Pregovarači u Kataru dogovaraju konačne detalje mirovnog plana za Gazi
Pregovarači se sastaju u utorak u Kataru nadajući se da će finalizirati pojedinosti plana o okončanju rata u Gazi nakon što je američki predsjednik Joe Biden naznačio da je sporazum o primirju i oslobađanju talaca na pomolu.
Glasnogovornik katarskog ministarstva vanjskih poslova Madžid al-Ansari je na tiskovnoj konferenciji rekao da su pregovori o konačnim detaljima u tijeku te da nikada nisu bili bliže dogovoru tijekom proteklih nekoliko mjeseci.
Palestinska islamistička organizacija Hamas je rekla da su razgovori ušli u završnu fazu te da se nada da će ova runda pregovora dovesti do sporazuma.
Palestinski izvor upućen u pregovore je za Reuters rekao da očekuje da će se dogovor finalizirati u utorak "bude li sve išlo kako treba".
Izraelski dužnosnik je kazao da su došli do ključne faze, no da se neke pojedinosti i dalje trebaju izgladiti.
"Blizu smo, no još nismo tamo".
Katarski posrednici su u ponedjeljak Izraelu i Hamasu dostavili konačan nacrt teksta o primirju i oslobađanju talaca, rekao je dužnosnik brifiran o pregovorima, nakon, kako je rekao, ponoćnog iskoraka u pregovorima u Dohi.
Budući američki izaslanik za Bliski istok, kojeg je odabrao izabrani predsjednik Donald Trump, zajedno s Bidenovim izaslanikom Brettom McGurkom prisustvovao je pregovorima kojima je domaćin katarski premijer šeik Mohamed bin Abdulrahman al Tani.
Izraelski predstavnici su David Barnea, čelnik obavještajne službe Mossad, te Ronen Bar, šef unutrašnje sigurnosne agencije Šin Bet.
"Sporazum bi oslobodio taoce, zaustavio borbe, pružio sigurnost Izraelu i omogućio nam da značajno povećamo humanitarnu pomoć za Palestince koji su strašno patili u ovom ratu koji je započeo Hamas", rekao je Biden u ponedjeljak.
Uspije li se nakon više od godinu dana isprekidanih pregovora postići sporazum o postupnom primirju, mogao bi se zaustaviti sukob koji je razorio Gazu, doveo do smrti više desetaka tisuća Palestinaca, a većinu stanovnika priobalne enklave ostavio bez krova nad glavom.
To bi pak moglo smanjiti napetosti diljem Bliskog istoka, gdje je rat potaknuo sukobe na Zapadnoj obali, u Libanonu, Siriji, Jemenu i Iraku te povećao strah od sveopćeg rata između Izraela i Irana.
Izrael bi sporazumom vratio taoce, od kojih je 100-tinjak i dalje zarobljeno od Hamasovog napada 7. listopada 2023. koji je izazvao rat, a zauzvrat bi oslobodio palestinske zatvorenike.
Američki državni tajnik Antony Blinken je rekao da je odgovornost sada na Hamasu.
Blinken će u utorak predstaviti plan za poslijeratnu Gazu, objavio je medij Axios.
Izraelski dužnosnik je kazao da će u prvom stadiju sporazuma biti oslobođeno 33 talaca, uključujući djecu, žene, neke vojnikinje, muškarce starije od 50 godina te ranjene i bolesne.
Izrael će postupno i djelomično povlačiti dio svojih snaga.
Palestinski izvor je rekao da će Izrael osloboditi 1000 palestinskih zatvorenika u prvoj fazi, koja će trajati 60 dana.