epa11801977 People inspect damage after an Israeli airstrike targeted an internally displaced persons camp in Al-Mawasi area, west of Khan Yunis, southern Gaza Strip, 02 January 2025, killing ten Palestinians, according to local Nasser Hospital. According to the UN, at least 1.9 million people (or nine in ten people) across the Gaza Strip are internally displaced, including people who have been repeatedly displaced. Since October 2023, only about 11 percent of the Gaza Strip has not been placed under Israeli-issued evacuation orders, the UN aid coordination office OCHA said. EPA/HAITHAM IMAD
EPA
15.1.2025., 19:37
OKONČAN SUKOB

Dogovor o primirju Hamasa i Izraela ima tri inicijalne faze

Pregovarači su u srijedu postigli dogovor od nekoliko faza kojim će se završiti rat u Gazi između Izraela i Hamasa, rekao je izvor upoznat s razgovorima vođenima nakon 15 mjeseci rata koji je odnio desetak tisuća života i u pretvorio palestinsku enklavu u ruševine. 

Dogovor, koji još nije formalno objavljen, predviđa inicijalni prekid vatre dug šest tjedana, postepeno povlačenje izraelskih snaga iz Pojasa Gaze i oslobađanje taoca koje je zatočio Hamas u zamjenu za Palestince pritvorene u Izraelu, rekao je dužnosnik Izraelu. 

U prvoj fazi će se osloboditi 33 izraelskih taoca – žena, djeca i muškarci stariji od 50. 

Pregovori o implementacije druge faze počet će 16. dana prve, a očekuje se da će ona uključivati oslobađanje svih preostalih taoca, trajno primirje i potpuno povlačenje izraelskih snaga iz palestinske enklave. 

Očekuje se da će se u trećoj fazi vratiti tijela svih poginulih te će započeti obnova koju će nadzirati Egipat, Katar i Ujedinjeni narodi. 

Dogovor dviju strana dolazi nakon mjeseci teških pregovora kojima su posredovali Egipćani i Katarci uz podršku SAD-a, te nekoliko dana uoči inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa 20. siječnja. 

Hamas, dominantna palestinska militantna skupina, Reutersu je rekao da je njegova delegacija svojim pregovaračima dala odobrenje da pristanu na dogovor i povratak taoca. 

Palestinski dužnosnik je pod uvjetom anonimnosti ranije rekao da je Hamas dao verbalno odobrenje na primirje te da čeka više informacija kako bi dao i i svoj potpis. 

Ako bude uspješan, ovaj dogovor zaustavit će borbe koje su gotovo u potpunosti uništile Gazu, iz svojih domova protjerale gotovo cjelokupnu populaciju od 2,3 milijuna stanovnika i odnijele desetke tisuća života. 

Sporazum bi mogao i sniziti tenzije na širem Bliskom istoku. Rat u Gazi proširio je nestabilnost i na okupiranu Zapadnu obalu, Libanon, Siriju, Jemen i Irak, te potaknuo strahove od otvorenog rata Izraela i Irana 

Čak i ako dvije strane implementiraju trenutni dogovor, bit će potrebni dodatni pregovori prije postizanja trajnog mira i oslobađanja svih taoca. 

Masovna obnova

Ako sve prođe uspješno, Palestinci, arapske države i Izrael i dalje se moraju usuglasiti o viziji postratne Gaze, što je težak zadatak koji će uključivati sigurnosne garancije za Izrael i milijarde dolara investicija za obnovu. 

Neriješeno pitanje je tko će upravljati Pojasom nakon rata. Izrael odbacuje da to može biti Hamas, skupina koja vlada Gazom od 2007., ali se jednako tako protivi i vlasti Palestinske samouprave, tijela uspostavljenog sporazumima iz Osla prije tri desetljeća.

Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar objavio je da će skratiti posjet Europi i vratiti se u Izrael kako bi sudjelovao na sastanku sigurnosnog kabineta i glasanja vlade o sporazumu, što znači da bi se ono moglo održati već do četvrtka.