epa11891246 A man walks past a damaged building in Orikhiv, Zaporizhzhia region, Eastern Ukraine, 12 February 2025. The city, located about 10 kilometers from the frontline, is shelled on a daily basis with guided aerial bombs and FPV drone hunts, according to the Southern Defense Forces spokesperson. Less than 1,500 people currently live in Orikhiv, compared to its original population of 15,000 before Russia launched its full-scale invasion of Ukraine in 2022. EPA/OLEG MOVCHANIUK
EPA
5.3.2025., 11:35
HRVATSKA DOBILA UPOZORENJE

Vijeće Europe: Rat u Ukrajini najveća prijetnja sigurnosti novinara

Rat u Ukrajini i dalje je najveća prijetnja sigurnosti novinara, uz druge ugroze poput nadzora i uznemiravanja, stoji u godišnjem izvješću Platforme Vijeća Europe koje spominje Hrvatsku u kontekstu loše socijalne zaštite novinara i potrebe izmjena zakona o kleveti.

"Intenzivne borbe na prvim crtama u Ukrajini i rusko intenzivno granatiranje gradova i infrastrukture ostaju glavna prijetnja u pogledu rizika i ljudskih gubitaka”, navodi se u tom izvješću za 2024. godinu, objavljenom u srijedu. 

Platforma nastala na suradnji Vijeća i organizacija za zaštitu slobode medija „dokumentirala je najmanje sedam incidenata ubojstava novinara, među kojima je i tragična smrt Ryana Evansa, Reutersovog savjetnika za sigurnosna pitanja, žrtve raketnog napada na istoku Ukrajine krajem kolovoza”. 

U izvješću se navode i prijetnje nadzora i uznemiravanja na internetu, transnacionalnih represija novinara, prvenstveno od Rusije i Bjelorusije, te tendencija određenih vlada da preuzimaju kontrolu nad medijima. 

Platforma upozorava i na opasnost dezinformacija, poglavito onih generiranih umjetnom inteligencijom, prenosi agencija France Presse. Sudionici Platforme, među njima i Europska federacija novinara i Reporteri bez granica, 2024. su poslali 266 prijava od kojih se 78 odnosilo na sigurnost i fizički integritet novinara. 

Najviše prijava odnosi se na Ukrajinu, njih 40, većinom s teritorija pod ruskom okupacijom. Slijede Rusija (32), Turska (28), Srbija (20) i Gruzija (18). 

Od kraja prošle godine u pritvoru je 159 novinara, uključujući 44 u Bjelorusiji, 30 u Azerbajdžanu, 29 u Rusiji (uz 28 na okupiranim ukrajinskim teritorijima), 27 u Turskoj i jedan u Gruziji.

Hrvatska u izvješću

Hrvatska se u izvješću Platforme spominje šest puta. Upozorava se da su „zakoni i prakse protiv klevete sustavna prepreka slobodi medija u nekoliko država članica Vijeća Europe”. Među njima je i Hrvatska koja je dobila upozorenja, uz Azerbajdžan, Grčku, Irsku, Italiju, Poljsku, Srbiju, Tursku i Veliku Britaniju, da hitno dekriminalizira „uvrede i klevete u vezi s izvješćivanjem o javnom interesu, usklađivanjem nacionalnih zakona s europskim standardima o slobodi izražavanja i provedbom zakonskih mjera zaštite od SLAPP tužbi”. 

Platforma je zaključila da samo četiri od 35 analiziranih europskih država pružaju dobre radne uvjete za novinare. Posebno su „zabrinjavajući” uvjeti u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Rumunjskoj gdje novinari bez statusa zaposlenih često nemaju temeljnu socijalnu zaštitu. 

Platforma u izvješću govori o napadu na novinarku Faktografa Melitu Vrsaljko koja je prošle godine dva puta napadnuta zbog izvještavanja o zaštiti okoliša. 

Ona navodi da je u srpnju prošle godine nju i kamermana napao muškarac kod ilegalnog odlagališta otpada kod Zadra, a dan kasnije i njegova kći u novinarkinom domu. 

„Usprkos tome što sam bila meta napada, policija je i mene i mog napadača smatrala podjednako odgovornima za remećenje javnog reda i mira”, prepričava novinarka, dodajući da su napadači povezani sa zastupnikom u zadarskoj skupštini, „članom vladajuće stranke”. 

„Iako je fizičko nasilje nad novinarima u Hrvatskoj rijetkost, moj slučaj služi kao jasan podsjetnik na nužnost poboljšanja načina na koji policija postupa s kaznenim djelima protiv novinara i medijskih djelatnika”, poručila je.