epa11972478 A woman passes by a display of Houthis-made mock missile and drones at a square in Sana'a, Yemen, 18 March 2025. Yemen's Houthis have claimed to have targeted the USS Harry S. Truman carrier group with cruise missiles and drones in the northern Red Sea in response to the US airstrikes against their positions in several cities across war-torn Yemen, Houthi military spokesman Yahya Sarea said in a statement. EPA/YAHYA ARHAB
EPA
23.3.2025., 08:43
NIZ NAPADA

Izrael tvrdi da je presreo projektil iz Jemena

Izraelska vojska objavila je u nedjelju ujutro da je presrela projektil lansiran iz Jemena, nakon što su se oglasile sirene upozorenja u nekoliko regija u zemlji.

“Nakon sirena koje su se nedavno oglasile u nekoliko područja u Izraelu, projektil lansiran iz Jemena presrele su (izraelske zračne snage) prije nego što je prodro u izraelski teritorij”, objavile su oružane snage na Telegramu.

Izraelske su vlasti priopćile da su presrele nekoliko raketnih napada iz Jemena otkako je izraelska vojska u utorak prekinula primirje s palestinskim islamističkim pokretom Hamas i nastavila bombardirati Pojas Gaze.

Ubrzo nakon početka rata u Gazi, izazvanog neviđenim napadom Hamasa na Izrael 7. listopada 2023., jemenski pobunjenici hutisti izveli su desetke raketnih napada na Izrael i u Crvenom moru, ključnom području za svjetsku trgovinu, na brodove koje optužuju za razne veze s Izraelom. Hutisti djeluju uz potporu Irana i tvrde da djeluju solidarno s Palestincima.

Takvi su napadi prestali s primirjem koje je stupilo na snagu 19. siječnja, ali su hutisti, koji su preuzeli odgovornost za nastavak vatre na Izrael, obećali da će ih pojačati sve dok Izrael nastavi s napadima na Gazu.

Jemenski su pobunjenici izvijestili o nekoliko američkih napada nakon smrtonosnog bombaškog napada koji su u subotu izvele Sjedinjene Države u kojem je, kažu američke vlasti, ubijeno nekoliko visokih dužnosnika tog jemenskog pobunjeničkog pokreta. Hutisti su pak izvijestili o 53 mrtvih i 98 ozlijeđenih u napadima.

U subotu navečer, televizijski kanal jemenskih pobunjenika izvijestio je o napadima na međunarodnu zračnu luku Hodeida na zapadu zemlje.

Govoreći o "američkoj agresiji", televizija Al-Masirah izvijestila je o "tri napada na međunarodnu zračnu luku Hodeida".

Jemenski pobunjenici odgovorili su na napade pokretanjem nekoliko napada na grupu američkih nosača aviona i poduzimanjem raketnih napada na Izrael.