27.06.2017., Samobor - Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenkovic i ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic nazocio je pustanju u rad i predstavljanju Schengenskog informacijskog sustava na granicnom prijelazu Bregana. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL------četiri stupca novosti
PIXSELL
31.12.2024., 20:54
u potpunosti u Schengenu

Za Bugare i Rumunje nema više čekanja u kolonama na granicama

Nakon 13 godina u predvorju Schengena Bugarska i Rumunjska od srijede su u cijelosti u prostoru slobodnog kretanja i 25 milijuna stanovnika dvije zemlje sada se pridružilo gotovo 450 milijuna građana EU-a koji već imaju slobodu kretanja šengenskom zonom.

U ožujku 2024. ukinute su kontrole u zračnim i pomorskim lukama, a sredinom prosinca Bugarska i Rumunjska dobile su pristanak svojih europskih partnera za ukidanje kontrola i na kopnenim graničnim prijelazima.

Ulazak u šengenski prostor obilježen je na graničnim prijelazima u ponoć.

Za Bugare i Rumunje to znači da će sada moći voziti u Francusku, Španjolsku ili Norvešku bez putovnice. Vozači i putnici više ne moraju pokazivati ​​nikakve osobne dokumente, a automobili će prolaziti bez kontrole.

Dvije zemlje ispunjavaju kriterije od 2011., ali svaki put države članice imale su prigovore. 

Taj problem postao je s godinama izvor frustracija koje su iskorištavale protueuropske stranke kritizirajući nepravedan tretman, kao na nedavnim rumunjskim predsjedničkim izborima na kojima je neočekivano pobijedio kandidat krajnje desnice, da bi izbori naposljetku bili poništeni. 

Čelnici dviju zemalja pozdravili su "povijesnu odluku", istaknuvši da je riječ o "ključnom cilju" od njihova ulaska u EU 2007.

Šengenski prostor, uspostavljen 1985., sada obuhvaća 25 od 27 država članica EU-a te pridružene zemlje Švicarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn.

Bit će pojačan nadzor bugarsko-turske granice, koja postaje vanjska granica šengenskog prostora.