epa11918279 People take part in a protest marking the third anniversary of Russia's full-scale invasion of Ukraine, in Brussels, Belgium, 23 February 2025. EPA/OLIVIER HOSLET
EPA
24.2.2025., 10:00
TREĆA GODIŠNJICA RUSKE AGRESIJE

Pravedan mir u Ukrajini gotovo nemoguća misija?

Ursula von der Leyen “ide po mir” u Kijev, a Macron i Starmer u Washington

Točno su tri godine prošle od početka ruske agresije na Ukrajinu, i u trenutku dok se traže rješenja za postizanje mira, a velike sile na čelu sa SAD-om od ukrajinskih vlasti traže da pristanu na mir pod svaku cijenu, čak i uz trajnu podjelu zemlje, predsjednica Eropske komisije Ursula von der Leyen i njezin kolegij putuju u ponedjeljak u Kijev.

U službenom priopćenju oni napominju kako u glavni ukrajinski grad idu obilježiti "tri godine opće ruske invazije na Ukrajinu", a ta formulacija ujedno ocrtava i stav EU-a o ratu u Ukrajini. Europske vlasti ostaju pri tome da se radi o agresiji i invaziji Rusije na tu neovisnu zemlju, a ne o takvoj vrsti sukoba da bi ovaj rat bio rezultat unutarnjih sukoba u samoj Ukrajini. Predsjednica von der Leyen i kolegij povjerenika boravit će u Kijevu kako bi izrazili nepokolebljivu potporu Europe ukrajinskoj borbi za neovisnost i slobodu, koja traje već tri godine, od početka ruskog agresivnog rata protiv te zemlje, stoji u toj najavi.

Budućnost u EU-u

“Tijekom protekle tri godine Europska unija pruža odlučnu potporu Ukrajini te ulaže sve napore kako bi joj omogućila postizanje pravednog i trajnog mira. Unija podupire financijsku stabilnost Ukrajine i sudjeluje u međunarodnim naporima za utvrđivanje odgovornosti Rusije za zločine koje je počinila. Surađuje s Ukrajinom na procesu pristupanja kako bi osigurala da budućnost te zemlje bude unutar EU-a. EU je najveći donator pomoći Ukrajini, osposobljava njezine vojnike, financira dopremu oružja i provodi stroge sankcije", kažu iz Ureda predsjednice EK-a.

U ponedjeljak će se predsjednica Komisije sastati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, i zajedno će predsjedati sastankom kolegija i ukrajinske vlade kako bi se pripremila budućnost Ukrajine kao slobodne, suverene i europske države. Prije toga će povjerenici EK-a odati počast poginulim vojnicima i onima koji se još uvijek bore na prvim crtama brutalnog ruskog agresivnog rata, najavljeno je.

KREMLJ JE ZADOVOLJAN DIJALOGOM

Dijalog Vladimira Putina i Donalda Trumpa Kremlj je u nedjelju ocijenio “obećavajućim”, neposredno uoči treće godišnjice ruskog napada na Ukrajinu i preokreta u ponašanju sve više neprijateljski raspoloženog predsjednika Trumpa prema Kijevu. Nakon što je rekao da je za sukob odgovorna Ukrajina, započeo pregovore s Moskvom bez ukrajinskog ili europskog sudjelovanja u njima te svojega kolegu Volodimira Zelenskog nazvao “diktatorom”, Donald Trump je u subotu kazao da želi vratiti pomoć koju je SAD omogućio u posljednje tri godine tako što će dobiti pristup ukrajinskim mineralnim resursima.
Na novinarsko pitanje o američkom zaokretu u stajalištu, kremaljski je glasnogovornik izrazio zadovoljstvo. Istodobno Moskva i Washington pripremaju sastanak na vrhu dvaju predsjednika i pregovaraju o budućnosti Ukrajine. “Dijalog se odvija između dva doista izvanredna predsjednika, što obećava. Važno je da ništa ne omete provedbu njihove političke volje”, rekao je Dmitrij Peskov ruskoj televiziji.

Istovremeno Amerika i Donald Trump provode pritisak na Zelenskoga da potpiše mir koji on smatra nepravednim. S obzirom na to da u ove tri godine u Ukrajini nisu održani redoviti izbori, Trump Zelenskoga naziva i diktatorom, koji uzurpira vlast.

Kako je bila ocijenila bivša hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, očito je riječ o dogovoru Trump-Putin, prema kojem bi Ukrajina ovaj rat završila kao podijeljena država, a nastala bi nova, svojevrsna Zapadna Ukrajina, pod utjecajem Amerike, i Istočna Ukrajina, s područjima pod okupacijom Rusije. Zbog ekonomskih razloga velikim silama više ne odgovara nastavak rata u Ukrajini, i Trump ga pošto-poto hoće privesti kraju, ignorirajući sve ono što se donedavno nazivalo "međunarodnim poretkom". Kako bi pokušali kontrolirati te procese, europski čelnici nastojat će ovih dana razgovarati s Trumpom - tako će francuski predsjednik Emmanuel Macron i britanski premijer Keir Starmer otputovati u Washington zbog zabrinutosti u Europi glede Trumpova stava prema Ukrajini.

Linija razgraničenja

Očekuje se da će čelnici dviju europskih nuklearnih sila, koji će putovati odvojeno, pokušati uvjeriti Trumpa da ni pod koju cijenu ne žuri s dogovorom o prekidu vatre s Vladimirom Putinom, te će pokušati zadržati Europu uključenom i razgovarati o vojnim jamstvima Ukrajini.
Rat u Ukrajini počeo je točno u 5 sati 24. veljače 2022., kad je ruski predsjednik Vladimir Putin objavio početak "specijalne vojne operacije" u istočnoj Ukrajini. Samo nekoliko minuta poslije počeli su ruski raketni udari diljem Ukrajine, uključujući i glavni grad Kijev. Ukrajinska granična služba objavila je da su napadnuti njezini granični prijelazi s Rusijom i Bjelorusijom, a samo dva sata poslije ruske kopnene snage ušle su u zemlju. Slijedio je prekid diplomatskih odnosa Ukrajine s Rusijom, objavljena je opća mobilizacija, a međunarodna zajednica uvela je Rusiji sankcije, koje traju do danas i koje Amerika želi sada ukinuti.

Ruska ekonomija i društvo su usprkos međunarodnim sankcijama dovoljno jaki da podupiru nastavak rata u Ukrajini, pri tome Rusija ima četiri puta veće stanovništvo, stoga je rat u 2024. ušao u fazu međusobnog iscrpljivanja i zadržavanja linija razgraničenja. Prema Trumpu i Putinu, ta bi linija očito trebala postati granica podijeljene Ukrajine, čemu se EU nastavlja protiviti tražeći "pravedan mir", odnosno povlačenje Rusije iz Ukrajine. No to je u ovom trenutku gotovo nemoguća misija.

MILIJUNI NAPUSTILI ZEMLJU ZBOG RATA

Godine 2022., nakon samo tri tjedna rata, približno četvrtina ukupnog stanovništva Ukrajine napustila je svoje domove, smatra se da je oko 6,5 milijuna ljudi raseljeno unutar Ukrajine, a oko 3,5 milijuna izbjeglica napustilo je zemlju već tada. Ujedinjeni narodi krajem 2022. godine konstatiraju da su ruske invazijske snage počinile razne ratne zločine. Tijekom prve godine rata, u rujnu 2022., ukrajinska vojska bilježila je znatne uspjehe oružanih snaga Ukrajine, koje su u velikoj ofenzivi u Harkovskoj oblasti oslobodile oko 9000 četvornih kilometara teritorija i ponovo zarobile znatne količine oružja i streljiva, oslobođen je potom i Herson, grad na jugu Ukrajine, i okolno područje na sjevernoj strani Dnjepra. U borbama za grad Bahmut sudjelovala je i privatna paravojna jedinica Wagner, koja je u naumu uspjela, ali je potom pokušala i puč unutar Rusije, te je neutralizirana.