američke digitalne kompanije, dakle one koje stižu iz Silicon Valleya, prodaju digitalne usluge velikih vrijednosti na europskom tržištu, pa onda i na hrvatskom. Pogledajte sve streaming platforme, one ne plaćaju nikakve poreze u Europi, i nikakve carine. Dakle, te digitalne usluge su značajan prihod američkih kompanija, u Europi osobito. Mi se koristimo američkim proizvodima poput Netflixa ili pak Googlea, koji je ogromna kompanija i tu najbolji primjer, jer dominira europskim tržištem, što, recimo, nije slučaj u Kini i azijskim zemljama općenito - ističe Novotny.

IVANOV: TRENUTNO SMO U STANJU HISTERIJE

SAD je uvođenjem carina definitivno najviše štete napravio samom sebi, bar u nekom kratkom i srednjem roku, ocijenila je za Hinu profesorica sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Marijana Ivanov, koja priželjkuje da EU ne uvodi dodatne protumjere SAD-u, a što se tiče Hrvatske, ističe da nema velik izvoz u SAD, te “srećom” nema ni jaku industriju, jer ju je “ubila i uništila” 1990-ih. “Ne znamo u kojem smjeru će Europa iskoristiti adute za oporezivanje usluga. Onda bi nam te usluge mogle postati skuplje i dovesti do suprotnih procesa u digitalizaciji ekonomije od onih koje želimo”, kaže Ivanov za Hinu. Ivanov smatra da efekti carina ne bi trebali biti toliko važni za pojavu recesije. Međutim, poručuje, to ovisi o ponašanju svih, a, prema njezinoj ocjeni, “trenutno smo u stanju histerije”.

Zatvorena tržišta

Stoga kaže kako je ovakva Trumpova politika okrenuta domaćem, američkom biračkom tijelu, no ona će gotovo sigurno završiti debaklom. Trump neće moći vratiti radna mjesta u SAD-u onim ljudima koji su glasali za njega, a to je - vrlo zanimljivo - radnička klasa, i ti će ljudi biti jako razočarani. Jednostavno, ta radna mjesta, takve kvalitete i tako dobro plaćena kako su bila ta politika neće moći stvoriti, ističe. Dakle, gotovo je siguran debakl ovakve politike zatvaranja, a onda ćemo u srednjem roku vidijeti kako će se to dalje razvijati - hoće li doći do nekog popuštanja.

- No ono u što sam siguran jest da je Europska unija dovoljno veliko, ogromno unutarnje tržište, da može preživjeti takve šokove, ali to nije dobro za globalni rast - globalnu ekonomiju, jer se na taj način vraćamo stotinu godina unatrag, na zatvorena regionalna tržišta. Europa će to preživjeti, no pitanje je hoće li taj rat donijeti koristi azijskim državama i SAD-u. Gotovo je sigurno da neće - zaključuje Novotny.