epa05518374 European Council President Donald Tusk looks on during a press conference with Luxembourg Prime Minister Xavier Bettel (not pictured) after a meeting in Luxembourg, 01 September 2016. EPA/JULIEN WARNAND
EPA
22.1.2025., 14:41
VRIJEME KOMFORA JE GOTOVO

Tusk pozvao na naoružavanje Europe

Poljski premijer Donald Tusk poručio je u srijedu kako je za Europsku uniju "vrijeme komfora gotovo" i pozvao na znatno veća izdvajanja za obranu, deregulaciju i osiguravanje granica od ilegalnih migracija.

„Vrijeme komfora je gotovo, to svi znamo. Ako danas predsjednik Sjedinjenih Država govori o potrebi da Europa, da američki saveznici preuzmu veću odgovornost za vlastitu sigurnost, tretirajmo to kao pozitivan izazov”, rekao je poljski premijer predstavljajući u Europskom parlamentu prioritete predsjedanja njegove zemlje Europskom unijom.

Šestomjesečno predsjedanje njegove države EU-om započelo je 1. siječnja ove godine, nakon predsjedanja Mađarske, a naglasak je stavljen na pitanje sigurnosti. 

„Još Europa nije izgubljena dok mi živimo”, parafrazirao je Tusk, u govoru eurozastupnicima na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, prve riječi poljske himne koja dijeli početne stihove s hrvatskom budnicom. 

Europska unija mora vjerovati u svoju snagu, poručio je poljski premijer,

Tusk vjeruje da EU može biti uz bok najvećim svjetskim silama, podsjetivši da ima 450 milijuna stanovnika i jednak udio u svjetskom GDP-u kao Sjedinjene Države. 

„Moramo ponovno vjerovati u našu snagu. Snažni smo i jednaki s velikim svjetskim silama, jedino što moramo učiniti je da vjerujemo u to”, rekao je.

Tusk je u obraćanju eurozastupnicima  pozvao na izdvajanje od pet posto BDP-a za obranu, deregulaciju kako bi se jačala konkurentnost, uključujući i napuštanjem dijelova Zelenog plana, te na osiguravanje granica od ilegalnih migracija.

Premijer Poljske, zemlje koja po postotku BDP-a najviše troši na obranu među članicama, oko pet posto, pozvao je da to učine i druge zemlje EU-a.

„Europa mora biti naoružana ako želi preživjeti”, upozorio je i kazao da Poljska to možda najbolje shvaća kao jedna od najvećih žrtava europskih ratova. 

„Moramo radikalno povećati izdvajanja za obranu, ali ne zauvijek”. 

Poljski premijer smatra kako je Europa u „krizi negativnih emocija” i „duhovnom padu”, no da „ne smije strahovati jer za to nema razloga”. 

„Dignite glavu Europljani – Europa je bila, jest i bit će velika”, parafrazirao je potom i slogan svog imenjaka koji je u ponedjeljak postao 47. predsjednik SAD-a. 

Tusk je rekao da je pobjeda Donalda Trumpa „skok u nepoznato”, ali i da Europa nikad nije strahovala to činiti. Naveo je primjere pojedinaca iz europske povijesti poput Vikinga, Aleksandra Velikog i Kristofora Kolumba.

Upozorio je na opasnosti ilegalne migracije i pozvao na osiguravanje europskih granica kako bi „demokracija i europske vrijednosti” preživjele jer se demokracija ne smije povezivati „s bespomoćnošću”. 

„Možete se nositi s ilegalnom migracijom i bez nacionalističkih i ksenofobnih slogana”, rekao je bivši predsjednik Europskog vijeća.

Naglasio je da EU mora biti sposoban i zaštititi se od „ruskih tvornica dezinformacija laži”, ali istovremeno „ne pasti u zamku cenzure”. 

Po pitanju gospodarstva Tusk želi „veliku kampanju deregulacije” o kojoj će ovisiti europska konkurentnost. On smatra da je dio europskih regulacija, osim ruske invazije na Ukrajinu, razlog visokih cijena energenata. 

„Nitko ne odbacuje da trebamo čuvati okoliš i klimu, no ne možemo si priuštiti da ne budemo konkurentni”. 

Tusk želi reviziju Zelenog plana i „hrabrost” za promjene njegovih regulacija jer je „politička cijena previsokih cijena energenata prevelika”. 

EU treba "poljsko razmišljanje"

„Jaka Poljska znači jaku Europu”, rekla je u uvodu govora Tuska, bivšeg predsjednika Europskog vijeća i Europske pučke stranke, predsjednica Europskog parlamenta (EP) Roberta Metsola. 

Metsola je rekla da je njegova zemlja predvodnik ekonomskog rasta u Europi, kao i poziva na jačanje europske konkurentnosti. 

Povjerenica Europske komisije za Mediteran Dubravka Šuica je u ime tog tijela rekla da su poljske ambicije za predsjedanje u skladu s ciljevima novog sastava Komisije te da je to prilika za jačanje europske otpornosti jer „multilateralna suradnja više nije standard”.

„Naša ambicija mora odgovarati rasponu prijetnji”, naglasila je. 

Predsjednik EPP-a Manfred Weber, nasljednik Tuska na tom položaju, rekao je da je Tusk vratio demokraciju i vladavinu prava u svoju zemlju. 

„Bila je to teška borba, no uspio si. Kaczynski sad može mirno u mirovinu”, rekao je Nijemac, referirajući se na vođu konzervativne stranke Pravo i pravda koju je Tuskova platforma zbacila s vlasti. 

Weber je rekao da je poljsko predsjedanje u kontrastu s mađarskim koje je samo bilo „egotrip” njezinog premijera Viktora Orbana. Pohvalio je Tuska što je rano upozoravao da je Rusija neprijatelj Europe „koji mrzi naš način života”, u vrijeme dok su francuski predsjednik Emmanuel Macron i drugi govorili o Moskvi kao strateškom partneru. 

„Na vrijeme ste pozivali na neovisnost o ruskim energentima”, rekao je Weber i zaključio da je EU-u „potrebno više poljskog razmišljanja”. 

Predsjednica socijalista i demokrata Iratxe Garcia Perez kazala je da je povijest Poljske „povijest otpora” te da je Europi sad potreban taj duh. 

Španjolka se složila da je Europi potreban napredak u sigurnosti, no da on ne može biti samo ekskluzivno u „vojnoj obrani”. Postoji i sigurnost umirovljenika koji se budi i razmišlja hoće li imati dovoljno sredstava za plaćanje grijanja, sigurnost prava žena na pobačaj bez da strahuje od zatvora, roditelja da plate školovanje svojoj djeci i homoseksualnim parovima da sigurno hodaju ulicama, rekla je. 

Garcia Perez naglasila je da je potrebno nastaviti sa Zelenim planom jer mladi oklijevaju imati djecu „ne znajući kakav im planet ostavljaju”. 

Francuska liberalka Valerie Hayer rekla je da je prošli tjedan s delegacijom svoje grupacije bila u Poljskoj i svjedočila kako se Tuskova koalicija bori na povratak vladavine prava u Poljsku, zemlju koja se pod PiS-om godinama sporila s Bruxellesom zbog tog pitanja. 

„Vratili ste Poljsku u Europu, no imamo mnogo toga za postići. Nemamo budućnost ako napustimo Zeleni plan, on je ključan za našu energetsku neovisnost i budućnost naše djece”, rekla je. 

Čelnica zelenih Terry Reintke pozdravila je promjenu nakon „katastrofalnog” predsjedništva Mađarske, pa podržala Tuskov naglasak na sigurnost i potrebu naoružavanja Europe. 

Naglasila je da on ne mora uvjeravati EP u „potrebu obrambene unije” jer se taj dom uvijek bori za usklađivanje europskih vojnih snaga. 

No Njemica je naglasila da Europa neće biti sigurna i bez „okolišne sigurnosti”, s poplavama, sušama, olujama i požarima koji uništavaju živote ljudi, njihove domove i europsko gospodarstvo. 

„Zaštita klime je zaštita ljudi”, a „investicije u zelene politike” čine kontinent neovisnijim od prijetnji diktatora, zaključila je. 

Manon Aubry, francuska ljevičarka, svoj je govor iskoristila za zagovaranje prava na pobačaj u Poljskoj, kazavši Tusku da je „odabran na platformi liberalizacije abortusa”. 

„Ne možete se boriti protiv krajnje desnice preuzimajući njihove politike”, rekla je Aubry, kritizirajući i „ukidanje prava na azil” migrantima koji u Poljsku u velikim brojevima stižu iz Bjelorusije i Rusije.

Kritike poljske oporbe

Anna Brlyka, zastupnica Patriota za Europu i krajnje desnog poljskog Nacionalnog pokreta, rekla je da je Tuskov govor bio „bezidejan” i nije dao nikakva rješenja. 

„Predstavljate se kao spasitelj Europe, a vi ste arhitekt ovog sustava koji nas vodi prema dolje”. 

Doveli ste do gubitka konkurentnosti, širenja siromaštva i nesigurnosti na ulicama, rekla je Tusku.  

Patryk Jaki, poljski konzervativac iz PiS-a, najvećeg političkog suparnika Tuskove Građanske platforme, hvalio je Poljsku kao najsigurniju zemlju u Europi s odličnim položajem, rijekama, jezerima i šumama, s najbržim gospodarskim rastom i impresivnom poviješću. 

„Imamo sve, no onda i  ovakvog premijera”, rekao je PiS-ovac uoči predsjedničkih izbora u svibnju na kojima će se Karol Nawrocki iz te stranke suprotstaviti gradonačelniku Varšave, Rafalu Trzaskowskom iz Građanske platforme. 

U Poljskoj predsjednik ima pravo stavljati veto na zakone, pa je za Tuskovu stranku ključno da njezin kandidat pobijedi kako bi mogla provoditi svoje politike, stoga ne čudi da je Jaki koristio podij EP-a za kampanju uoči tih izbora. 

„Govorite o sigurnosti i zaštiti granica, a vi ste ti koji ste uveli migracijski pakt i izgradili 49 centara za migrante”, i uveli „glupu zelenu ideologiju”, rekao je.