Unija CDU/CSU planira pooštrenje zakona o useljavanju
U Njemačkoj se na prijelazu godine iznova raspirila rasprava o odnosu prema podnositeljima zahtjeva za azilom koji počine kazneno djelo, pri čemu demokršćanska Unija CDU/CSU najavljuje protjerivanje iz zemlje već nakon drugog počinjenog kaznenog djela.
"Tko počini drugo kazneno djelo mora odmah biti protjeran iz Njemačke i izgubiti pravo na boravak", rekao je glavni tajnik kršćansko-demokratske unije (CDU) Carsten Linemann u jeku rasprave nakon napada na božićni sajam u Magdeburgu.
Kako je do sada pokazala istraga, počinitelj napada u kojem je poginulo pet osoba, bio je u prošlosti kažnjavan ali mu je usprkos tomu dodijeljen politički azil.
CDU smatra da one osobe koje se ogriješe o zakon "gube pravo na gostoprimstvo".
Nakon izbora promjena politike prema strancima
I predsjednik CDU-a i kandidat za kancelara demokršćana na prijevremenim parlamentarnim izborima krajem veljače, Friedrich Merz je za pooštrenje odnosa prema strancima koji se ogriješe o zakon te se založio i za protjerivanje kriminalaca i u Afganistan i Siriju koje slove kao nesigurne zemlje.
"Mi u Uniji smo već dulje vrijeme mišljenja da je u principu moguće protjerivanje u Siriju i Afganistan", rekao je Merz.
On je u intervjuu za agenciju Dpa rekao kako će Unija u slučaju pobjede brzo donijeti zakone koji bi omogućili restriktivniju politiku prema useljavanju. To bi se prije svega odnosilo na jasno podjelu između useljavanja na temelju humanitarnog prava i useljavanja radnika koji su Njemačkoj prijeko potrebni.
"Broj izbjeglica i podnositelja zahtjeva za azilom je već sad previsok...Tako više ne ide dalje i zato Unija poručuje: nama je potrebna promjena politike kada je u pitanju useljavanje", rekao je Merz, čija Unija CDU/CSU prema ispitivanjima javnog mnijenja ima najviše izgleda na pobjedu na izborima za dva mjeseca.
Za izbjeglice su odgovorne druge EU članice
Kako bi postigli drastično smanjenje neregularnih prelaska granica Merz je najavio odbijanje i vraćanje izbjeglica koje dolaze iz neke druge zemlje Europske unije.
"Za većinu izbjeglica koje stižu ili su stigle u Njemačku je prema EU zakonu odgovorna neka druga zemlja EU-a", rekao je Merz. On je u svezi s tim problemom, kako je rekao, već razgovarao s premijerima Austrije i Poljske, zemalja preko koji dolazi najveći dio izbjeglica u Njemačku.
Zahtjevi za protjerivanjem pravno neizvedivi
Organizacija za zaštitu prava izbjeglica Pro Asyl je kritizirala namjere Unije CDU/CSU o pooštrenju zakona o strancima, posebice dio koji se odnosi na protjerivanje.
"CDU potpiruje predizbornu kampanju neozbiljnim i populističkim zahtjevima za protjerivanje. Ovakvi zahtjevi dobro izgledaju na izbornim plakatima ali nisu pravno održivi", rekla je u utorak glasnogovornica Pro Asyla Wiebke Judith. Ona je ukazala na međunarodno pravo koje brani protjerivanje u zemlje u kojima protjeranima prijeti mučenje ili neljudski uvjeti.
Nakon napada u Magdeburgu je prije svega desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD) ponovila zahtjeve za drastičnim smanjenjem useljavanja i protjerivanjem osoba koje nemaju pravnog temelja za ostanak u Njemačkoj.
Migracije se, kako se očekuje, uz gospodarsku situaciju, igrati glavnu ulogu u predizbornoj kampanji za prijevremene izbore.