Stanovnici Crne Gore pale svijeće za žrtve masakra na Cetinju: Nasilnici ne bi smjeli posjedovati oružje
Martinović je u ubilačkom pohodu na pet lokacija u Cetinju ubio 12 osoba, među kojima prijatelje, rođake i dvoje djece
Crnogorska tužiteljica Andrijana Nastić potvrdila je kako je u srijedu na području Cetinja ubijeno 12 osoba, od kojih je dvoje djece te da je napadač Aco Martinović (45) počinio samoubojstvo. Nastić je priopćila da je očevid proveden na šest lokacija, od toga pet na lokacijama na kojima su počinjena ubojstva te šesti na mjestu gdje se osumnjičeni ubio.
Crna Gora u četvrtak je započela trodnevnu žalost koju je proglasila vlada nakon tragičnih zbivanja u kojima je naoružani napadač prvo otvorio vatru u cetinjskoj gostionici, ubivši potom u krvavom pohodu 12 ljudi, uključujući dvoje djece.
Ulice Cetinja i njegova naselja Bajica u četvrtak su bile puste, a policija je dežurala ispred kuće napadača, javlja fotoreporter AFP-a. Napadač Martinović preminuo je nakon što je sam sebi ispalio hitac u glavu, okružen policijom nakon višesatne potrage. Naime, policija je priopćila da su ga u bijegu locirali nedaleko od njegove kuće na Cetinju, a najprije je bio pronađen automobil kojim se koristio. "Nakon što ga je policija opkolila i vidio je da se nalazi u bezizlaznoj situaciji, pucao je u sebe i tijekom transporta za klinički centar je preminuo", rekao je ravnatelj policije Lazar Šćepanović na konferenciji za novinare. Kod ubojice je u džepovima pronađeno još 80 metaka, a kako je ranije prvostupanjskom presudom osuđen zbog nedopuštenog držanja oružja i eksplozivnih materijala, postojala je bojazan da bi mogao napasti i tužitelja i suca koji ga je osudio.
Užasna tragedija
Martinović je prije dvije godine uhićivan zbog posjedovanja oružja i prijetnji, ali nije poznato na koju je kaznu osuđen.
Njegov ubilački pohod počeo je u srijedu oko 17.30 u Bajicama, dijelu Cetinja. Žrtve su ubijene na pet različitih lokacija, a prve četiri u restoranu, istaknula je tužiteljica. "Na dvije lokacije ubio je po četiri osobe, na trećoj dvoje djece i na preostale dvije po jednu osobu. Svaka je lokacija pregledana i prikupljeni su dokazi", rekla je Nastić. Portal RTCG izvijestio je kako je Martinović otprije bio u sukobu s D. K.-om, s kojim se susreo u kobnom ugostiteljskom objektu. Zatim je otišao kući po pištolj, vratio se u kafić te ubio i ranio nekoliko osoba. Nakon toga uputio se k mjestu Humci, gdje je ubio djecu vlasnika kafića i jednu ženu. Prema navodima policije dvoje ubijene djece bilo je u dobi od 10 i 13 godina. Četiri osobe također su teško ozlijeđene i prevezene u bolnicu u Podgorici, gdje su operirane.
Dodatno potresno u cijelom tom slučaju zvuči činjenica da su ubijeni bili Martinovićevi najbliži prijatelji, kumovi i rođaci, što je potvrdio Šćepanović. Među ranjenima su tri muškarca i jedna žena, priopćili su pak liječnici Kliničkog centra Crne Gore. U četvrtak ujutro troje od njih bilo je i dalje u kritičnom stanju, među kojima jedan u izuzetno kritičnom, zadobivši ozljedu glave, rekao je novinarima ravnatelj podgoričkog Kliničkog centra Aleksandar Radović. "U srijedu navečer su operirani i u fazi su buđenja i odvajanja od aparata za disanje. Kod četvrtog pacijenta stanje je izuzetno kritično", ističe Radović.
“Strašna tragedija pogodila je sve nas na Cetinju", rekao je premijer Milojko Spajić za RTCG. Šćepanović je rekao da je osumnjičeni "cijeli dan konzumirao alkoholna pića", a onda je došlo do svađe između njega i drugog gosta ugostiteljskog objekta Velestovo blizu Sportskog centra. Potom je otišao kući, gdje je uzeo pištolj, vratio se u gostionicu i ubio četvero ljudi, a onda se uputio na druge lokacije, ističe. Policija je ranije isključila bilo kakav "obračun organiziranih kriminalnih skupina", dodavši da je vatreno oružje bilo u ilegalnom posjedu. Za njim su satima tragale sve policijske jedinice, među kojima i pripadnici Specijalne jedinice policije (SJP), a u pripravnosti je bila i vojska.
Svi imaju oružje
Premijer Spajić tvrdi da je pucnjava ishod pretjerane "kavanske svađe koja je otišla u krivom smjeru", najavivši pooštravanje kriterija za posjedovanje vatrenog oružja u zemlji. "Ovo je tragedija nakon koje se moramo zapitati kome u Crnoj Gori smije biti dopušteno posjedovanje vatrenog oružja", kazao je. Državno vijeće za nacionalnu sigurnost sastat će se u petak kako bi razmotrilo "ključne izazove u otkrivanju i zapljeni ilegalnog oružja", kao i zapošljavanje dodatnih policijskih službenika, priopćila je crnogorska vlada. Spajić je ranije na X-u objavio da će se "razmotriti sve opcije, uključujući i potpunu zabranu posjedovanja oružja". Predsjednik Jakov Milatović rekao je da je "šokiran i potresen ovom tragedijom, koja je bacila sjenu na naše Cetinje".
To nije prvi slučaj takve tragedije u Crnoj Gori. Podsjećamo, u velikom masakru koje se u kolovozu 2022. dogodio na Cetinju ubijeno je 11 osoba, među kojima i dvoje djece. Tada je Cetinjanin Vuk Borilović u krvavom piru nasumično pucao na svoje sugrađane, nakon čega je i on ubijen. U lipnju su dvije osobe poginule i u eksploziji u sportskom centru na Cetinju, napadu koji se povezuje s organiziranim kriminalom. Organizirani kriminal i korupcija i dalje su dva glavna problema koja muče Crnu Goru s kojima su se vlasti obvezale uhvatiti ukoštac u nastojanjima da se pridruži Europskoj uniji.“Zgroženi smo velikom tragedijom koja se dogodila u Crnoj Gori", rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade. "Stoga u ime cijele Vlade RH izražavamo sućut prije svega crnogorskom narodu, obiteljima poginulih, unesrećenih, predsjedniku Milatoviću, predsjedniku vlade Spajiću, a svima koji se trenutno oporavljaju od ovog napada želimo oporavak i nadamo se da će on biti uspješan", istaknuo je.