
Vučić naglo opozvao veleposlanicu Milić, Pupovčevu protivnicu
Možda je predsjednik Srbije ocijenio kako je Jelena Milić bila preeksponirana za jednu diplomatsku predstavnicu
U sklopu nekoliko imenovanja i razrješenja srpskih veleposlanika predsjednik Aleksandar Vučić potpisao je i opoziv Jelene Milić, koja je protekle tri godine bila veleposlanica susjedne države u Zagrebu.
Njegova je odluka u Službenom glasniku Republike Srbije objavljena bez obrazloženja i može se stoga samo nagađati o tome zašto je Jelena Milić iznenadno povučena u Beograd. Ono što je sigurno je da nekadašnja Vučićeva oponentica, aktivistica u nevladinu sektoru, nije bila nelojalna čovjeku čija je vlast mjesecima izložena snažnom pritisku studenata i građana koji im se pridružuju na masovnim prosvjedima. Štoviše, Jelena Milić je kao veleposlanica revno branila Vučićevu administraciju, nije se ustručavala javno reagirati kada je smatrala da se u Hrvatskoj neutemeljeno napada ljude koji su je imenovali veleposlanicom. No ona je bila u vrlo lošim odnosima s vodećim dužnosnicima Srpskog narodnog vijeća, što opet ne mora biti razlog za njezin opoziv jer Milorad Pupovac uopće nije Vučićev miljenik. Možda je predsjednik Srbije jednostavno ocijenio da je Jelena Milić bila preeksponirana za jednu diplomatsku predstavnicu, a pritom ju je još pratila reputacija da proizvodi skandale.
Početkom godine je srpska veleposlanica demonstrativno napustila tradicionalan Božićni prijem SNV-a, zato što su se neki od nagrađenih iz Srbije zahvalili pismom u kojem su podržali studentski pokret. Odnosno, kako je sama objašnjavala, zasmetalo joj je što su Pupovac i kolege pljeskali kada je pročitan taj dio iz pisma autora filma "Ljeto kada sam naučila letjeti". Nekoliko dana poslije Milorad Pupovac i Jelena Milić sučelili su se u televizijskoj emisiji RTS-a "Oko". "Nije postojao veleposlanik Republike Srbije s kojim smo mi imali ovakvo iskustvo. Sasvim sigurno da mi želimo najbolju moguću suradnju s Veleposlanstvom, osobno s veleposlanicom Republike Srbije i sa Srbijom. Ali što mi možemo ako netko, umjesto da s nama dođe na komemoraciju za žrtve dječjeg logora u Sisku i isti dan na otvarenje Srpskog kulturnog centra u Glini, na mjestu strašnog stradanja Srba 1941., odluči otići k jednom negatoru tog zločina, sisačkom biskupu", rekao je Pupovac tom prilikom.
On joj je, dakle, zamjerio što u listopadu nije bila na važnom događaju u organizaciji SNV-a, nego se išla naći s biskupom Vladom Košićem, klerikom poznatim po izrazito desnim, nacionalističkim političkim stavovima. Jelena Milić tada mu je vehementno odgovorila. "Vrlo često me vrijeđa što se ponaša paternalistički prema meni, uči me što je moj posao, kome bih ja trebala ići, s kim bih se trebala viđati", izjavila je sada već opozvana srpska veleposlanica. Predsjednik SDSS-a u utorak je pozdravio Vučićev potez u vezi s Jelenom Milić.
- Odnosi između Hrvatske i Srbije ključni su za prostor bivše Jugoslavije i za prostor jugoistoka Europe. Za tu vrstu odnosa nužni su vješti, profesionalni i najdiplomatičniji mogući diplomati. Kada to nije tako i kada se diplomacija pretvara u nediplomatsko ponašanje, onda očito nema druge nego da se to riješi ovako kao što je učinio predsjednik Srbije. Jelena Milić, umjesto da djeluje kao diplomat svoje zemlje u Hrvatskoj, zapravo je velik dio svoga poslanja shvatila kao nediplomatsko djelovanje i nediplomatsko postupanje. Sasvim neuobičajeno i štetno i za Srbiju i za Hrvatsku. Njezin posljednji ispad dogodio se na konferenciji između dviju zajednica koje već godinama, koliko mogu, čuvaju dobre međusobne odnose, a time i odnose između dvije zemlje, komentirao je Pupovac odlazak veleposlanice s kojom nikako nije uspijevao pronaći zajednički jezik. On se nada da će, “neovisno o trenutačnom stanju političkih odnosa Hrvatske i Srbije”, ubrzo biti popunjena osjetljiva pozicija koja je sada prazna. n