epa11794868 Fresh food at a market in London, Britain, 27 December 2024. The UK government is pledging a £15 million (18 million euros) fund to help charities and food banks access surplus food from UK farms. The scheme to be launched in 2025 will aim to cut food waste across the country.  EPA/ANDY RAIN
EPA
26.3.2025., 15:06
U SLUČAJU KATASTROFE

Europska komisija: Osigurajte zalihe za najmanje tri dana

Europska komisija je u srijedu predstavila strategiju za pripravnost EU-a u slučajevima prirodnih katastrofa, kibernetičkih napada, geopolitičkih kriza i u kojoj poziva građane da osiguraju nužne zalihe za najmanje tri dana.

Ključni ciljevi strategije uključuju spremnost da se u slučajevima takvih kriza osigura funkcioniranje osnovnih usluga poput bolnica, škola, prometa, telekomunikacija, osiguraju zalihe kritične oprema i materijala te prirodnih resursa poput vode.

Građani bi trebali imati pripremljenu zalihu nužnih stvari s kojima mogu preživjeti tri dana, što je već uobičajena praksa u nekim skandinavskim zemljama.

To uključuje vodu, hranu, lijekove, baterijske lampe, šibice i slično.

“Nova stvarnost zahtijeva novu razinu pripravnosti u Europi. Naši građani, države članice i naša poduzeća trebaju imati prave alate za sprječavanje kriza i za brzu reakciju kada se dogodi nepogoda”, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.

Komisija navodi da se EU trenutačno suočava sa sve složenijim krizama i izazovima koji se ne mogu zanemariti, od rastućih geopolitičkih napetosti i sukoba, hibridnih i kibernetičkih prijetnji, stranih informacijskih manipulacija i uplitanja, do klimatskih promjena i sve češćih prirodnih katastrofa. Stoga, Europska unija mora biti spremna zaštititi svoje građane i ključne društvene funkcije koje su ključne za demokraciju i svakodnevni život.

Strategija uključuje 30 ključnih djelovanja i detaljan akcijski plan za povećanje pripravnosti.

Podloga za strategiju pripravnosti bilo je izvješće koje je za Komisiju pripremio bivši finski predsjednik Sauli Niinistö, koje je objavljeno u studenome prošle godine, o tome kako unaprijediti civilnu i obrambenu pripravnost i spremnost EU-a.

Zaključak toga izvješća bio je da hitno treba povećati civilnu i vojnu pripravnost i za suočavanje s današnjim rastućim sigurnosnim izazovima – u zdravstvu, migracijama, tehnološkoj sigurnosti, klimi, obrani ili gospodarstvu.

U strategiji se preporučuje da se u školske programe uvede lekcije o pripravnosti, da se u EU ustanovi Dan pripravnosti s ciljem podizanja svijesti o važnosti toga pitanja.

Preporučuje se uspostava kriznog centra EU-a kako bi se poboljšala integracija među postojećim kriznim mehanizmima EU-a.

Komisija predlaže i veću suradnju između vojske i civilne zaštite, redovitu provedbu vježbi pripravnosti diljem EU-a, u kojima bi sudjelovale  oružane snage, civilna zaštita, policija, sigurnosne agencije, zdravstveni radnici i vatrogasci.