
Ukrajina ili kolonija: Ukrajinski predsjednik spreman dio prihoda od minerala predati SAD-u
Ukrajinska vlada objavila je u srijedu da je postigla "preliminaran" dogovor prema kojemu će dio svojih prihoda od mineralnih sirovina predati SAD-u Državama. Priopćenje službenog Kijeva stiglo je uoči planiranog posjeta ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Washingtonu, navodi Reuters. Dogovor je ključan za napore Ukrajine da osigura čvrstu podršku američkog predsjednika Donalda Trumpa koji deklarativno želi brzo okončati ruski rat u Ukrajini. Američko-ruski pregovori, koji su dosad isključivali Kijev, trebali bi se nastaviti u četvrtak.
"Najvažnija stvar za mene jest da nismo dužnici. Nema 500 milijardi dolara duga u sporazumu, ni 350, ni 100 milijardi jer to ne bi bilo pošteno", kazao je Zelenski na brifingu za medije o sporazumu.
Neimenovani dužnosnik Bijele kuće u srijedu je pak izrazio sumnju o tome ima li poziv ukrajinskom predsjedniku da se sastane s Trumpom smisla s obzirom na komentare Zelenskog da dogovor o mineralima nije dovršen. "Ako ukrajinski čelnik kaže da dogovor nije finaliziran, ne vidim zašto bi poziv imao smisla", rekao je dužnosnik za Reuters. "Očekuje se da će njegov dolazak priznati konačnu poziciju o dogovoru o mineralima, a on nije na konačnoj poziciji prema vlastitim riječima u ovoj novoj formulaciji", kazao je neimenovani dužnosnik.
Američki predsjednik iz Bijele kuće dan ranije poručio je kako očekuje da ukrajinski čelnik u petak potpiše sporazum o zajedničkom razvoju prirodnih resursa Ukrajine. "Čujem da dolazi u petak. Svakako, meni je u redu ako on to želi. I on bi to želio potpisati zajedno sa mnom, i razumijem da je to velika stvar, vrlo velika stvar", rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu.
Sporazum bi mogao biti vrijedan tisuće milijardi dolara, a osigurat će da američki porezni obveznici dobiju svoj novac natrag, plus još. Trošimo stotine milijardi dolara na Rusiju i Ukrajinu koje vode rat koji se nikada, ali nikada nije trebao dogoditi, kazao je Trump upitan što bi Ukrajina dobila zauzvrat. "Pomoć vrijednu 350 milijardi dolara koja je već osigurana te vojnu opremu i pravo na borbu", kazao je Trump. Prema podacima Kongresne službe za istraživanje američki Kongres izdvojio je 174 milijarde dolara za Ukrajinu između 2022. i 2024. Godine
Trumpove izjave uslijedile su nakon medijskih navoda da su SAD i Ukrajina postigli sporazum nakon što je Zelenski prethodno odbacio raniji nacrt kojim bi se potpisala prava na prirodne resurse u vrijednosti od 500 milijardi dolara. Do napretka u pregovorima dolazi u vrijeme kada Ukrajina želi popraviti odnose s Trumpovom administracijom dovedenih u pitanje zbog odluke Washingtona da isključi Kijev iz pregovora s Moskvom o okončanju rata.
Trump je ranije dogovor predstavio kao otplatu za više milijardi dolara američke pomoći za Kijev tijekom rata. Zelenski je tražio sigurnosna jamstva u zamjenu za prava na pristup mineralnim sirovinama, no nije jasno jesu li ti zahtjevi ispunjeni.
"Ovaj dogovor je dio naših širih sporazuma sa Sjedinjenim Državama a mogao bi biti dio budućih sigurnosnih jamstava ... sporazum je sporazum, no moramo razumijeti širu viziju. Sporazum bi mogao biti veliki uspjeh ili bi mogao proći nezapaženo. Veliki uspjeh ovisi o našem razgovoru s predsjednikom Trumpom", pokušao je objasniti Zelenski.
Ukrajinski premijer Denis Šmihal tvrdi da će Washington podržati napore Kijeva da dobije sigurnosna jamstva prema finaliziranom sporazumu, no da Amerikanci ne nude vlastita sigurnosna jamstva.
Dok traju rasprave o sporazumu o mineralima, Washington i Moskva imaju zasebne bilateralne pregovore.