epa11925859 A supporter holds a banner depicting the President of Republika Srpska Milorad Dodik during his rally of support in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, 26 February 2025. Dodik has been sentenced to one year in prison and barred from public office for six years in a first-instance verdict for disobeying the decisions of Bosnia and Herzegovina's international envoy, High Representative Christian Schmidt. EPA/NIDAL SALJIC
EPA
28.2.2025., 08:39
zaštita ustavnog poretka BiH

Skupština RS donijela zakone o zabrani rada institucija BiH

Zastupnici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su u četvrtak navečer zakone o zabrani rada pravosudnih institucija BiH na području tog entiteta.

Vladajuća većina odobrila je zakone na glasovanju u Banjoj Luci s 49 glasova za i tri protiv, dok je većina oporbenih zastupnika bojkotirala glasovanje, prenijela je regionalna televizija RTRS.

Pravni stručnjaci tvrde da su zakoni kojima se zabranjuje rad Suda i Tužiteljstva BiH, Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na teritoriju RS neustavni i da bi mogli gurnuti Bosnu i Hercegovinu u ozbiljnu političku krizu, prenosi agencija dpa.

Srpski čelnik u BiH Milorad Dodik rekao je uoči glasovanja da se tim entitetskim zakonom praktično onemogućuje rad državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na teritoriju Republike Srpske. Po njegovim riječima, ovaj se proces pripremao godinama, te da su institucije RS u međuvremenu jačale svoje kapacitete u tom smjeru.

"Ovo je povoljna situacija za Republiku Srpsku, jer vraćamo svoj subjektivitet. Pozivam vas da bez oklijevanja usvojite ovaj zakon. Odluke Narodne skupštine su jasne - ovo nije secesija, već vraćanje na izvorni Dayton i zaštita ustavnog poretka BiH", poručio je.

Dodao je da se neće osobno žaliti na presudu Suda BiH kojom je u srijedu nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora te šest mjeseci zabrane političkog djelovanja, budući da je tu presudu Narodna skupština već odbacila.

Dodik je optužen da se oglušio o odluke visokog međunarodnog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu Christiana Schmidta. Presuda još nije pravomoćna.