OSIJEK- 04.09.2021., Kulturni centar, Simpozij Hrvati u Vojvodini, 30 godina poslije, na fotografiji Tomislav Zigmanov.Foto: Andrea Ilakovac
ANDREA ILAKOVAC
9.1.2025., 13:42
ISTUP HAŠKOG OSUĐENIKA

DSHV zabrinut zbog učestalih antihrvatskih istupa u Srbiji

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) osudio je u četvrtak istup haškoga osuđenika Vojislava Šešelja koji je tražio smjenu čelnika DSHV-a s mjesta ministra u Vladi Srbije, a izrazio je zabrinutost i zbog sve učestalijih antihrvatskih istupa u dijelu javnosti koji su u vezi sa studentskim prosvjedima u Srbiji.

Čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) i haški osuđenik Šešelj zatražio je u obraćanju javnosti da se ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov smjeni u najavljenoj rekonstrukciji Vlade zbog navodne diskriminacije Bunjevaca koji niječu hrvatsku pripadnost.

U reakciji na istup Šešelja DSHV je naveo kako tvrdnje o diskriminaciji potječu od osobe koja je pred međunarodnim sudom osuđena zbog poticanja na progon i prisilno premještanje Hrvata iz Vojvodine 1992., i koja diskriminaciju „grubo i svestrano provodi od 1990-ih“, te da njegovi istupi nisu utemeljeni u realnosti i potkrijepljeni činjenicama.

Ponovno su zatražili od mjerodavnih tijela da se osobama pravomoćno osuđenim za zločine protiv čovječnosti onemogući svako pojavljivanje u javnosti, kao i javno djelovanje.

Za DSHV, kako su naveli u priopćenju, zabrinjavajući su i sve učestaliji antihrvatski narativi u dijelu javnosti u Srbiji krajem prošle godine, koji govore o postojanju napetosti i sporadičnim incidentima u hrvatsko-srpskim odnosima.

Pojedini srbijanski dužnosnici navode kako je u masovne studentske prosvjede umiješana hrvatska obavještajna služba, a u tome su povodu na više mjesta istaknuti transparenti „Hrvati Go Home. Ovo je Srbija“.

„U tim napetostima ne samo da ne sudjelujemo, nego su naši politički ciljevi i aktivnosti sasvim suprotni, te se istima odlučno protivimo i u domenima naših moći suprotstavljamo“, navodi se u priopćenju DSHV-a.

Stranka ističe da Hrvati u Srbiji neke od poruka doživljavaju s nevjericom i nespokojem budući da ih podsjećaju na traumatična iskustva iz 1990-ih.

„Očekujemo da institucije koje brinu o zakonitosti postupe na način da čim prije uklone transparente koji sadrže govor mržnje, a tijela u čijoj je nadležnosti borba protiv ove društveno neprihvatljive i zakonski kažnjive pojave da brzo i adekvatno reagiraju“, dodaje se u njihovu priopćenju.

DSHV ističe kako Hrvati u Vojvodini „ne žele i neće otići iz svoje domovine Republike Srbije, čiji su lojalni građani“, da su njihove kuće stoljećima ovdje i nemaju kud drugdje.