
Strategija Unije “za pripravnost”: Osigurajte zalihe potrepština za barem 72 sata
Europska komisija pokrenula je strategiju Unije za pripravnost kako bi poduprla države članice i povećala sposobnost Europe da spriječi nove prijetnje i odgovori na njih, priopćeno je u srijedu iz EK-a.
Ističe se kako strategija dolazi u trenutku kada se Europska unija suočava sa sve složenijim krizama i izazovima koji se ne mogu zanemariti. “Od sve većih geopolitičkih napetosti i sukoba, hibridnih prijetnji i prijetnji kibersigurnosti, inozemne manipulacije informacijama i uplitanja do klimatskih promjena i sve češćih prirodnih katastrofa, EU mora biti spreman zaštititi svoje građane i ključne društvene funkcije koje su ključne za demokraciju i svakodnevni život” navodi EK.
Između ostalih, ključni ciljevi i mjere strategije uključuju zaštitu ključnih društvenih funkcija Europe, razvijanje minimalnih kriterija pripravnosti za osnovne usluge kao što su bolnice, škole, promet i telekomunikacije, potom povećanje stvaranja zaliha ključne opreme i materijala te poboljšanje prilagodbe klimatskim promjenama i dostupnosti ključnih prirodnih resursa kao što je voda.
Strategija uključuje 30 ključnih mjera i detaljan akcijski plan za ostvarivanje ciljeva Unije za pripravnost te razvoj “kulture pripremljenosti prema dizajnu” u svim politikama EU-a.
Komisija ističe i važnost promicanja pripravnosti stanovništva, odnosno sugerira poticanje javnosti da donese praktične mjere, kao što je održavanje osnovnih potrepština najmanje 72 sata u hitnim slučajevima. Također se smatra potrebnim integrirati nastavu o pripravnosti u školske kurikulume i uvesti Dan pripravnosti EU-a, jačati koordinaciju odgovora na krizne situacije i uspostaviti krizni centar EU-a kako bi se poboljšala integracija među postojećim kriznim strukturama Unije.
Kada je riječ o jačanju civilno-vojne suradnje predlaže se, između ostalog, provođenje redovitih vježbi pripravnosti na razini EU-a, ujedinjujući oružane snage, civilnu zaštitu, policiju, sigurnost, zdravstvene radnike i vatrogasce.
- Nove okolnosti zahtijevaju novu razinu pripravnosti u Europi. Naši građani, države članice i poduzeća trebaju odgovarajuće alate za sprečavanje kriza i brzo reagiranje u slučaju katastrofe. Obitelji koje žive u poplavnim područjima trebale bi znati što učiniti kada se voda digne. Sustavi ranog upozoravanja mogu spriječiti da regije pogođene šumskim požarima izgube dragocjeno vrijeme. Europa je spremna poduprijeti države članice i pouzdane partnere u susjedstvu kako bi se spasili životi i izvori prihoda, rekla je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije.