SAD i Kolumbija postigle sporazum o deportaciji, spriječen trgovinski rat
Sjedinjene Američke Države i Kolumbija izbjegle su trgovinski rati nakon što je Bijela kuća objavila da je južnoamerička zemlja pristala prihvatiti zrakoplove s deportiranim migrantima.
Američki predsjednik Donald Trump je zaprijetio da će uvesti carine i sankcije Kolumbiji jer je ranije odbila prihvatiti vojne zrakoplove s deportiranim ljudima.
No, u priopćenju objavljenom kasno u nedjelju Bijela kuća je rekla da je Kolumbija ipak pristala prihvatiti migrante te da Washington neće primijeniti mjere kojima je prijetio.
"Vlada Kolumbije je pristala na sve uvjete predsjednika Trumpa, uključujući neograničen prihvat svih nezakonitih kolumbijskih migranata koji se vraćaju iz Sjedinjenih Država, uključujući (one) na američkim vojnim zrakoplovima, bez ograničenja ili odgode", ističe se u priopćenju.
Nacrt uredbi kojima se Kolumbiji uvode carine i sankcije ostat će pričuvi i "neće biti potpisan osim ako Kolumbija ne ispoštuje ovaj sporazum", dodaje se u priopćenju.
"Današnji događaji jasno pokazuju svijetu da se Ameriku ponovo poštuje. Predsjednik Trump očekuje da će sve druge zemlje svijeta u potpunosti surađivati u prihvaćanju deportacije njihovih državljana koji nezakonito borave u Sjedinjenim Državama", rekla je Bijela kuća.
Kolumbijski šef diplomacije Luis Gilberto Murillo u priopćenju kasno u nedjelju rekao je da su "premostili problem s američkom vladom".
"Vlada Kolumbije ima predsjednički zrakoplov spreman olakšati povratak Kolumbijaca".
Priopćenje nije izrijekom spomenulo da sporazum uključuje vojne letove, no nije proturječilo objavi Bijele kuće.
Murillo i kolumbijski veleposlanik u SAD-u će u narednim danima otputovati u Washington radi daljnjeg praćenja sporazuma.
Nacrt američkih mjera, koje su sada stavljene na čekanje, uključuje uvođenje carina od 25 posto na sav uvoz kolumbijskih dobara u SAD, što bi se za tjedan dana povećalo na 50 posto, ali i zabranu putovanja te ukidanje viza dužnosnicima kolumbijske vlade, kao i sankcije protiv imovine kolumbijske države te njenog bankarskog i financijskog sektora.
Trump je također zaprijetio da će narediti pojačane granične preglede kolumbijskih državljana i robe.
Prije nego što je objavljeno da je postignut sporazum o letovima, glasnogovornik State Departmenta je rekao da je SAD suspendirao izdavanje viza u američkom veleposlanstvu u Bogoti.
Kolumbija je treći najveći američki trgovinski partner u Latinskoj Americi.
SAD je najveći trgovinski partner Kolumbije, najvećim dijelom zbog sporazuma o slobodnoj trgovini iz 2006., koji je 2023. doveo do trgovine u vrijednosti od 33,8 milijarde dolara između dviju zemalja te trgovinskog suficita od 1,6 milijardi dolara za SAD, prema američkom uredu za popis stanovništva.
Alejo Czerwonko, šef za ulaganja u američka tržišta u usponu u financijskoj tvrtki UBS Global Wealth Management, kazao je da otprilike trećina izvoza ili oko četiri posto BDP-a Kolumbije ovisi o pristupu američkom tržištu.
Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro je ranije osudio vojne deportacijske letove te rekao on nikada ne bi Amerikance vraćao u SAD lisičniama".
"Mi smo suprotni od nacista", napisao je na društvenoj platformi X.
Međutim, kazao je i da će Kolumbija prihvatiti deportirane migrante na civilnim zrakoplovima te je ponudio svoj predsjednički zrakoplov kako bi se olakšao njihov "dostojanstven povratak".
'Ponižavajuće postupanje'
Trump je zbog nezakonite imigracije proglasio izvanredno stanje na granici s Meksikom te od prvog dana mandata provodi stroge mjere kako bi se ona obuzdala.
Američkoj vojsci je naložio da pomogne pri osiguravanju granice, izdao je široku zabranu azila i poduzeo korake kako bi ograničio davanje državljanstva djeci rođenoj na američkom tlu.
Korištenje američkih vojnih zrakoplova za deportacijske letove je neobično, no u petak je njima u Gvatemalu prevezeno oko 160 migranata.
Meksiko je prošlog tjedna također odbio dopustiti slijetanje američkim vojnim zrakoplovima s migrantima.
Trump je kazao da razmatra uvođenje carina od 25 posto na uvoz robe iz Kanade i Meksika 1. veljače kako bi iznudio daljnje djelovanje protiv nezakonitih migranata i fentanila koji ulaze u SAD.
Brazilsko ministarstvo vanjskih poslova je u nedjelju osudilo "ponižavajuće postupanje" prema Brazilcima nakon što su migrantima na komercijalnim deportacijskim letovima na ruke stavljene lisice.
Nakon što su stigli, neki su putnici također rekli da su bili zlostavljani tijekom leta, prema medijskim izvješćima.
Zrakoplov, koji je prevozio 88 brazilskih putnika,16 američkih sigurnosnih dužnosnika i osam članova posade, prvotno je trebao stići u Belo Horizonte u jugoistočnoj saveznoj državi Minas Gerais.
Međutim, nakon nepredviđenog zaustavljanja zbog tehničkih problema u Manausu, glavnom gradu savezne države Amazonas, brazilski dužnosnici su naredili uklanjanje lisica, a predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva je naložio korištenje zrakoplova brazilskog ratnog zrakoplovstva za dovršavanje njihovog putovanja, rekla je vlada u priopćenju u subotu.
Komercijalni čarter-let bio je drugi let ove godine koji je iz SAD-a vraćao nedokumentirane migrante u Brazil te prvi od Trumpove inauguracije, prema brazilskoj saveznoj policiji.
Američki dužnosnici nisu odgovorili na zahtjev za komentarom o Brazilu.