
Bez jamstava SAD-a Rusija ne planira stati s napadima
“Pozivamo Moskvu da razmotri prekid svih neprijateljstava”, poručio je Rubio
Američki državni tajnik Marco Rubio rekao je da će Sjedinjene Države kontaktirati s Rusijom oko dogovora postignutog s Ukrajinom koji se odnosi na prekid vatre i o koracima koji se poduzimaju kako bi se okončao rat. "SAD će poručiti Rusiji da je ruski reciprocitet ključ za postizanje mira", možda je i ključna rečenica iz zaključaka razgovora SAD-a i Ukrajine u Džedi.
To potvrđuje kako je osnovna zamisao da obje strane odustanu od svojih maksimalističkih zahtjeva - ne bude li tu razuma, sagledavanja kompleksnosti situacije, i dalje će nevini ljudi svakodnevno ginuti na bojišnici a bez pomaka na terenu.
Ruska spremnost
Kijev je pristao na 30-dnevni prekid vatre, a SAD je zauzvrat obnovio vojnu pomoć toj zemlji, kao i ponovnu razmjenu obavještajnih podataka. "Svi željno iščekujemo ruski odgovor i snažno pozivamo Moskvu da razmotri prekid svih neprijateljstava", kazao je Rubio novinarima u Irskoj. "Kažu li 'ne', očito ćemo morati sve preispitati i na neki način pokušati shvatiti kako stojimo i koje su im istinske namjere. Odgovore li negativno, to će nam puno reći o tomu kakvi su njihovi ciljevi, ali i o njihovu načinu razmišljanja", kaže. Nije želio pojasniti kakva će biti reakcija SAD-a odustanu li ruski dužnosnici od dogovora, ali je rekao kako prethodni razgovori s Moskvom upućuju na rusku spremnost da se sukob okonča. Kazao je i kako vjeruje da prekid vatre treba nadzirati kako bi ga se obje strane pridržavale. Iz Poljske je u srijedu stigla potvrda da je nastavljena doprema američkog oružja Ukrajini. Naime, poljska zračna luka u Jasionki, na jugoistoku zemlje, glavno je opskrbno središte preko kojeg se doprema većina pomoći za Ukrajinu.
Američki državni tajnik naglašava i da bi ključni ugovor o mineralima, koji bi SAD trebao potpisati s Ukrajinom, bio koristan za obje strane, no ne smatra ga sigurnosnim jamstvom, a to je ono na čemu Ukrajina inzistira. U sklopu razgovora morat će se raspravljati o dugoročnoj sigurnosti za Ukrajinu, ističe. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kazao je da je Ukrajina pokazala na pregovorima da je spremna na prekid vatre te kako je na Rusiji da odgovori. "Danas to sto posto ovisi o njima", rekao je.
U skladu s tim, svi su pogledi upereni prema Moskvi, koja je zasad oprezna. Glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov izjavio je da pomno proučavaju izjave, a najprije očekuju dodatne precizne informacije od SAD-a. "Razmatramo sve opcije, uključujući i mogućnost telefonskog razgovora na najvišoj razini - između dva predsjednika. Ne želimo donositi preuranjene zaključke", poručio je Peskov. Ni glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova ne isključuje kontakte s predstavnicima SAD-a u idućih nekoliko dana iako su izvori iz Rusije uglavnom bili skeptični prema prijedlogu o prekidu vatre, držeći da bi svaki dogovor o okončanju rata u Ukrajini morao uzeti u obzir napredak Rusije i odgovoriti na zabrinutosti Moskve.
Poruka Washingtonu
Visoki ruski izvor rekao je Reutersu da će predsjednik Vladimir Putin teško pristati na ideju o prekidu vatre bez dogovora o uvjetima i dobivanja nekakvih jamstava. "Putinu je teško pristati na to u sadašnjem obliku, ima jaku poziciju, jer Rusija napreduje", kaže. Naglašava da bi bez jamstava ruska pozicija mogla brzo postati slabija i da bi onda Zapad mogao okriviti Rusiju za neuspjeh u okončanju rata. Drugi visoki ruski izvor kazao je da prijedlog o prekidu vatre iz perspektive Moskve izgleda kao zamka, jer bi Putinu bilo teško zaustaviti rat bez konkretnih jamstava ili obećanja. Treći izvor rekao je da širu sliku čini to što je SAD pristao nastaviti s vojnom pomoći Ukrajini i s razmjenom obavještajnih podataka. Zaharova je pak izjavila da će se odluke o sukobu u Ukrajini donositi - u Moskvi, te da se oblikovanje njihove pozicije ne događa u inozemstvu zbog nekih dogovora ili nastojanja nekih, nego unutar Rusije.
Konstantin Kosačev, predsjednik Odbora za međunarodne poslove Vijeća Federacije, gornjeg doma ruskog parlamenta, tvrdi kako će svaki dogovor, uza sve razumijevanje potreba za kompromisom, biti pod uvjetima Moskve, a ne Washingtona. "Rusija napreduje i stoga će s Rusijom biti drukčije. To nije hvalisanje, nego razumijevanje da se pravi sporazumi još uvijek pišu ondje, na fronti. To bi trebali razumjeti i u Washingtonu", smatra.