27.02.2025., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine ulice u Sarajevu su ukrasene zastavama BiH. Photo: Armin Durgut/PIXSELL
PIXSELL
3.4.2025., 14:17
Prvi test za moguću novu koaliciju

BiH: Izborni zakon mora biti izmijenjen, HDZ neće odustati

Uspostava nove vladajuće većine u Bosni i Hercegovini bez stranke predvođene Miloradom Dodikom neizvjesna je unatoč uvjeravanjima političara koji na tome rade da su na to spremni, a prvi ozbiljniji test čeka ih već u petak, kada se očekuje nova rasprava o prijedlogu HDZ-a BiH za izmjene izbornog zakona.

Najavljivano potpisivanje koalicijskog sporazuma u srijedu je izostalo, a čelnici stranaka koje bi činile novu vladajuću koaliciju iskazali su oprezni optimizam da će konačni dogovor ipak biti postignut.

Novi sastanak najavljen je za 10. travnja, i to u Banjoj Luci. "Potrudit ćemo se biti dobri domaćini", kazao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banje Luke i predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), koja bi se zajedno sa Srpskom demokratskom strankom (SDS) i Listom za pravdu i red (LPR) trebala pridružiti sadašnjim članicama vladajuće koalicije iz Federacije BiH, odnosno HDZ-u, SDP-u, Narodu i pravdi (NiP) te Našoj stranci (NS). Ta je najava odmah izazvala Dodikovu ljutitu reakciju, te je napao svoje političke oponente iz Republike Srpske optuživši ih da izborom 10. travnja za sastanak zapravo veličaju Nezavisnu Državu Hrvatsku (NDH).

Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić ocijenio je kako je sastanak u Sarajevu bio pozitivan jer su svi potvrdili spremnost da podupru europski put BiH, odnosno brzo donošenje reformskih zakona, čime bi se stvorili uvjeti za otvaranje pristupnih pregovora s EU-om. "Nitko nikog nije ucjenjivao", kazao je. Potvrdio je kako se to odnosi i na moguće izmjene izbornog zakona BiH koje je HDZ postavio među prioritete za moguću novu koaliciju.

Čelnik HDZ-a Dragan Čović bio je vidljivo suzdržan komentirajući ishod sarajevskog sastanka. Nije siguran da će sastanak u Banjoj Luci dovesti do konačnog dogovora. Siguran je ipak kako HDZ neće odustati od zahtjeva za izmjene izbornog zakona. Zastupnica te stranke u Domu naroda parlamenta BiH Marina Pendeš već je u srijedu uputila prijedlog izmjena izbornog zakona i zatražila hitno razmatranje na sjednici sazvanoj za petak.

Riječ je o prijedlogu koji je već bio u parlamentarnoj raspravi, no nije dobio potvrdu, a svodi se na novi model biranja člana Predsjedništva BiH iz reda Hrvata. Taj bi se dužnosnik birao ako dobije opću potporu birača uz dodatni uvjet da osvoji većinu glasova u pet županija u Federaciji BiH u kojoj su Hrvati apsolutna ili relativna većina. Čović je kazao kako se rješavanje tog pitanja više ne može odgađati. "Svi oni koji već desetljeće tvrde kako nije u redu da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva to će sada morati i praktično pokazati", kazao je Čović uz konstataciju kako to nije uvjet bilo kome, nego sastavni dio europskog puta BiH.

No iz stranaka koje čine dio bošnjačko-građanskog bloka koji je dio vlasti u Federaciji BiH u četvrtak su stigli signali kako to neće ići lako. Saša Magazinović, predsjednik Kluba zastupnika SDP-a u Zastupničkom domu parlamenta BiH, poručio je da neće podržati HDZ-ov prijedlog jer ne rješava problem provedbe presuda Europskog suda za ljudska prava. "Što se tiče aktualnog prijedloga izmjena izbornog zakona koji je u parlamentarnoj proceduri - ako bilo tko misli da ću/ćemo glasati za zakon nakon kojeg ću nastaviti biti diskriminiran, taj je u žestokoj zabludi", napisao je Magazinović u objavi na Facebooku.

Čović je kazao kako HDZ BiH, odnosno Hrvatski narodni sabor (HNS), nije spreman na dodatna odugovlačenja jer 2026. slijede opći izbori, a u tu se godinu ne može ući s otvorenim pitanjem načina biranja Predsjedništva BiH. "Vidjet ćemo tko će od Bošnjaka biti spreman to i provesti", kazao je Čović.