Trump: Zlatno doba Amerike počinje upravo sada, vratit ćemo suverenost i sigurnost
Prve izvršne uredbe koje je Trump najavio potpisati odnose se na mjere na granici SAD-a
Donald Trump u ponedjeljak je drugi put prisegnuo kao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, što je jedan od najzapanjujućijih političkih povrataka u američkoj povijesti. "Zlatno doba Amerike počinje upravo sada", rekao je Trump na samom početku svog inauguralnog govora. "Vratit ćemo suverenost i sigurnost", dodao je. Kao cilj je istaknuo stvaranje "nacije koja je ponosna, prosperitetna i slobodna".
Svečano i pompozno
Najviši sadašnji i bivši američki dužnosnici, predstavnici američkog poslovnog svijeta, suradnici i obitelj novog američkog predsjednika okupili su se u rotondi američkog Kongresa, gdje su svjedočili prisezi Donalda Trumpa za 47. američkog predsjednika. U dvorani su bili bivši američki predsjednici Barack Obama, te George W. Bush i Bill Clinton sa suprugama, čelništvo i zastupnici u Kongresu. Dosadašnji predsjednik Joe Biden bio je na događaju i primopredaji vlasti, što republikanac Trump nije učinio četiri godine prije, kada ga je Biden porazio na izborima.
Mjesto u dvorani zauzela je i potpredsjednica Kamala Harris, protivnica Trumpa na predsjedničkim izborima. Bivša predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi nije došla na svečanost.
Trumpova je prisega održana ispred devet sudaca Vrhovnog suda na čelu s glavnim sucem Johnom Robertsom. Prisega je organizirana u zgradi Kongresa zbog iznimno hladnog vremena u Washingtonu, koje je onemogućilo održavanje ceremonije na otvorenom. Prije Trumpa prisegnuo je njegov potpredsjednik JD Vance.
Dan inauguracije tradicionalno je svečan i pompozan. Jedan predsjednik napušta Bijelu kuću, a drugi se u nju useljava. Niske temperature prisilile su organizatore da također odustanu od planirane povorke vojnih pukovnija, srednjoškolskih orkestara, ukrašenih platformi i skupina građana niz Pennsylvanijsku aveniju. Parada je održana u sportskoj areni Capital One s 20.000 mjesta u središtu Washingtona.
Trump je najavio da će već prvi dan potpisati niz izvršnih uredbi koje se tiču raznih pitanja, od okončanja vladinih programa za postizanje rodne i rasne raznolikosti na radnom mjestu do osiguravanja južne granice s Meksikom. Dobro upućeni izvor kazao je da Trump namjerava potpisati više od 200 izvršnih uredbi prvi dan mandata. Mjere će se uglavnom usredotočiti na sigurnost granice. Među njima su uredbe koje će narkokartele označiti kao "strane terorističke organizacije", proglasiti izvanredno stanje na američko-meksičkoj granici i napraviti korak prema ponovnom aktiviranju politike "Ostanite u Meksiku", koja nemeksičke tražitelje azila prisiljava da na američka sudska ročišta čekaju u Meksiku. Očekuje se da će potpisati uredbe koje imigracijskim službenicima daju šire ovlasti za pritvaranje migranata bez kaznene evidencije, šalju više vojnika na granicu s Meksikom i iznova započinju gradnju graničnog zida. Uredbe će također uključivati poticaj za povećanjem proizvodnje fosilnih goriva i ispunjenje čestog Trumpova predizbornog obećanja "buši, draga, buši" (drill, baby, drill). Trump je najavio i da će pomilovati brojne osobe osuđene zbog sudjelovanja u napadu na američki Kapitol 6. siječnja 2021. Trump je u nedjelju, noć prije inauguracije, u areni Capitol One u predizbornom stilu održao "Pobjednički skup - Učinimo Ameriku ponovo velikom". Bio je to prvi Trumpov skup u Washingtonu od napada na Kapitol 6. siječnja 2021.
Stephen Miller, budući zamjenik predstojnika Trumpova ureda zadužen za politike, iznio je u nedjelju vodećim republikancima u Kongresu pregled tih mjera, prenosi CNN. Miller je zastupnicima potvrdio elemente dugo planiranog, opsežnog skupa imigracijskih mjera, uključujući proglašavanje nacionalnog izvanrednog stanja na granici kao način da se "otključa" financiranje iz proračuna Ministarstva obrane za potrebe Trumpove administracije. Tako će, primjerice, moći financirati gradnju zida na granici, piše Reuters. Trump je nedavno signalizirao u objavi na mreži Truth Social da će angažirati vojne resurse kako bi proveo planove deportacije.
Povećanje carina
Što se tiče energetike, izvori upoznati s planovima Trumpova tranzicijskog tima rekli su da Trump razmatra skup izvršnih naredbi, a koje će ciljati sve, od električnih vozila do ponovnog povlačenja iz Pariškog klimatskog sporazuma, što je napravio u svom prvom mandatu. Trumpove izvršne uredbe također će nastojati poništiti Bidenove klimatske propise o elektranama, vratiti izvoz ukapljenog prirodnog plina na ranije veće razine i opozvati izuzeća koja dopuštaju Kaliforniji i drugim državama da imaju stroža pravila o onečišćenju.
Jedan potez koji bi Trump mogao poduzeti na početku rada nove administracije je da provede prijetnje o povećanju carina na uvezenu robu od najvećih američkih trgovinskih partnera. Trump vjeruje da bi carine pomogle potaknuti gospodarski rast u Sjedinjenim Državama, iako protivnici upozoravaju da bi se troškovi vjerojatno prenijeli na potrošače.
Kada je riječ o vanjskoj politici, Trump je ranije najavio da planira osvojiti Grenland, privesti kraju rat u Ukrajini i iz temelja promijeniti odnos SAD-a i NATO-a tijekom drugog četverogodišnjeg mandata. Proteklih je tjedana također zaprijetio da će zauzeti Panamski kanal i nametnuti Kanadi i Meksiku carine od 25 posto ako ne suzbiju protok droge i migranata u Sjedinjene Države. Među vanjskopolitičkim potezima koje je Trump obećao nakon što preuzme dužnost u ponedjeljak je da će Sjedinjene Države iz temelja preispitati "svrhu i misiju NATO-a". Obećao je zatražiti od Europe da Sjedinjenim Državama nadoknadi "gotovo 200 milijardi dolara" u streljivu poslanom Ukrajini, a nije se obvezao slati daljnju pomoć toj istočnoeuropskoj državi.